התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

"לישראלים לא איכפת מה אומרים עליהם, וליהודים יש פחד תמידי ממה שיאמרו עליהם"
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 09.10.2015 22:56
משבר גיל ה-40, פרידה מאשתו וטיפול פסיכולוגי החזירו את הזמר-הקומיקאי דניאל קיינר לשורשיו היהודיים. והתוצאה קברט מוסיקלי, המועלה בימים אלה בניו יורק

21th Century Jew

"על פניהן ההופעות שלי מיועדות לקהל היהודי, אבל לשמחתי הניסיון לימד אותי שזה לא תמיד כך. אני כותב על נושאים הנוגעים בי כיהודי, אבל גם בני דתות אחרות מבינים בדיוק למה אני מתכוון, כי העולם כולו עובר שינויים גדולים. הדור הצעיר מתעניין פחות ופחות במסורת ובשורשים, והתבוללות ואיום דמוגרפי הן כבר לא תופעות שרק יהודים חוששים מהם. חוץ מהמוסלמים כמובן, שהמספרים שלהם רק גדלים".

כך אומר הזמר-יוצר-קומיקאי-אמן הבריטי-יהודי דניאל קיינר, המעלה בימים אלה ב-Soho Playhouse בניו יורק את המופע החדש שלו 21th Century Jew.

המופע הנוכחי הוא מאין המשך לקברט המוזיקלי הקודם מבית היוצר של דניאל קיינר, The Jewish Chronicles, שהפך ללהיט פרינג' כמעט פולחני בבריטניה, ואף הביא את קיינר להופעות בפסטיבל אדינבורו היוקרתי, שם זכה לשבחים רבים.

המופע ההוא היה 80 דקות של שירים מלאי הומור, כל אחד מהם סיפור אישי מולחן, החוברים יחדיו לתאר את מסעו האישי של דניאל אל שורשי זהותו היהודית.

דניאל קיינרעץ אשוח בסלון הלחיץ אותו

עד תחילת שנות ה-40 לחייו היה דניאל קיינר מוזיקאי במשרה מלאה, שכתב בעיקר שירים ופסי קול לתוכניות רדיו וטלוויזיה של רשת BBC בלונדון. בראיון ל-IsraeliLifeUSA.com הוא מתאר את לידתה של הפאזה העכשווית והמשגשגת בקריירה שלו כ"תוצר של משבר גיל הארבעים, פרידה מאשתי הראשונה וטיפול פסיכולוגי".

מה לזה ולמופע בידור מוזיקלי?

"גדלתי כיהודי, אבל אף פעם לא ייחסתי לזה חשיבות גדולה במובן הדתי או האישי. אשתי הראשונה לא הייתה יהודיה, אבל האירוע היחיד בשנה בו המצב הזה עורר בי אי נוחות מסויימת היה ערב חג המולד. עץ האשוח בסלון שלנו היה מלחיץ אותי.

"בשאר הזמן, פשוט חייתי את חיי ולא הקדשתי לנושא משקל רב מדי. אחרי הגירושים, והמשבר שליווה אותם, התחלתי טיפול אצל פסיכולוג ששיכנע אותי לחקור מאיפה באתי בניסיון להבין לאן אני הולך - ומשם הדרך לחקר הזהות שלי כיהודי ממוצא מזרח אירופאי, שנולד וגדל באנגליה, הייתה קצרה. לא חשבתי מראש להפוך את החיפוש העצמי הזה למופע מוזיקלי, וברור שלא יכולתי לנבא מראש את ההצלחה".

עד כמה המופע החדש שונה מקודמו?

"המופע 21th Century Jew עדיין מתפתח ונבנה תוך כדי תנועה, אבל למרות שהקונספט הקברטי-הומוריסטי-מוזיקלי נשמר - נקודת הראייה שונה. אם במופע הראשון חקרתי בעיקר את העבר, המופע הנוכחי נטוע בהווה ומביט אל העתיד. השאלה הגדולה שאני מנסה לחטט בה הפעם היא לא 'מאיפה באתי' אלא 'מה עכשיו'.

"אלו זמנים לא פשוטים לקהילות יהודיות בעולם, עם האנטישמיות המרימה ראש מחדש, והצורך התמידי להגן על ישראל ובו זמנית לשמור על תחושת שייכות למדינה בה אתה חי. מצד שני, זה עדיין בראש ובראשונה ערב בידור במהלכו אנשים צוחקים, גם אם הנושאים המועלים רגישים וכואבים".

יש לך משפחה בישראל?

"כן. כמה בני דודים. אני עצמי ביקרתי בישראל לראשונה רק לפני כ-6 שנים, אבל אני בקשר עם המשפחה שם, ושלחתי להם דיסק של שירים מהמופע הקודם".

ישראלים מגיעים להופעות שלך?

"די הרבה. בהופעות בפסטיבל אדינבורו (אחד האירועים המובילים בעולם בתחום תיאטרון הפרינג', ט.פ) היו ישראלים באולם והם מאוד אהבו את מה שעשיתי. אותי עניין לבחון את התגובות למופע של ישראלים מצד אחד, ויהודים בריטים או אמריקאים ממוצא מזרח אירופאי מצד שני. לישראלים לא איכפת מה אומרים עליהם, וליהודים ממזרח אירופה יש פחד תמידי ממה שיאמרו עליהם. זה חיבור מעניין".

אתה עצמך חווית פעם אנטישמיות?

"הופעתי בפסטיבל אדינבורו בשנה שעברה, והייתה אז סערה תקשורתית גדולה סביב מופע מישראל (מחזמר ההיפ הופ "העיר הזאת", ט.פ), שהיו לחצים גדולים מצד ארגוני זכויות אדם וארגונים פרו-פלסטינים למנוע ממנו לעלות בפסטיבל. אף אחד לא התעניין בתוכן של אותו מופע, רק בפן הפוליטי של הסיטואציה.

"אני זוכר שהיו הפגנות סוערות ואלימות במהלך הפסטיבל, ויום אחד מישהו 'טיפל' בפוסטרים למופע שלי שהיו תלויים ברחוב וכיסה לי את העיניים והפה במדבקות של הדגל הפלסטיני. אני מניח שהיה בזה מסר מבחינתם, וכאשר למופע שלך קוראים 21th Century Jew אני מניח שזה היה סוג של דגל אדום עבורם. בכל מקרה, אני מתנגד נחרצות לכל סוג של חרם אמנותי".

אתה מופיע בארצות הברית לעיתים קרובות?

"בשנה האחרונה אני מגיע די הרבה, לשמחתי. יש בארצות הברית קהל יעד גדול, ואני שמח לכל הזדמנות להופיע בפניו".

אתה כבר חושב על הפרויקט הבא?

"עם כל ההנאה והגאווה שלי בהצלחת המופעים 'היהודיים', הייתי שמח להראות שיש בי עוד צדדים חוץ מהקברטים היהודיים. אני עדיין מלחין וכותב שירים מקוריים לעצמי ולאחרים, ולמרות שיש לי פחות זמן אני מקווה מאד שאצליח לפרוץ גם כמוזיקאי ומבצע".

דניאל קיינר מעלה את המופע 21th Century Jew ב-Soho Playhouse, שב-15 Vandam Street בניו יורק, ב-11 וב-13 באוקטובר ב-7 בערב, וב-14 וב-18 בחודש ב-3 אחה"צ.

לפרטים מלאים ולרכישת כרטיסים

לצפייה בקטע מהמופע 21th Century Jew שצולם בלוס אנג'לס:

 

{C}{C}

Daniel Cainer - How We're Blessed - LA , March 2015


 

לעוד כתבות בנושאי תרבות, קולנוע ומוסיקה, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה