התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

נדין חוזרת לניו יורק עם מחול על כדורגל גברי בביצוע נשי
מאת: טל פרי, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 13.06.2015 11:59
היא נולדה ולמדה בניו יורק, אבל נדין בומר עשתה קריירה מרשימה בעולם המחול הישראלי לפני שחזרה לעיר הולדתה עם המחול InvisiBall, גירסה אמריקנית ל"הדרבי"

נשים ככדורגלניות במחול ישראלי המועלה בניו יורקנשים ככדורגלניות במחול ישראלי המועלה בניו יורק

"קצת לא נעים להודות, אבל אני לא אוהבת כדורגל. המופע לא נוצר מתוך רצון לתעד את הוויית המשחק, אלא את תרבות הטסטוסטרון הגברית מאחוריו. לדעתי, זו הסיבה שגם במדינות בעולם בהן כדורגל הוא לא ספורט לאומי, כמו ארצות הברית, קהל מבין ומתחבר לחלוטין", אומרת המורה-כוריאוגרפית הישראלית נדין בומר, שבימים אלה עסוקה בחזרות אינטנסיביות ל-"InvisiBall", עיבוד בינלאומי למופע "הדרבי" שהעלתה קבוצת המחול בניהולה, "נדין אנימטו", לפני שלוש שנים.

מדובר בספקטקל קצבי שאורכו קצת פחות משעה, ללא מילים ועם שירי כדורגל מוכרים כפסקול, המציג בהומור רב 2 קבוצות כדורגל היוצאות לקרב לחיים ולמוות על כדור אחד ושני שערים. הגימיק: כל שחקני הכדורגל על הבמה (כולל המשופמים והמגרבצים) הם נשים.

הכוריאוגרפית נדין בומר"אני זוכרת את עצמי כנערה מתבגרת, הולכת לטיול בשכונה עם הכלב בערבים בהם שודר בטלוויזיה משחק ליגה", מספרת בומר (בתצלום מימין). "היה לזה כוח אדיר בעיני. התכונה באוויר ימים מראש, הפיצוחים שנחטפו מהחנויות, ההתגודדות מול מסכי הטלוויזיה בבתי הקפה, וכמובן השאגות שבקעו מעשרות חלונות בו זמנית בכל פעם שהבקיעו גול. כל היצירות שלי נולדו מחוויות אנושיות שסיקרנו אותי".

למעלה מ-25 מטפחת נדין בומר, בת 45 ונראית צעירה בהרבה ("'מעירים' לי על זה כל הזמן"), מיני-אימפריה הכוללת ניהול אקדמיה למחול בראשון לציון, הרצאות ושיעורים במוסדות המחול המובילים בארץ, כוריאוגרפיה ויצירה של מופעים מקוריים להרכב "נדין אנימטו" המופיע בהצלחה בארץ ובעולם, ומעל הכול זכות יוצרים על פיתוח טכניקת התנועה הייחודית "אנימטו" המשלבת אלמנטים של תיאטרו, מחול ואנרגיה קינטית (תנועה הנוצרת מאנרגיות טבעיות כמו משב רוח או גלי ים).

בימים אלה סוגרת בומר, שנולדה בניו יורק ושבה אליה ללמוד מחול באקדמיית ABT היוקרתית ובבית הספר הגבוה "אלווין איילי", מעגל. היא מקימה הרכב אמריקאי ראשון שיעלה בסוף החודש את "InvisiBall" בניו יורק, ועתיד להמשיך להופעות ברחבי ארצות הברית.

"שנים חלמתי להקים בניו יורק הרכב רקדנים שילמד את הטכניקה שלי ויעלה את היצירות שלי", היא אומרת. "לאודישנים בניו יורק הגיעו 300 רקדניות, רובן כבר רכשו טכניקות משלהן, והייתי צריכה לא רק לסנן מתוכן את המתאימות ביותר אלא גם לקלף המון שכבות כדי להמציא איתן מחדש את הדרך בה הן זזות על הבמה".

למה בחרת דווקא ב "InvisiBall" כיצירה הראשונה להרכב האמריקאי?

"טכנית, זו היצירה שהיה הכי קל ללמד בפרק זמן קצר יחסית, והיא גם זו שהכי הלהיבה את דמיוני כשבחרנו את אולם '501 Union' בברוקלין. כמובן ששמרנו על הקונספט של המופע הישראלי, 10 רקדניות מגלמות 10 גברים. בעתיד, אני מתכוונת להביא לארצות הברית מופעים נוספים ומורכבים יותר, אבל זה לא שהמופע הנוכחי אינו חוויה. להיפך. אני מתכננת מופע שלפני המופע, כולל חלוקת האולם למושבים לפי צבעי הקבוצות המתחרות באדום וצהוב, ומכירה של בירה ונקניקיות בכניסה, כמו באיצטדיונים".

אנשים שאינם מבינים מדופלמים במחול מבינים את ההבדל בין "מחול מודרני" ל"תיאטרון תנועה", ובין "אנימטו" להרכב כמו "מיומנה"?

"אולי לא לגמרי, ואחת הדאגות הגדולות שלי היא איך למשוך אותם למשהו שאי אפשר להסביר עד שלא רואים. 'מיומנה' הם הרכב מצוין שפרץ לשוק העולמי בצורה מרשימה, אבל יש בקצב ובתיפוף שלהם משהו המזכיר לאמריקאים את המופע 'Stomp', ולכן מי שרואה קליפ שלהם כבר יודע למה לצפות. המקרה שלנו מורכב יותר, ואני מניחה שבנוסף ליחסי הציבור הרשמיים המלצות מפה לאוזן יעשו שירות יעיל. מה שבטוח זה שאנשים שראו את המופע בעבר תמיד אמרו: 'סוף סוף משהו חדש', ועבורי זו הייתה מחמאה ענקית".

המופע "InvisiBall" יועלה באולם "501 Union", ב-501 Union Street ברובע ברוקלין בניו יורק, ב-24, ה-25 וה-26 ליוני ב-8 בערב. מחיר כרטיס: 35$ בהזמנה מראש או 40$ בקופות בערב המופע.

לרכישת כרטיסים.

צפו בקליפ מתוך הגירסה הישראלית של יצירת המחול:

 

Invisi'BALL - Nadine Animato


 

לכל הכתבות החדשות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה