התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

ציפורים מוזרות נודדות לניו יורק
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 03.07.2015 09:40
"אנסמבל ציפורלה" הישראלי חוגג 10 שנים וחוזר לתפוח הגדול, והפעם ל-7 שבועות של הופעות עם המופע "ציפורים מוזרות" - תמהיל של הומור נונסנס, סלפסטיק וסאטירה

אנסמבל ציפורלה בניו יורק

"אנסמבל ציפורלה" הוא מסוג הניסים שכל שחקן מתחיל, או ותיק, מייחל להיות חלק מהם.

לפני עשר שנים חברו עשרה בוגרי סטודיו ניסן נתיב למשחק ליצירת מופע לציון סיום הלימודים, שנבנה כולו על הומור נונסנס, סלפסטיק וסאטירה. חברי ההרכב כתבו בעצמם את כל ה'נאמברים', והתוצאה זכתה לתגובות נלהבות כל כך שהוחלט (בתמיכתו הנלהבת של נתיב ז"ל, ט.פ) לסגור אולם לערב חד פעמי ולהצחיק גם את אלו שלא זכו להגיע לטקס המקורי.

ההמשך, כנהוג לומר, היסטוריה.

המופע, שזכה לשם "עקיצה טבעית", הפך לאירוע פולחני שסחף אחריו אלפי מעריצים, שמילאו כל אולם בו הופיעו. גם כיום, עשור אחרי, "עקיצה טבעית" רחוק מלומר את המילה האחרונה כאשר בעקבותיו הועלו "דרך חגב" (שהתבסס על ספר מאת עוזי בן כנען והוקדש כולו לעולם החרקים) ו"התקפת לב".

בימים אלה מציינים חברי אנסמבל ציפורה (דאנה איבגי, תומר נהיר פטלוק, עמרי דורון, גל פרידמן, אפרת לביא, תמרה קליינגון, לוטוס אתרוג, בן פרי, נעמה אמית ודודו גולן) 10 שנות פעילות. מופע עשור חגיגי יתקיים ב-11 ביולי במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב (ובו יתארחו בין השאר משה איבגי, ישראל קטורזה, קרן מור, אורנה בנאי, קרן פלס, ליאור אשכנזי ועוד)... ומיד אחריו יגיעו חברי האנסמבל לניו יורק בפעם השנייה בשנה האחרונה ובמשך שבעה שבועות רצופים יעלו את המופע עטור השבחים Odd Birdz (ציפורים מוזרות) באולם Players Theater.

אנסמבל ציפורלה בניו יורק

דרך ארוכה עברו חברי ציפורלה בשנות פעילותם, אבל האלמנטים המרכזיים ביצירתם לא השתנו. הם עדיין כותבים את המערכונים בעצמם, מסרבים לגייס במאי חיצוני שינווט את תהליך היצירה, מתנהלים ללא סוכן צמוד, ואת שיטת העבודה בקבוצה הייחודית שלהם עיבדו לסדנאות יצירה לגופים עסקיים וחינוכיים. חלקם פתחו קריירות משחק מפוארות (דאנה איבגי), חלקם מצאו תחומי פרנסה רחוקים יותר מאור הזרקורים, אבל כאשר מגיע זמן הופעות וחזרות כולם מתייצבים.

"אף פעם לא הרגשנו צורך להיעזר בבמאי", מסביר חבר ההרכב בן פרי. "כל הרעיון, מלכתחילה, היה לעבוד באופן הכי חופשי ולראות מה יקרה. כל מה שעשינו עד היום חייב התלהבות משותפת של כל חברי ציפורלה מאותו רעיון, אחרת כלום לא יכול לקרות. את המופע 'דרך חגב', לדוגמה, העלינו אחרי שאסף קורמן הביא לנו את הספר של עוזי בן כנען. שנים הוא חלם להלחין את הטקסטים בספר, והוא היה בטוח שלא נהיה בעניין, אבל התברר שהקונספט של קברט חרקים הדליק את כולנו".

"תהליך העבודה שלנו סיזיפי לפעמים", מוסיף עמרי דורון, "כאשר יש עשרה אנשים ולכל אחד יש הראיה האישית שלו מה צריך לקרות על הבמה, קורה שמתווכחים ושורפים יום חזרות שלם על הניסיון לפצח סצינה אחת. אז כן, אם היינו מביאים במאי חיצוני ונותנים לו את זכות המילה האחרונה יש מצב שהיינו מסיימים הרבה יותר מהר, אבל אז התוצאה כבר לא הייתה אנסמבל ציפורלה. היינו מאבדים משהו שכבר הפך לחלק בלתי נפרד מהמהות שלנו".

מה השינוי הבולט ביותר שעברתם בעשר שנות עבודה משותפת?

בן פרי: "למדנו להתפשר יותר. לעלות לפעמים על הבמה ולעשות משהו גם אם לא שלמים איתו במאה אחוז, רק כי רוב החברים האחרים חושבים שזה נפלא. היום גם יש לנו מושג מה אנחנו עושים, כי בתחילת הדרך לא ידענו כלום. היה רק האתגר  איך לקחת רעיון שכולנו אוהבים ולהפוך אותו למשהו מוחשי על הבמה, שקהל מתחבר ומגיב אליו".

ה-Players Theater - ב-115 MacDougal Street - יארח את אנסמבל ציפורלה  החל מה-16 ביוני ועד ה-6 בספטמבר. ההופעות יתקיימו בימי שישי ושבת בשעות 7 ו-10 בערב, ובימי ראשון ב-2 וב-5 אחה"צ. כרטיסים, במחירים 45$ - 75$, ניתן להזמין באתר התיאטרון.

הנה טעימה של ציפורלה - המערכון OMG מהמופע Odd Birdz:

 

Tziporela’s Odd Birdz – OMG


 

ועוד אחת - המערכון The Translator מהמופע שיוצג בניו יורק:
 

Tziporela’s Odd Birdz – The Translator


 


לעוד כתבות של טל פרי

לכל הכתבות החדשות

 

הוסף תגובה חדשה