התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - רואים בטלוויזיה

תחקיר: מה משותף לרוב סרטי הקולנוע וסדרות הטלוויזיה העוסקים במזה"ת? הם לא אוהבים אותנו!
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 28.06.2015 14:30
אז למה נותנים להם אישורים לצלם בארץ, ולמה שחקנים ישראלים נדחפים בתור לקבל תפקיד, ואיך תהיה סדרת המזה"ת החדשה The Brink?

The Brink

המזרח התיכון המפולג בכלל, והסכסוך הישראלי-פלשתיני וגרורותיו בפרט, מהווים בשנים האחרונות השראה לשורה ארוכה של סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה. השבוע הצטרפה חוליה טרייה לשרשרת, הסדרה "The Brink" של רשת הכבלים HBO (סצינה ממנה בתמונה למעלה וצפו בקליפ פרומו בסיום הכתבה), עליה חתומה שורה מרשימה של יוצרים - ובראשם האחים ממוצא מקסיקני קים ורוברטו בנאביב ("אלי מקביל", "העשב של השכן"), הבמאי ג'ים ראוץ' (סרטי "אוסטין פאוורס", "לפגוש את ההורים"), והשחקנים ג'ף בלאק וטים רובינס.

אם לשפוט לפי פרק הבכורה ששודר השבוע, "The Brink" (על הסף, ט.פ) מנסה לתת קונטרה הומוריסטית פרועה ל"הומלנד" הלוקחת עצמה ברצינות תהומית, רגע לפני שזו נוטשת את אזור המזרח התיכון לטובת גרמניה, בעונתה החמישית שתועלה מאוקטובר.

שני גיבורי "The Brink" הם מזכיר המדינה האמריקני וולטר לרסון (רובינס) המכור לסאדו מאזו ולאלכוהול, ואלכס טלבוט (בלאק), עובד זוטר בשגרירות ארה"ב בפקיסטן שבין גלגול ג'וינט להפרת נהלים מנסה ללא הצלחה להתקבל לשורות ה CIA.

כאשר גנרל פקיסטני סורר מכריז על כוונתו לתקוף את ישראל בנשק להשמדה המונית, מושלך הקבינט המדיני-ביטחוני האמריקני בתוך שעות לסף מלחמת עולם שלישית.

וכן, יוצרי הסדרה חושבים שזה נורא מצחיק.

כמו רוב הסרטים והסדרות שעלילתן מתרחשת במזרח התיכון, גם "The Brink" מתהדרת בשחקנים ישראלים. אמנם הם יצטרפו רק בפרקים הבאים,

כבר ידוע שהישראלי-אמרקיני החי שנים רבות בהוליווד, אהרון איפלה, מגלם את ראש ממשלת ישראל אבי דהן המאיים על נשיא ארצות הברית שאם לא יפתח במתקפה מיידית על פקיסטן צה"ל יעשה את זה על דעת עצמו (ואף מילה על נתניהו).

השחקנית הישראלית-אמריקנית איריס בר מגלמת דמות בשם טליה לוי שתפקידה בעלילה טרם נחשף.

האם נצא מזה טוב, לפחות על המסך הקטן? ימים יגידו, או לפחות 9 הפרקים שעוד נותרו לסיום העונה הראשונה.

עוד דמות קטנה בסדרה מגלם עידו מור-עזרא שמפעיל את תחנת הרדיו "FMIL בלוס אנג'לס, שעבר הופיע כפעלולן בסרטים "אל תתעסק עם הזוהן" ו"איירון מן".

בינתיים, לטובת מי ששכח (או מנסה לשכוח), להלן מקבץ מיטב הסרטים והסדרות שנוצרו בשנים האחרונות, והביאו לעולם את גרסתם למתרחש באזור הלוהט ביותר על הפלנטה (ולא במובן חוף ים ומרגריטות):

Homelandהסדרה: Homeland, שנת הפקה: החל ב-2011 ועוד היד נטויה, יוצרים: אלכס גנזה והווארד גורדון בהשראת סדרת הטלוויזיה הישראלית "חטופים".

העלילה במשפט אחד: סוכנת CIA מבריקה אך מעורערת, משוכנעת שחייל אמריקאי שחזר מעיראק אחרי שמונה שנים בשבי הפך לפעיל טרור אסלמי ומתכנן פיגוע המוני. משם, כזכור, זה רק הידרדר.

איפה צילמו: למרות שעלילת Homeland מעולם לא התרחשה בפועל בישראל, סצינות רבות בעונה השנייה צולמו בארץ והציגו את יפו העתיקה כביירות.

בטח תזהו את: השחקנית יעל שרוני המגיחה לתפקיד קטן בשני פרקים בעונה השנייה, ולשבריר שנייה מגיח באותם פרקים גם השחקן גל אמיתי.

הסרט: Inch'allah, שנת הפקה: 2012, כתבה וביימה: השחקנית-במאית הקנדית אנאיס ברבו-לאבט.

העלילה במשפט אחד: רופאה קנדית החיה בישראל ועובדת מעבר לקו הירוק, מגלה שהכיבוש משחית גם אם את רק מסתכלת עליו מהצד.

איפה צילמו: בירדן ובשטחי הרשות הפלשתינית ביו"ש.

בטח תזהו את: סיוון לוי (הסרט "שש פעמים") ויוסוף (ג'ו) סווייד.

Paradise Nowהסרט: Paradise Now, שנת הפקה: 2005, כתב וביים: האני אבו עסאד.

העלילה במשפט אחד: שני צעירים משכם מתחזים למתנחלים בדרכם לחתונה בתל אביב, ובפועל מתכננים פיגוע התאבדות באוטובוס בלב תל אביב. הסרט זכה בפרס גלובוס הזהב בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר, והיה מועמד לפרס האוסקר.

איפה צילמו: שכם ושטחי יו"ש.

בטח תזהו את: השחקנים הערבים-ישראלים קייס נשף, עלי סולימן והיאם עבאס.

Omarהסרט: Omar, שנת הפקה: 2013, כתב וביים: האני אבו עסאד.

העלילה במשפט אחד: צעיר פלשתינאי העובד במאפיה מגויס בעל כורחו כמודיע של השב"כ, ומנסה להגן על חברו שהרג חייל ישראלי. הסרט היה מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר.

איפה צילמו: נצרת.

בטח תזהו את: אדם בכרי, בנו של השחקן הערבי-ישראלי מוחמד בכרי, בתפקיד הראשי.

הסרט: Miral, שנת הפקה: 2010, כתבה: רולה ג'יבריל על פי הרומן פרי עטה, ביים: ג'וליאן שנבל ("בסקיאט", "לפני שהלילה יורד", "הפרפר ופעמון הצלילה").

העלילה במשפט אחד: נערה פלשתינאית שגדלה בבית יתומים במזרח ירושלים (אותה מגלמת השחקנית ממוצא הודי פרידה פינטו), נסחפת לעומק הסכסוך הישראלי-פלשתינאי רגע לפני הסכמי אוסלו.

איפה צילמו: ירושלים, חיפה ותל אביב.

בטח תזהו את: מכרם חורי, היאם אבאס, שמיל בן ארי, שרון אלכסנדר, רמי הויברגר, דב נבון, לירון לבו, עוז זהבי, זהר שטראוס, אורי גבריאל, עמי ויינברג, יואב לוי ועוד.

The Promiseהסדרה: The Promise, שנת הפקה: 2011, כתב וביים: פיטר קוסמינסקי.

העלילה במשפט אחד: שני קווי עלילה מקבילים עוקבים אחרי סמל בקבע המשרת בפלשתינה בשלוש השנים שבין תום מלחמת העולם השנייה וסיום המנדט הבריטי, ונכדתו המגיעה לבלות את הקיץ בבית חברתה הישראלית. הקריאה ביומן שכתב הסב, מובילה את הנכדה אל לב שטחי הרשות הפלשתינאית בעקבות הבטחה ישנה שהיא נחושה לקיים.

איפה צילמו: תל אביב, ירושלים, חיפה, רמלה, עכו, קיסריה, עין הוד, ג'סר עזרקה ועוד.

בטח תזהו את: איתי טיראן (אחד התפקידים הראשיים), עלי סולימן, היאם אבאס, שי אגוזי, גיא לואל, נועה קולר, רועי אסף, מתי אטלס, יואב בר לב, אלון דהן, סלים דאו ועוד.

המשותף לכל הפרויקטים: הם לא אוהבים אותנו!

ימי הפקות יוקרה הוליוודיות כמו "הטל צל ענק" ו"אקסודוס", שנשאו על נס את תקומת העם היהודי בארצו, חלפו עברו. בהפקות העכשוויות אנחנו הרעים במקרה הרע, או המעצבנים במקרה הטוב.

עוד משהו משותף: כל ההפקות קיבלו אישורים לצלם בארץ, שחקנים ישראלים עמדו בתור לקבל תפקיד של שורה וחצי, ובסופו של דבר כולם הביעו זעזוע מהתוצאה הסופית.

רוב ההפקות מעולם לא הוקרנו בצורה מוסדרת בבתי הקולנוע או בערוצי הטלוויזיה/כבלים/לווין בישראל, בעקבות הטענות על יחס מוטה ולא הוגן של היוצרים לצד הישראלי בסכסוך.

הדוגמא הבולטת ביותר היא The Promise, מיני-סדרה יוקרתית בהפקת ערוץ 4 של רשת BBC הבריטית, שיוצריה זכו לשיתוף פעולה מלא לצלם בכל אתר בישראל בו חפצו. בפועל, כאשר הסדרה הוקרנה לראשונה בבריטניה הגיב דובר משרד החוץ הישראלי בזעם רב כלפי הצד הפרו-ערבי החד משמעי של הבמאי-יוצר (היהודי) פיטר קוסמינסקי. הסדרה מעולם לא הוקרנה בישראל, וזכתה רק להקרנת-מרתון יחידה של ארבעת הפרקים ברצף (חמש וחצי שעות) בקולנוע "לב" בתל אביב.

קוסמינסקי עצמו טען בראיון ש-The Promise מעולם לא נועדה לנקוט דעה בסכסוך, אלא נוצרה כמחווה לאלפי החיילים הבריטים שהגיעו לשרת בפלשתינה כגיבורי המלחמה שהצילו רבבות יהודים ממחנות ההשמדה, ובסופו של המנדט שבו לביתם חבולים ומובסים אחרי שספגו אלפי אבידות בנפש.

כאמור, עוד לא ברור לחלוטין איך הישראלים יוצגו בסדרה החדשה The Brink, אבל ההתחלה מבטיחה. לפחות הפעם זה מצחיק.

צפו בפרומו:

 

{C}{C}{C}{C}{C}{C}{C}

The Brink: Invitation to the Set (HBO)


 

לעוד כתבות של טל פרי

לכל הכתבות החדשות

וידאו HBO / יו טיוב; צילומים: יח"צ

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה