התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

"המטרה: להביא לאמריקה לפחות אושיית תרבות ישראלית מובילה אחת בחודש"
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 05.08.2015 01:00
דן בראונשטיין, מנהל הפעילות התרבותית ב-IAC, עובד כדי שכל משפחה ישראלית החיה בארה"ב תוכל לצפות באמנים ישראלים במרחק נסיעה מהבית.קחו את גורי אלפי לדוגמא

 גורי אלפיאורח לקיץ: מופע הסטנד אפ של גורי אלפי מילא אולמות בניו ג'רזי, מיאמי, בוסטון ובימים הקרובים יגיע בין השאר לסיאטל, פאלו אלטו, לאס וגאס וללוס אנג'לס (צילום: עדי זלצמן)

"הרוב המכריע של אמנים, מרצים ואישי ציבור ישראלים ישמחו להגיע לארצות הברית, אבל יש גם מקרים חריגים. לא אזכיר שמות, אבל היה אמן שאמר במפורש שאותו מעניין הרבה יותר להופיע בדרום אמריקה, אז רק אם נוכל לסדר לו הופעה בברזיל הוא יסכים לעבור אצלנו אחרי", אומר דן בראונשטיין, מנהל הפעילות התרבותית בארגון הישראלים האמריקאים IAC, בראיון ראשון מאז נכנס לתפקידו לפני כשנה.

בראונשטיין, חיפאי במקור, הגיע ללוס אנג'לס ללימודי תואר ב-music business באוניברסיטת UCLA - ונשאר.

"מוזיקה הייתה ועודנה אהבה גדולה בחיי", הוא מתוודה. "אני שומר את האצבע על דופק סצינת המוזיקה בישראל בפרט, והתרבות בכלל, וזה משרת אותי כשאני מתחיל בשלב הבסיסי של בניית פרויקט חדש - לבחור איזה אמן להביא".

ה-IAC הוא ארגון הפועל כיום ב-6 מוקדים ברחבי ארצות הברית (השביעי בדרך), ומשתף פעולה עם עשרות מפיקים, יזמים, משקיעים וקהילות יהודיות וישראליות. אחת המטרות המרכזיות של הפעילות התרבותית היא יבוא שוטף של אמנים, מוזיקאים, בדרנים, סופרים ומרצים מובילים להופעות בפני קהילות ישראליות ברחבי ארצות הברית.

לפחות על פי הישגי השנה החולפת, בראונשטיין יכול להיות מרוצה. יזהר אשדות, הפרויקט של עידן רייכל, קורין אלאל, הקומיקאי אורי חזקיה, רמי קליינשטיין, שלומי שבת - הם רק חלק מהאמנים שה-IAC היה מעורב בסיבובי ההופעות שלהם בארה"ב בשנה החולפת.

גור אלפיבימים אלה זוכה להצלחה גדולה "גיבור תרבות", מופע הסטנד אפ של גורי אלפי (בתצלום משמאל, של רונן אקרמן), שכבר מילא אולמות בניו ג'רזי, מיאמי, בוסטון ועוד; ובימים הקרובים יגיע בין השאר לסיאטל, פאלו אלטו, לאס וגאס וכמובן ללוס אנג'לס.

יש אמנים שנהנים דווקא בקהילות הקטנות יותר

"בממוצע, אנחנו מנסים להביא לפחות אושיית תרבות ישראלית מובילה אחת בחודש", מספר בראונשטיין. "לא תמיד זה פשוט. יש אמנים שפוחדים לטוס, או שלוח הזמנים שלהם לא מאפשר. יש חלומות גדולים ותקציב מוגבל, והעבודה היומיומית שלנו היא תמרון תמידי בין הנתונים האלה.

"בגדול, אני יודע בכל זמן נתון אלו מופעים בולטים או הרצאות מבוקשות יש בישראל, ואני קשוב לבקשות ולהצעות הזורמות אלינו מהקהילות ברחבי ארצות הברית. לכל אזור יש דרישות שונות, ולכל קהילה הגדרה שונה למה מתאים להם. למשל, לא כל אמן ישראלי המתאים לקהל במיאמי יתאים לישראלים בלאס ווגאס.

"המטרה שלי, כאשר אני פונה לנציגי האמן בישראל, היא להציג פוטנציאל ללוח הופעות שיביא אותו לכמה שיותר קהל בכמה שיותר ערים. אנחנו לא משרד הפקות, ולא פועלים למטרות רווח. מה שחשוב לי זה שמשפחה ישראלית החיה בארצות הברית, מתגעגעת לתרבות ולשפה, ורוצה לצפות באמנים המייצגים את התרבות הזו במרחק נסיעה מהבית - תוכל לקבל את השירות הזה, ולאו דווקא בערים הנחשבות 'מובנות מעליהן' כמו ניו יורק, מיאמי ולוס אנג'לס. למעשה, בהרבה מקרים האמן אומר לי בסיום הסיבוב שהוא נהנה דווקא בקהילות הקטנות יותר. אורי חזקיה, לדוגמה, הכי אהב את ההופעה בפניקס".

גורי אלפי מעלה מופע סטנד אפ. על פניו, פרויקט קל בהרבה מזמר כמו שלומי שבת, המגיע עם הרכב גדול של נגנים.

"חד משמעית. כאשר מגיע אמן בסדר הגודל של שלומי, אני צריך לשכור מנהל במה לכל הסיבוב שישגיח שהכל מתפקד ברמה טכנית מאוד מורכבת. גורי צריך רק במה ומיקרופון, כך שאני ישן יותר טוב בלילה. ובאמת, קיבלנו תגובות נפלאות מההופעות שלו שכבר התקיימו".

אמן ישראלי המגיע להופעות מטעם, או בשיתוף ה-IAC, מוצא עצמו באופן טבעי בסיטואציה ייצוגית שונה מה"מגרש הביתי". לדוגמה, גורי אלפי שהוא גם סטיריקן מושחז בפאנל של תוכנית הטלוויזיה "גב האומה". יש אמירות פוליטיות שאתם מבקשים מהאמנים להימנע מהם מול הקהל הישראלי בארצות הברית?

"במקרה הנוכחי, של גורי אלפי, המופע שונה מ'גב האומה' ומתמקד בעיקר במצגת מצחיקה מאוד של חייו האישיים. אבל לעצם השאלה, רוב האמנים מודעים לרגישות הזו ומכבדים אותה. אנחנו מקפידים להביא אמנים מכל קצוות הקשת הפוליטית, אבל מטרת ביקורם הוא קודם כל לרגש ולגעת בלב הקהל. יזהר אשדות, לדוגמה, נחשב אמן בעל משנה שמאלנית מובהקת, אבל בהופעות שלו כאן הקפיד לא להפוך את הבמה לפלטפורמה לנאומים וגם כיבד את הבקשה שלי לא לבצע את השיר 'עניין של הרגל', שנפסל בזמנו לשידור בגלי צה"ל. בסופו של דבר, זה גם האינטרס של האמנים שסיום סיבוב הופעות אחד ישאיר פתח לתחילתו של אחר".

לרכישת כרטיסים להופעות נוספות של גורי אלפי בארצות הברית

לרכישת כרטיסים להופעה של גורי אלפי בלוס אנג'לס (ביום שלישי, ה-11 באוגוסט, ב-7:30 בערב)

לעוד כתבות של טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה