התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

מייקל בא לאמריקה
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 19.10.2015 10:10
להיט הקאלט החם ביותר בסצינת התיאטרון הישראלי מגיע לסיבוב הצגות בארה"ב, בכיכובו של אסי כהן, בניו יורק, לוס אנג'לס, בוסטון ופאלו אלטו

צשתתפי ההצגה "מייקל"

"אין לנו מושג איך יקבל אותנו הקהל בארצות הברית. בהופעות בארץ עבר זמן עד שהבינו מה אנחנו מנסים לעשות, ומדי פעם עדיין יש אנשים היוצאים מהופעה באמצע כי קשה להם לעכל מה שקורה על הבמה. אני מקווה שמי שיקנה כרטיס יישאר עד הסוף" - כך אומר אבי דנגור, יוצר ההצגה "מייקל" המגיעה בחודש הבא לראשונה בתולדותיה להופעות בבוסטון, ניו יורק, לוס אנג'לס ופאלו אלטו. לסיבוב האמריקאי יצטרפו גם הבמאי איתי ויזר והמפיק רועי הולנדר.

כמעט 8 שנים מאז הועלתה לראשונה, כעבודת הגמר של אבי דנגור במסגרת לימודיו בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים, ו-6 שנים מאז הועלתה כהפקה מסחרית וזכתה בפרס "קיפוד הזהב" כהצגת הפרינג' הטובה ביותר לשנת 2009, "מייקל" היא עדיין להיט הקאלט החם ביותר בסצינת התיאטרון הישראלי.

ההצגה, שהועלתה במינימום תקציב עם צוות שחקנים אלמונים, הפכה לאירוע שגרעין מעריצים רחב מגיע לצפות בו שוב ושוב, ובכירי הקומיקאים בישראל מתארחים בו בכל הזדמנות.

הגדיל לעשות השחקן אסי כהן שהפך חבר קבוע באנסמבל (הכולל מלבד דנגור גם את השחקניות הילה גולדנברג, מיטל רז ונטליה פאוסט, ואת המוזיקאי נדב הולנדר שהלחין את המוזיקה להצגה). כהן יגיע לארה"ב עם צוות ההצגה.

הפאתוס המוגזם והמגוחך

העלילה, אם אפשר לתאר במילה זו את מה שמתרחש על הבמה, עוסקת בבני משפחת ברוש (האב דובי, האם רבקה והבת יסמין אליהם מצטרף המלווה המוזיקלי פלג) וחבריהם/אורחיהם (השתתפות פעילה של הקהל), המעלה את טקס הזיכרון השנתי לבנם המנוח מייקל.

האירוע, הטרגי לכאורה, הופך פארסה מצחיקה עד דמעו,ת החושפת לא רק את המשפחה הלא מתפקדת, אלא בעיקר את הפאתוס המוגזם והמגוחך של טקסי הזיכרון החרוטים כה עמוק ב-DNA של ההוויה הישראלית.

"מייקל" נולדה, במקור, בחודשים של אלתורים וניסויים בחדר החזרות. וגם כיום, אחרי שנים של הרצה, היא ממשיכה להתחדש ולהשתנות ללא הרף.

"זו התשובה הטובה ביותר, בעיני, לשאלה 'איך אתם לא משתעממים'", אומר דנגור. "אין שתי הצגות הזהות זו לזו לחלוטין. חוץ מזה, אנחנו אוהבים להיות יחד. התחלנו כקבוצת שחקנים המגלמת משפחה, והפכנו עם השנים למשפחה של ממש, מה גם שכמה מאיתנו הקימו משפחות בעצמם".

עד "מייקל", טקסי זיכרון נחשבו טאבו מקודש. הבנתם בשעתו את גודל המיתוס מולו אתם עומדים?

"המטרה מעולם לא הייתה פגיעה ברגשות של אנשים. הרגשנו, ואנחנו עדיין עומדים מאחורי זה, שהכאב והאובדן הלכו לאיבוד בים של פאתוס והפכו למשהו שלרבים קצת נמאס ממנו.

"אני מאמין שישראלים רבים בארצות הברית מבינים בדיוק למה אני מתכוון, כך שהם יוכלו לקחת אותנו בפרופורציה הנכונה ולהבין שהצחוק הוא על חשבון התעשייה מאחורי הכאב ולעולם לא על הכאב עצמו.

"בכנות? אנחנו מאד מתרגשים לקראת ההופעות באמריקה, במיוחד אני. זו הפעם הראשונה בה אבקר בארצות הברית".

אחרי כל כך הרבה שנים עם הדמויות של משפחת ברוש, יש קצת פיצול אישיות?

"התרגלנו. אני יודע שבערב מסוים אני הופך לשעה וחצי לדובי, ואז חוזר להיות אבי. בהתחלה זה קצת בילבל, כי באמת כל חיינו התנהלו סביב ההפקה הזו".

אסי כהן - מכוכבי "ארץ נהדרת" ו"הפרלמנט", בהצגה "מייקל"אסי כהן - מכוכבי "ארץ נהדרת" ו"הפרלמנט", בהצגה "מייקל"

יצלמו ברחובות באמריקה

במקביל להצגות אתם מתפעלים עמוד פייסבוק של משפחת ברוש, ובעיקר יוצאים באופן קבוע לרחובות תל אביב לבושים כדמויות מההצגה, ומצלמים ומעלים לרשת עשרות סרטונים בהם אתם מדברים עם אנשים על מייקל. זה יקרה גם בארה"ב?

אבי דנגור: "ברור! זה משהו שכולנו מחכים לו בקוצר רוח. אנחנו בהחלט מתכוונים לנצל את התפאורה הייחודית של ארצות הברית ותושביה. יידעו האמריקאים שבני משפחת ברוש ישוטטו ברחובות ויפנו אליהם בשאלות וטענות שונות ומשונות, ומובן שנצלם הכל ותוכלו לצפות בתוצאות בעתיד הקרוב".

יש מצב שאותה קבוצה יוצרת מאחורי "מייקל" תאחד כוחות גם למופע מקורי חדש?

"לא בשלב זה. קודם כל, כולנו אנשים עסוקים ולכל אחד יש קריירה משלו מעבר להצגה. בנוסף, אנחנו מנהלים מגעים להפוך את 'מייקל' לתוכנית טלוויזיה, ואם זה אכן יתממש זה יגזול מאיתנו הרבה זמן ואנרגיה. לא, 'מייקל' רחוקה מאוד מלמצות את עצמה".

הצגות "מייקל" בארצות הברית יתקיימו ב-7 בנובמבר בבוסטון, ב-10 בחודש בניו יורק, ב-12 בחודש בלוס אנג'לס וב-16 בנובמבר בפאלו אלטו.

הכירו את משפחת ברוש - בנות המשפחה במספרה:

 

{C}{C}{C}

לזכר מייקל: בנות משפחת ברוש במספרה


 

ועוד אחד - במסעדת דגים:
 

{C}{C}{C}

לזכר מייקל: במסעדת דגים 1


 

לעוד כתבות בנושאי קולנוע, מוסיקה ותרבות, מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה