התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

אהוד בנאי במסע (חמישי) אמריקאי: "אני אוהב נסיעות ולכתוב בדרכים"
כתב וצילם: טל פרי, כתבתנו לענייני תרבות | פורסם: 19.09.2015 19:39
הזמר שחזר לחיק הגיטרה נטו, יופיע בניו יורק, בלוס אנג'לס, בבוסטון, ביוסטון, בפיניקס, בסן פרנסיסקו ובסיאטל, בהפקת LBNY. מתגעגע לכבישים הבלתי נגמרים

אהוד בנאי

"אני אוהב נסיעות. כמאמר השיר, אני תמיד ממשיך לנסוע.

"לא מעט שירים שלי נכתבו בדרכים, ופעם אפילו קניתי כרטיס לרכבת מתל אביב עד נהריה ובחזרה רק כדי שאוכל לכתוב שיר במהלך הנסיעה.

"מהמקום הזה יש בי קנאה קטנה בזמרים-יוצרים החיים בארצות הברית, ויש להם הכבישים הבלתי נגמרים שאפשר לנסוע בהם ימים שלמים. בישראל, לא משנה איפה אופיע, תמיד אחזור בסוף היום הביתה.

"מצד שני, את החוסר במרחב מפצה הנסיעה בזמן. להופעה בירושלים, למשל, אגיע בתוך פחות משעה אבל ארגיש כאילו חזרתי מאות שנים אחורה ברחובות הישנים של העיר. זה מקור השראה לא פחות חזק, לפחות עבורי".

מונולוג פתיחה של הזמר-יוצר אהוד בנאי, המגיע בימים אלה לסיבוב הופעות אינטימיות בארצות הברית.

חמש פעמים בעבר, החל בסוף שנות ה-80 עם להקתו דאז "הפליטים", הופיע אהוד בנאי בארצות הברית. תמיד עם הרכב נגנים וסט גדול של תאורה והגברה.

הפעם, תוך חיבור ישיר למהלך שהוא מיישם בימים אלה גם בישראל, הוא רוצה לעשות את זה אחרת.

6 הופעות הוא יקיים במהלך אוקטובר - בניו יורק, בלוס אנג'לס, בבוסטון, ביוסטון, בפיניקס, בסן פרנסיסקו ובסיאטל.

בכולן יבצע את מיטב שיריו מכל הזמנים בליווי גיטרה אקוסטית בלבד.

איך לשמר את האהבה?

את תהליך השיבה לחיק הגיטרה נטו התחיל בעבודה על האלבום הכפול "אש קטנה", אסופת קטעים אינסטרומנטליים (ושיר אחד חדש) שהקליט ב-4 ימים בלבד, בו ניסה ליצור את התחושה שהוא מנגן למאזיניו בפרטיות הסלון הביתי.

"אני מופיע עכשיו במועדונים קטנים ברחבי ישראל רק עם הגיטרה, ולפעמים עם נגן כלי הקשה", הוא מספר בראיון מיוחד ל-IsraeliLifeUSA.com. "במקביל אני ממשיך את ההופעות עם הלהקה. כך אני נהנה משני העולמות. זו חוויה שונה לחלוטין לנגן עם הרכב אנרגטי מול אלף איש, ורק עם הגיטרה מול מאתיים.

"בהופעת להקה, לפעמים קשה מאד להנמיך בבת אחת את מפלס האנרגיות ולעבור לשיר שקט. בהופעות האינטימיות רמת ההקשבה והריכוז גבוהות בהרבה, למרות שברור לי שהקהל בארצות הברית רוצה בסופו של דבר את השירים שהוא מכיר ואוהב וזה מה שהם יקבלו. הפורמט האקוסטי גם יאפשר לי להגיע, בביקור הנוכחי, לאולמות קטנים בערים שלא הופעתי בהן בעבר.

"הדבר האחד המצער אותי הוא שלא יהיה לי זמן להישאר ולחוות את המקומות האלה מעבר לערב ההופעה. לרוב אני נשאר כמה שבועות בארצות הברית אחרי הופעות, ופשוט מטייל וחווה מראות ואנשים. הפעם, לצערי, לוח הזמנים מחייב אותי לגיחה מהירה ואז חזרה לעבודה בארץ".

אתה מצפה רק לישראלים החיים בארצות הברית, ולקהילות היהודיות המקומיות, או שגם אמריקאים שיחליטו להפתיע את עצמם ולהתנסות מה שהם מכנים "מוזיקת עולם"?

"לפני 25 שנים הופעתי לראשונה בניו יורק עם 'הפליטים', ומבקר מוזיקה של ה'ניו יורק טיימס' כתב שכמה שהשירים היו מחוברים להוויה הישראלית, הזרה לו לחלוטין, המוזיקה עצמה והרגש שבה נגעו בו.

"בעיני, הביקורת ההיא עדיין רלוונטית. המילים בשירי חשובות מאוד, אבל אני רוצה להאמין שהלחנים והנגינה בגיטרה יהיו משמעותיים לא פחות. אני גם מתכוון לדבר בין השירים באנגלית, במבטא רמת גני (צוחק), כך שגם מי שלא מבין עברית יקבל מושג כללי על מה כל שיר מספר".

חברים אמריקאים, שניסיתי לשכנע להצטרף אלי להופעה באריזונה, ביקשו שאתאר להם את המוזיקה שלך - וההגדרה הכי טובה שמצאתי הייתה "בוב דילן ים תיכוני".

"זה לא סוד שהושפעתי מאד מיוצרים כמו בוב דילן וניל יאנג, ואם זה מה שיעזור לאמריקאים להבין במה מדובר אין לי בעיה עם זה. אני מרגיש שכבר עברתי את שלב האודישן בקריירה שלי. ברגע האמת, בהופעות, אני בא לעשות את מה שאני עושה בתקווה שכמה שיותר אנשים יאהבו".

אתה מוציא אלבומים חדשים בתדירות די נמוכה, אבל בין לבין לא מפסיק להופיע ובעיקר לנסות להתחבר מחדש לרפרטואר הקיים שלך מזוויות הגשה שונות. כרגע זה גיטרה נטו, ובעבר היה סיבוב עם רביעיית מיתרים.

"זה מדויק. בעיני, זה קצת מזכיר מערכת יחסים עם האישה החיה איתך כבר שנים, וכדי לשמר את האהבה מנסים אחת לכמה זמן לבחון מחדש מה בעצם יש שם. בהרבה מקרים, זה איפשר לי לגלות שירים שכתבתי לפני שנים ולהתרגש מהם. במקרים אחרים, הבנתי ששירים מסוימים לא שרדו את מבחן הזמן שלי והם נפלטו זמנית ממעגל ההופעות עד שיבוא זמנם להתגלות שוב. לאמן יוצר, זה תהליך בריא בהרבה מלבצע שוב ושוב את אותם החומרים באותה ההגשה".

לא מפחד מפוליטיקה

אתה מגיע לארצות הברית בתקופה רגישה מאד ביחסים המדיניים עם ישראל, ומן הסתם תתבקש להתראיין לתקשורת המקומית ואולי גם לענות על שאלות פוליטיות. זה מרתיע אותך?

"לא. אני לא מחפש הזדמנויות לדבר על פוליטיקה, אבל אם שואלים אותי אני לא מסתיר את מה שאני חושב. גם בתוכנית הרדיו השבועית שלי בגלי צה"ל ("זה המקום" בכל יום שישי בשתיים בצהריים, ט.פ) אני מבטא לא פעם מה שבליבי.

"אני מחובר לאקטואליה, מודע למה שמתרחש סביבי, ויודע שההסכםעם איראן הוא סלע מחלוקת משמעותי כרגע ביחסים בין ישראל וארצות הברית. אישית, אני לא שותף לתחושת הפאניקה שהממשלה הישראלית משדרת. לצערי, אני מאמין שיש בארץ בעיות לא פחות דחופות ומהותיות שצריך לטפל בהן. אם כבר, הסוגיה האיראנית היא סוג של הסחת דעת מהבעיות הקשות להן לא מוצאים עדיין פתרון.

"כבן למשפחה ממוצא איראני, אני משתדל תמיד להתחבר לפן התרבותי הקיים במדינה הזו ובהחלט ראוי להכרה והערכה. אין בי, כמובן, שמץ אהדה והבנה לקנאות דתית, אלימות מילולית ודעות חשוכות - אבל יש באיראן גם ספרות, שירה, מוזיקה נפלאה ובשנים האחרונות גם סרטי קולנוע נהדרים".

שאלה הכרחית: עברו 4 שנים מאז אלבום האולפן האחרון שלך, "רסיסי לילה". יש כבר אלבום חדש באופק?

"האלבום החדש בשלבים ראשונים של עבודה. אני לא מתחייב, כמובן, על תאריך לסיום. אבל אחת הסיבות שאני מתכוון לחזור לארץ מיד בתום ההופעות בארצות הברית היא תחילת ההקלטות בחורף... ואז נראה איך זה מתקדם".

יש סיכוי לחשיפה בלעדית של שיר או שניים בהופעות הצפויות בארה"ב?

"שוב, אני לא מבטיח כלום. מצד שני, אחד היתרונות הגדולים בפורמט גיטרה ושירה נטו הוא הספונטניות. אם ארגיש שיש לי שיר מוכן להגשה, יש מצב שאבחן איך הקהל מגיב אליו".

אהוד בנאי יופיע ב-13 באוקטובר במועדון B.B King בניו יורק... ב-15 בחודש ב-Temple Shalom בבוסטון... ב-19 בחודש ב-JCC ביוסטון.... ב-20 בחודש ב-JCC בסקוטסדייל, אריזונה... ב-22 בחודש ב-JCC בפאלו אלטו... ב-25 באוקטובר ב-New Theater בסיאטל... וב-28 לחודש יסתיים המסע באמריקה ב-Pico Union Project Synagogue שבלוס אנג'לס.

הפקת המופעים בארצות הברית: LBNY productions, בניהולה של ליאת ברקו.

לאתרי ההופעות והזמנת כרטיסים

לצפייה בקליפים ולהאזנה למיטב השירים של אהוד בנאי

לעוד כתבות בנושאי מוסיקה, קולנוע ותרבות מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה