התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

"ארגוני הטרור הפיקו לקחים וישפרו את איכות הפיגועים ב-2013"
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 02.02.2013 20:42
דו"ח חדש, שפירסם "מכון וושינגטון ללימודי המזרח התיכון", מזהיר כי ארגוני משולש הטירור משמרות המהפכה / חיזבאללה / אל קעידה, מתחכמים את יכולותיהם

נכנס לזירה: מטול רקטות רוסי מדגם אר.פי.ג'י 7 עם רקטה וכוונת משופרת

נכנס לזירה: מטול רקטות רוסי מדגם RPG-7 עם רקטה וכוונת משופרת. פשטותם, אמינותם, זמינותם ומחירם הזול הפכו את מטולי ה-RPG-7 לזמינים וחביבים במיוחד ע"י ארגוני הטירור

 

"כוח אל-קודס", היחידות המיוחדות של "משמרות המהפכה" האיראניים, וארגון חיזבאללה הלבנוני, מפיקים לקחים מסדרה של ניסיונות פיגועים כושלים בשנתיים האחרונות, משתכללים ונעשים מתוחכמים יותר - וצפויים להעלות את רמות ואיכות הפיגועים שהם מתכננים בעזרת תאי טירור מקומיים המקבלים השראה מ"אל קעידה".

כך עולה מדו"ח שפורסם בסוף השבוע ע"י "מכון וושינגטון ללימודי המזרח התיכון", שנכתב ע"י המומחה ללוחמה בטרור של מכון המחקר, מתיו לוויט.

יעדי הטירור נותרו כשהיו: מטרות אמריקניות, ישראליות ויהודיות.

המסקנה העולה מהדו"ח קוראת להגביר את האבטחה סביב יעדי הטירור העיקריים של המשולש איראן/חיזבאללה/אל קעידה, ולסתום פירצות כמו זו שהייתה לפני ימים אחדים בתורכיה - פיגוע התאבדות בכניסה לשגרירות ארה"ב.

 

ה-Manpad נכנס לזירה

אחד מכלי הנשק החדשים הצפויים להכנס לזירת הטירור ב-2013 הם רקטוֹת-כתף קומפקטיים נגד מטוסים, המכונים Manpad, שמשמרות המהפכה האיראנים מנסים להבריח לגורמים קיצוניים בכל העולם. רקטוֹת כאלה ניתנים לשיגור ע"י אדם בודד ומסוגלים להפיל גם מטוס נוסעים גדול במהלך המראה או לפני נחיתה.

בפנטגון ובישראל מודאגים מזה זמן רב מתפוצתם של רקטוֹת כאלה ומהסכנה שהם מהווים למטוסים - כולל למסוקים ולמטוסי קרב מנמיכי טוס.

דו"חות של סוכנויות מודיעיניות אמריקניות מודים, כי רק משלוחים מעטים של רקטוֹת כאלה נפלו לידי המערב; למשל, כאשר תימן, בסיוע צי ארה"ב, עצרה לפני כשבועיים בלב ים אנייה - ורוקנה אותה ממאות טילי כתף. כל הראיות הצביעו על כך שהרקטוֹת הגיעו ממשמרות המהפכה האיראנים והמשלוח מומן ע"י טהרן.

 

20 ניסיונות להתקפות טירור בפחות מ-3 חודשים!

לפי הדו"ח של "מכון וושינגטון", ארגוני משולש הטירור פועלים הן באופן עצמאי והן במשותף במגמה להגביר את פעילותיהם ברחבי העולם ב-2013. "הטירוריסטים לומדים מכשלונותיהם, ומשפרים ומשכללים ללא הרף את היכולות שלהם לבצע פיגועים", נאמר בדו"ח.

הדו"ח מעריך, כי פעולות הטירור יתרחבו ככל שיתרבו ניסיונות המערב לסכל את תכנית הגרעין האיראנית.

לפי הדו"ח, בין חודש מאי ליולי 2012 ניסו "חיזבאללה" ו"כוח אל-קודס", בנפרד ובמשותף, לבצע 20 התקפות טירור ברחבי העולם.

אחת ההתקפות שאותן ניתח במיוחד לוויט בדו"ח שלו, היה הניסיון להתנקש בשגריר סעודיה בארה"ב ב-2011 שסוכל. התברר, כי אזרח אמריקני ממוצא איראני הופעל ע"י בכירים במשמרות המהפכה שהיו מעורבים בתכנון נסיון ההתנקשות, שנכשל לאחר שהאיש ניסה לשכור סוכן סמוי של היחידה ללוחמה בסמים של ארה"ב, כדי לבצע את הרצח המבוקש במסעדה בוושינגטון.

המקרה השני, המנותח בדו"ח, הוא הפיגוע בבורגס, בולגריה, שמצביע לפי הדו"ח על יישום לקחים של ארגוני הטרור מניסיונות פיגועים כושלים בעבר ועל שיפור ביכולות שלהם. בפיגוע ביולי 2012, מחבל מתאבד התפוצץ באוטובוס במגרש חניה של נמל התעופה הבולגרי, רצח 6 ופצע 30 בני אדם.

לעמוד הראשי

אובמה ידע על התקפת חיל האוויר הישראלי בסוריה - ואישר אותה בשתיקה

מנהיג "יש עתיד", יאיר לפיד, המנצח הגדול של בחירות 2013 בישראל, זוכה לראיון מיוחד בשבועון Time ופורש את מה שהוסתר במערכת הבחירות - תפיסתו המדינית

באינטרנט, ברחוב, במילים ובמעשים - עלייה מדאיגה במספר האירועים האנטישמיים בעולם

 

צילום: ויקיפדיה