התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

מבני ברק ובית המדרש לבמות התיאטרון בניו יורק
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 24.06.2015 16:52
זה המסלול שעשתה מיכל בירנבאום - וזה מצליח לה בתפקידים קלאסיים, אם בדמות לאה'לה אחוזת הדיבוק בעיבוד למחזה היהודי הקלאסי או כאחות המרושעת של סינדרלה

השחקנית הישראלית-אמריקנית מיכל בירנבאום

"את האודישן למחזה 'הדוד וניה' עשיתי יותר בשביל לצבור ניסיון, וללמוד על החוויה הזו של אודישנים בניו יורק. הייתי עדיין תלמידה בבית הספר למשחק לי שטרסברג. לומר שהאמנתי שאתקבל, ועוד אהפוך לשחקנית בקבוצת התיאטרון היהודי 24/6?... חשבתי שאין סיכוי", מספרת השחקנית הישראלית-אמריקנית מיכל בירנבאום (25) (בתצלום למעלה) כיצד התחילה חוויית התיאטרון המקצועית שלה בניו יורק.

מאז סיימה מיכל את לימודיה וממשיכה בקריירה הניו יורקית שלה. בסוף השבוע תופיע הצעירה שנולדה וגדלה בבני ברק בעיבוד בימתי חדש מאת קתרין שולץ מילר לאגדת "סינדרלה", שמועלית בתיאטרון "The AlphaNYC" בניו יורק.

על "הדוד וניה", קלאסיקה צ'כובית שהוצגה ב-JCC במנהטן, מספרת מיכל ש"זו הייתה הפקה מאוד מעניינת, עם טוויסט ייחודי במחזה המקורי, שהדגיש את שימור איכות הסביבה... וזה מדהים בהתחשב בעובדה שהמחזה נכתב בסוף המאה ה-19 לקהל שלא היה לו מושג שכריתת יערות פוגמת באקלים".

בעקבות "הדוד וניה" השתתפה מיכל בעוד מחזות קלאסיים - בקומדיה "טרטיף" מאת מולייר ובעיבוד מודרני ל"הדיבוק", שנקרא The Dybuck for Two People, בו גילמה את התפקיד הראשי של לאה'לה אחוזת הדיבוק.

במקביל לעבודתה בתיאטרון הצטלמה לסרט אינדי בשם Nerve, בכיכובם של אמה רוברטס, ג'ולייט לואיס ודייב פרנקו (ייצא למסכים בסוף 2016) - מה שמבטיח אליו תשומת לב רבה.

בלי ספק הספק מרשים לצעירה שהספיקה לעשות שירות צבאי בגלי צה"ל, להגיע לניו יורק, ללמוד בבית מדרש - ואז להחליט להגשים חלום ילדות ולהישאר בעיר הגדולה ללמוד משחק.

מיכל בירנבאום במחזה "הדוד וניה" בתיאטרון היהודי בניו יורקמיכל בירנבאום במחזה "דיבוק בשניים" בתיאטרון היהודי בניו יורק

חיבור מושלם בין יהדות ואמנות

"אני חושבת שחוץ מישראל, ניו יורק היא המקום הכי יהודי בעולם", היא מנסה להסביר את המעבר החד. "ככל שאני גרה ומכירה יותר את ניו יורק, אני מגלה שכולה היא שטייטעל אחד גדול - בית כנסת בכל רחוב, עברית בכל פינה, חב"דניקיות מחלקות נרות שבת... יש בניו יורק חיבור מושלם בין יהדות ואמנות. כשאני נכנסת לבית כנסת, ומישהו שואל מה אני עושה ואני עונה שאני שחקנית, אף אחד לא מרים גבה. העיר הזו מפוצצת אמנים, מכל הדתות ומכל הזרמים".

תפקיד לאה'לה ב"דיבוק" מזוהה, יותר מכל, עם השחקנית המיתולוגית חנה רובינא...

"ניסיתי לגשת לתפקיד הזה בצורה הכי אישית, בלי לחשוב מה יהיו ציפיות הקהל. ככל שהעמקתי בתחקיר לדמות הגעתי למסקנה, שהדיבוק אינו אותה מפלצת שרבים עשו ממנו, אלא ישות מלאת רגש שתעשה הכל על מנת להישאר בגופה של אהובתו. זו הייתה הפקה מורכבת, כי את כל הדמויות גילמתי עם שחקן אחד בלבד לצידי על הבמה. ברוס מאיירס כתב את העיבוד הזה בשנות ה-80 וזכה עליו בפרס הטוני (האוסקר של תעשיית התיאטרון האמריקנית), והוא שמח מאוד לשמוע שאנחנו מעלים אותו שוב ומחזירים את העלילה לשורשים היהודיים שלה".

ועכשיו "סינדרלה" - אגדת הילדים הזו נשמעת כמעט כמו הפוגה קומית לעומת התפקידים הקודמים שלך.

"האמנתי דווקא שאזכה בתפקיד סינדרלה, וכשהודיעו לי שאני מגלמת את אחת האחיות החורגות לא הפסקתי לצחוק. ברור שהיה כיף לגלם את התפקיד הראשי, אבל האמת היא שדווקא בתפקיד המשנה הזה פרצתי גבולות ועשיתי מה שבא לי. זה אתגר לא פשוט להצליח לעורר אנטגוניזם דווקא כלפי הדמות הרעה".

המחזה "סינדרלה" יועלה לראשונה בשבת הקרובה (ה-27 ביוני), באולם תיאטרון The AlphaNYC ב-242 West 36th Street. מחיר כרטיס 23 דולר בהזמנה מראש ו-20 דולר בקופה.

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה