התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

קולנוע ישראלי בהוליווד: 23 ימים, 27 סרטים חדשים, 3 אולמות קולנוע, פניגשטיין אחד
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 24.10.2015 07:40
על רקע גל הטרור המתחולל בישראל, יוצא בלוס אנג'לס פסטיבל הסרטים הישראלי, במהלכו יוקרנו במשך כ-3 שבועות גלריה מגוונת של בכורות קולנוע ישראליות מרתקות

"באבא ג'ון" - הנציג הישראלי הרשמי לאוסקר על הסרט הזר"באבא ג'ון" - הנציג הישראלי הרשמי לאוסקר על הסרט הזר

"האתגר הכי גדול שלי, בכל שנה, הוא איך אני מפיק פסטיבל מוצלח עוד יותר לשנה הבאה. בסופו של דבר, הכול עניין של אמונה והתמדה. יש לך אמונה ברעיון מסוים, ומספיק נחישות להמשיך ולפתח אותו במשך הרבה שנים, ובסופו של דבר מתחילים לקטוף את הפירות", אומר מנכ"ל פסטיבלי הסרטים הישראלים בארה"ב, מאיר פניגשטיין, רגע לפני יציאתו לדרך - זו השנה ה-29, של פסטיבל הסרטים הישראלי בלוס אנג'לס שיתקיים החל ב-28 באוקטובר ועד ה-19 בנובמבר, בניהולה של המפיקה והבמאית אוֹרי דינור.

מאיר פניגשטייןלפניגשטיין (בתצלום מימין), שבתודעה הישראלית ייזכר לנצח כ'פוגי', המתופף המיתולוגי של להקת כוורת, יש סיבות טובות להיות גאה ביציר כפיו.

שנה אחת בלבד לפני חגיגות ה-30 להיווסדו, יחגוג הפסטיבל השנה הקרנות של 27 סרטים ישראלים חדשים שיוקרנו ב-3 אולמות קולנוע בלוס אנג'לס (הרבה) לפני שהקהל הישראלי יוכל לצפות בהם בהקרנות מסחריות במגרשם הביתי.

"עשינו מאמץ גדול, ואני גאה בכך שכמעט כל הסרטים הישראלים שהיו מועמדים מובילים השנה בקטגוריות הבולטות של פרסי 'אופיר', האוסקר של תעשיית הקולנוע הישראלי, יוקרנו גם במסגרת הפסטיבל", אומר פניגשטיין. "מה שעוד יותר חשוב לי הוא העובדה שהשנה, לראשונה מאז נוסד פסטיבל הסרטים הישראלי בלוס אנג'לס, הוא משתף פעולה עם ה AFM - American Film Market, איחד האירועים הגדולים והנחשבים ביותר של תעשיית הקולנוע האמריקאית.

"המשמעות בפועל היא אופציות הפצה רחבות בהרבה לסרטים ישראלים חדשים בהקרנות מסחריות בכל ארצות הברית, ובעיני זה תמיד היה תפקידו החשוב ביותר של הפסטיבל: לחשוף לקהל האמריקאי בפרט, ולעולם בכלל, את כל היופי והמורכבות של התרבות שלנו דרך העשייה הקולנועית הענפה המתקיימת כיום בישראל".

כידוע, המצב הביטחוני בישראל נכון לעכשיו לא מעורר אופטימיות, בלשון המעטה. עד כמה אתה חושש שזה יפגע בהיענות ובעיקר בחשיפה לאירועי הפסטיבל? התקשורת העולמית מעדיפה כרגע דיווחים על מהומות ופיגועים.

"דווקא בעיתוי הזה חשוב במיוחד להראות שיש לנו הרבה יותר להציע, והעובדה היא שרשימת האירועים המיוחדים הנלווים להקרנות הסרטים בפסטיבל, ובעיקר האורחים המיוחדים שייטלו חלק בהם השנה, רק מתארכת.

"נכון לעכשיו יש לנו אישורי השתתפות בערב הגאלה החגיגי של הפסטיבל מהשחקנית הלן מירן, שהקרנה חגיגית מיוחדת של סרטה האחרון 'האישה בזהב' המבוסס על אירועי השואה, יוקרן במסגרת הפסטיבל... המחזאי-תסריטאי היהודי אהרון סורקין (שכתב, בין השאר, את 'בחורים טובים' ו'הרשת החברתית' לצד יצירת סדרת הטלוויזיה 'הבית הלבן', ט.פ) יקבל באירוע פרס הוקרה על הישגיו בתחום היצירה לקולנוע וטלוויזיה... ד"ר שרון נזריאן, נשיאת קרן נזריאן לקידום מורשת יהודים יוצאי איראן בארצות הברית, תקבל הוקרה על פעילותה ההומניטארית... וגם השחקן האיראני נאביד נגבאן (שגילם, בין השאר, את אבו נאזיר בעונה הראשונה של הסדרה Homeland, ט.פ) ישתתף בהקרנת הבכורה של הסרט הישראלי 'באבא ג'ון', שזכה בטקס פרסי אופיר האחרון ויתמודד על ייצוג ישראל בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר בטקס פרסי האוסקר הבא. דווקא בימים כאלה, זהו מסר חשוב מאין כמוהו - להציג לעולם מחוות הדדיות של תרבויות ישראל ואיראן".

"באבא ג'ון", סרטו של הבמאי יובל דלשד, היה ההפתעה הגדולה של טקס פרסי אופיר האחרון, כאשר הביס מועמדים מובילים (בהם "המילים היפות" של הבמאי שמי זרחין עליו המרו רבים) וזכה בפרס "הסרט הטוב ביותר".

עלילת הסרט, שרוב הדיאלוגים בו הם בשפה הפרסית, מתרחשת בישוב קטן אליו עלה יצחק בילדותו מאיראן, ובו הקים אביו במו ידיו חוות תרנגולי הודו. עכשיו מנסה יצחק ללמד את בנו, מוטי, את רזי המקצוע כדי שזה ינהל בבוא היום את העסק המשפחתי, אך הילד מתעקש למרוד במסורת.

הנה 5 סרטים וסדרת טלוויזיה מסקרנים נוספים שיוקרנו במהלך הפסטיבל:

"ברש" שביימה מיכל ויניק

1. "ברש" שביימה מיכל ויניק, על נערה בת 17 המוצאת עצמה נמשכת לנערה פרועה ומרדנית בת גילה על רקע התפוררות נישואי הוריה (תמונה מהסרט בתצלום למעלה).

עודד תאומי וגילה אלמגור מככבים ב"ציפורי חול" שביים אמיר וולף

2. עודד תאומי וגילה אלמגור מככבים ב"ציפורי חול" שביים אמיר וולף, על חוקר משטרה וותיק השב לשירות אחרי שגופת גבר בן 80 מתגלה בנהר הירקון בתל אביב. (תמונה מהסרט בתצלום למעלה)

פיני עדן ביים את "קמטי צחוק", בו משתתפים בין השאר ליה קניג ויוסף כרמון

3. פיני עדן ביים את "קמטי צחוק", בו משתתפים בין השאר ליה קניג ויוסף כרמון, על נערה הנושאת על כתפיה את עול הטיפול במשפחתה בעוד סבתה מתכוננת למותה. (תמונה מהסרט בתצלום למעלה)

4. דליה מבורך ודני דותן ביימו את הסרט הדוקומנטרי "מתי כספי – וידוי", בו מגולל המוזיקאי המחונן, בחשיפה אישית נדירה, את סיפור חייו רב התהפוכות.

5. נעמי לבוב מככבת ב"יונה" שביים ניר ברגמן, על חייה הסוערים של המשוררת יונה וולך.

6. במסגרת הפסטיבל יוקרנו בלוס אנג'לס פרקי הסדרה המדוברת "פאודה" שביים אסף ברנשטיין, על אחורי הקלעים של יחידת מסתערבים מובחרת הפועלת נגד מבוקשים באזור הגדה.

לרשימה מלאה של הסרטים החדשים שיוקרנו במסגרת פסטיבל הסרטים הישראלי בלוס אנג'לס, רשימת האירועים המיוחדים, האולמות ומועדי ההקרנות.

לעוד כתבות בנושאי קולנוע, מוסיקה ותרבות, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות



הוסף תגובה חדשה