התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - מופעים

"מצדה 42": הצגה על התאטרון שהנאצים דרשו להמשיך להפעיל
מאת: מיכל דניאל | פורסם: 22.11.2020 23:36
בשעה שמנהיגי העולם השיקו כוסות יין בירושלים והכריזו ׳ לעולם לא עוד!׳ התייגעו שחקני ״ גטו ורשה״ על בימת הבימה בקונפליקט מוסרי

בערב חמישי 27 בינואר, בו התכנסו מנהיגי העולם ב״יד ושם״ בירושלים, כדי לציין 75 שנה לשיחרור מחנה הריכוז אושוויץ, היה אולם מסקין שבתאטרון ״הבימה״ בתפוסה מלאה. הקהל שהגיע להצגה המוסיקלית ״מצדה 42״, היה מודע לסימליות עיתוי הפרימיירה של ההצגה, שלמרות שמה, היא מגוללת סיפור על התאטרון היהודי בגטו ורשה. אותו תאטרון שהנאצים דרשו מחבריו להמשיך להפעיל אותו, דרישה שרוב חברי התאטרון הזדהו עמה מתוך מחשבה שההצגות שהם מעלים מעניקות לאחיהם זמן של חסד בתוך הגהנום שנקרא חייהם. זמן קצר לפני פינויים מהגטו ושליחתם למחנות הריכוז, מחליט יוסף, המחזאי ומנהיג התאטרון, להעלות על בימתו את המחזה ״מצדה 42״,  שכתב על סיפור מצדה ובמרכזו מיתוס היהודים הסיקרים שהתבצרו על המצדה והחליטו להתאבד, כשהבינו כי יוכרעו ע״י הצבא הרומי. 

 

צילום: אור דנון

 

 

 

בשעה שמנהיגי העולם השיקו כוסות יין והכריזו בירושלים ״לעולם לא עוד״ (Never Again ) התייגעו שחקני ׳גטו ורשה׳ על בימת ״הבימה״ בקונפליקט מוסרי. שחקני גטו ורשה צריכים להחליט האם לבגוד באחיהם היהודים שיגיעו לפרימיירה של ״מצדה 42 ״ ולהודיע להם, כפי שדרשו הנאצים, לעלות למחרת על הרכבות שיקחו אותם למחנה עבודה משופר תנאים, או לומר להם את האמת ולהזהיר אותם לא לעלות לרכבות שיקחו אותם למחנות המוות, מה שיעלה לאנשי התאטרון בחייהם. 

 

שוקי לוי: "טיפסתי על ההר הזה עשרים שנה הערב הגעתי לפיסגה"

 

הסיפור על חברי התאטרון של גטו ורשה מנקר בראש, מטלטל. הוא כל כך מוחשי על הבמה בעיקר בגלל הקאסט הנפלא הכולל את השחקנים עמית פרקש, מאי מלר, מיקי פלג, עומר דץ ואחרים, העבודה המרשימה של הבמאי משה קפטן וכמובן המחזה עצמו שנכתב ע״י המחזאי האמריקאי דיוויד גולדסמית בשיתוף פעולה עם שוקי לוי, כשהמוסיקה שהלחין נכתבה במיוחד עבור הסיפור. בניגוד להפקה האנגלית שהעלתה בווסט אנד לפני כשמונה שנים, מחזמר שהתבסס על המוסיקה של לוי תחת השם: Imagin This.

 

״מצדה 42״ אינו מחזמר גרנדיוזי צבעוני, אלא מחזה מוסיקלי צנוע בהרבה והרמוני לסיפור. בהרמת הכוסית שנערכה לכבוד הפרימיירה, אמר שוקי לוי הנרגש, שהגיע מלוס אנג׳לס שם הוא מתגורר שנים ארוכות, ״טיפסתי על ההר הזה עשרים שנה והערב הגעתי לפיסגה״.

 

Tory Avey שוקי לוי

 

 לוי התכוון למסלול הארוך שעברה הפקת המחזה עד הפיכתו למחזה מוסיקלי בעברית העולה על בימת התאטרון הלאומי בישראל. ברגעי האופוריה היה מי שהזכיר שההפקה הזאת כמעט נפלה בין הכסאות בעקבות הקשיים הפיננסים אליהם נקלע התאטרון, שכמעט הגיע לפשיטת רגל בימיה של המנכ״לית, אודליה פרידמן. האחרונה פוטרה מהתאטרון בהחלטת בית המשפט שמינה את נעם סמל' למנכ״ל החדש, מתוך אמונה שיצליח להציל את התאטרון. סמל שנכח אף הוא בפרימיירה אחראי, לדברי שוקי, לרוח הגבית שניתנה להעלאת ההצגה ב״הבימה״ בתמיכה חבר הנאמנים של התאטרון שנתן את אישורה הסופי. דיוויד גולדסמית, המחזאי הניו יורקי שהגיע אף הוא לאירוע, פירגן לקאסט ולקהל, הוא הרגיש, כך אמר, שבישראל יש יותר הקשבה לסיפור מאשר באמריקה. תשואות הקהל הישראלי שמילא את האולם ריגשו אותו.

 

אפשר לומר ששני דברים השפיעו יותר מכל על חייו של שוקי לוי (72) משחר ילדותו: מוסיקה ומצדה. מוסיקה, בעיקר קלאסית, הוא מעיד, ינק מהבית. לסיפור מצדה נחשף כילד בטיול השנתי, שבו טיפס עם בני כיתתו על ההר ולא הצליח לעצור את הדמעות למישמע סיפור גבורתם של מתבצרי המצדה. הרושם העז שהותיר עליו הסיפור ליווה אותו במשך שנים עד שהגיע היום בו יצר אלבום כפול שהיווה את התשתית למחזה על מצדה. 

 

סבן -לוי: העיסקה בינהם עבדה מצויין

 

באותם ימים כבר התגורר בלוס אנג׳לס בעקבות השותפות שהקים אתו חיים סבן, האיש שרכש את סידרת פאוור רנג׳רס וסלל את דרכו לצמרת אנשי העסקים המצליחים באמריקה. העיסקה בין השניים על פיה לוי ילחין את המוסיקה וסבן יביא את העסקים עבדה מצויין ובנתה לשוקי רזומה מפואר. הוא חתום על רשימה מכובדת של פסי קול לסדרות טלוויזיה, ווידאו וסרטים בינהם הפאוור רנג׳רס, דאלס, ספיידר מן, הרפתקאות האקברי פין, תום סוייר, אוליבר טוויסט, הלו קיטי, צבי הנינג׳ה, Tribe of the wild ורבים אחרים. מדהים לחשוב שלמרות שמכר מעל 14 מיליון תקליטי ברחבי העולם, לוי מעולם לא למד תווים ואת היצירות הוא יוצר באמצעות המחשב, אליו הוא מעביר את קטעי הנגינה שהוא מנגן בכל הכלים. 

שוקי מסביר שהוא אוהב להיות מאחורי הקלעים, שלא תמצאו אותו במסיבות הסלב הנוצצות בבוורלי הילס או בטקסי האוסקר. הוא מעדיף לבלות עם חברים קרובים ולעבוד בסטודיו שבנה בביתו, כשאשתו הצעירה שהפכה אותו לאבא לתינוקת בת שמונה חודשים, עובדת אף היא בסטודיו. כפי שהבנתם, שוקי לוי לא ממש מתרגש מהקונבנציונאליות ואוהב לחיות את החיים בדרך שלו. בבית הקפה הצמוד ל״הבימה״ שבו אנחנו נפגשים ביחד עם השותף, עו״ד חגי שטרוויס, הוא מגלה שבין הנשים עמן יצא היתה גם מרלה מייפל, האקסית של דונאלד טראמפ ששידך לו הרב ברג ממרכז הקבלה בלוס אנג׳לס. 

היום, לאחר שחצה את רף שנות השבעים שלו, לוי הוא אב לשלוש בנות: אחת (36 ) מדבורה שלטון, כוכבת הסידרה דאלס ומי שהוכתרה למיס ארה״ב, עמה התחתן כשכתב את המוסיקה לסידרה. השניה (21 ) נולדה מיחסיו עם השחקנית שרה בראון . הבת השלישית התינוקת, גדולה, מן הסתם, יותר מהנכדים שלו כשהיא למעשה הדודה שלהם.

צילום: אור דנון

דרך ארוכה עבר לוי מאז שלמד בעצמו לנגן על גיטרה אקוסטית לאחר שהביע את רצונו ללמוד לנגן. ״סבא שלי ניגן על כינור וגם אבא שלי״, סיפר, ״שני בני דודים שלו ניגנו בתזמורת של מוסקבה, ככה שספגתי מוסיקה כבר מילדות. לאבא שלי היתה מספרה ברחוב אלנבי פינת גאולה, בתל אביב והוא היה מספר את כל המכובדים, בינהם חיים נחמן בייאליק. כשהייתי בן 14 ביקשתי  מאבא שיקנה לי גיטרה, הוא אמר שאין לו כסף לגיטרה והבטיח שיקנה לי מפוחית ואח״כ גיטרה. הוא מצא לי מורה שגר ליד ״הבימה״, אליו הייתי מגיע באוטובוס, אבל לא החזקתי מעמד אצלו ומהר מאוד פרשתי והתחלתי ללמוד בעצמי לנגן על גיטרה אקוסטית. מאוחר יותר למדתי בעצמי לנגן גם על פסנתר״. 

 

לפני שעזב את הארץ ועבר לפריס, שם פגש את סבן שהיה בדרכו לאמריקה, היתה ללוי קריירה מוסיקלית לא רעה בארץ. הוא היה חבר בלהקת ״השוקולדה״ עם צביקה פיק וגבי שושן, שגורלו לא שפר עליו מאז והוא נטל את חייו בידיו. חוץ ממועדונים בהם הופיע, שוקי השתתף גם במחזמר ״שיער״ ומאוחר יותר נכנס גם לתחום הפרסומות. אבל אחרי מות אביו, שיתף, הוא הרגיש שהוא זקוק לאתגר חדש וככה מצא את הכשרון הגדול שלו: להלחין מוסיקה. בשנת 1981 יצר את השיר ״לילה״, שנשלח לייצג את ישראל באירוויזיון בביצוע ״הכל עובר חביבי״, במקביל כתב את השיר ״מונליזה״, אותו ביצעה בקדם האירוויזיון עירית בורלא. באותם ימים כבר שהה בלוס אנג׳לס מבלי שיהיה לו מושג לאן הקריירה שלו תגיע. את האלבום הכפול שהוציא לכבוד מדינת ישראל הפיץ לוי גם בישראל מבלי שהעלה בדעתו שההפצה הזאת תוביל להעלאת המחזה באנגליה. ״יום אחד״, משחזר שוקי, התקשרה אלי מפיקה אמריקאית גדולה שיצאה לפנסיה ועברה לגור במייאמי. היא סיפרה שביקרה בישראל וקנתה את האלבום ואחרי ששמעה אותו החליטה שהיא רוצה לחזור לעבודה. היא אמרה שהחליטה להפוך את החיים שלה כדי לעבוד על הפרויקט״.

 

הפקה באנגליה ומוזיאון מצדה

 

כך עלתה ההפקה באנגליה שהתחילה בעיר פליימות, שבדרום אנגליה והועלתה אח״כ בהפקה גרנדיוזית בווסט אנד בהשקעה של כ-14 מיליון דולר. לוי מודה שלא אהב את ההפקה שהיתה גרנדיוזית מידי לטעמו, מחזמר שנועד לבדר יותר מאשר לתת לצופים חומר למחשבה. שוקי רתם לעזרה את דיוויד גולדסמית, מחזאי נחשב שעבד גם בברודוויי והם נפגשו לסיעור מוחות שבעקבותיו הגיחה לעולם ״מצדה 42״. על השאלה איך הגיע המחזה לתאטרון ״הבימה״, סיפר שטרוויס על הקשר שנוצר עם משה קפטן, אחד הבמאים הנחשבים בתאטרון. ״גיל פלדמן, המנהל המוסיקלי כאן, חי תקופה ארוכה בלוס אנג׳לס ובמשך שנים עובד עם שוקי כמעבד. הוא אמר לנו שהמחזה הזה צריך לעלות רק ב״הבימה״. 

 

בשנת 2007 חנכו שוקי וחגי את מוזיאון המצדה שבהקמתו השקיע שוקי 2.5 מיליון דולר, את הניהול המוסיקלי הפקידו בידי פלדמן ואת הבמוי בידי קפטן. בסיומו של הטקס הבינו לוי ושטרוויס שמצאו את המנהל המוסיקלי והבמאי של ההצגה . לפני כשנה וחצי חתמו  עם אודליה פרידמן המנכ״לית (היוצאת) על מיסמך יציאה לדרך, תאריך הפרימיירה נקבע לנובמבר 2019 אבל נידחה לינואר בשל המצוקה הכלכלית אליה נקלע התאטרון. השניים מקווים שהקהל הישראלי יאהב את ההצגה ויגיע הרגע שהיא תעבור לאולם הגדול ע״ש חנה רובינא. יש גם תוכניות להפיק סרט או סידרה בהוליווד ולהעלות את המחזה בברודוויי. ״סרט, סידרה זה משהו שאני יכול לדמיין״, אומר לוי, ״אני מתחיל להרגיש את זה״.

 

הוסף תגובה חדשה