התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

ה'מכתב' המצמרר שחרט המחבל מבוסטון על דופן הסירה שבה הסתתר
מאת: רון ניב | פורסם: 17.05.2013 05:46
רגעים לפני שנורה ונתפס ע"י כוחות הביטחון בבוסטון, כשהוא פצוע וזב דם, המחבל דז'וחר צ'רנייב חרט את וידויו על דופן העץ של הסירה שבה הסתתר במעגן פרטי

הסירה שבתוכה הסתתר ונתפס המחבל מבוסטון. על דופן העץ הפנימית הוא חרט את הודאתו במעשההסירה שבתוכה הסתתר ונתפס המחבל מבוסטון. על דופן העץ הפנימית הוא חרט את הודאתו במעשה

 

דז'וחר צ'רנייב, בן ה-19, אחד משני האחים הטירוריסטים, שביצעו את הפיצוצים במרתון בבוסטון לפני חודש, חרט על דופן הסירה שבה הסתתר, במעגן פרטי בחצר האחורית של בית בפרבר של בוסטון, את הודאתו במעשה הטירור והסביר במילים קצרות את מניעיו ומניעי אחיו, טמרלאן בן ה-26, שנהרג בקרב יריות עם שוטרי בוסטון.

התביעה בבוסטון מתכוונת להשתמש ב'מכתב' החרוט כראייה מפלילה. את ה'מכתב' כתב הסטודנט הצעיר ממוצא צ'צני בעודו פצוע קשה מקרב היריות שממנו נמלט כמה שעות קודם לכן ואשר במהלכו נהרג אחיו.

זהו, פחות או יותר, נוסח המכתב, כפי שנמסר ע"י מקור בתביעה בבוסטון:

הפיגוע היה נקמה, פעולת תגמול , בצבא ארה"ב על כך שהוא הורג מוסלמים באפגניסטן ובעיראק...

האמריקנים שנהרגו ונפצעו בפיגוע הם המחיר שארה"ב צריכה לשלם על מותם של מוסלמים חפים מפשע שנהרגו במלחמות שהובילה ארה"ב...

"כשאתם תוקפים מוסלמי אחד, אתם תוקפים את כל המוסלמים", כתב הג'יהדיסט.

עוד כתב שאינו מתאבל על אחיו. "עכשיו הוא שאהיד קדוש בגן עדן... אני אצטרף אליו בקרוב".

האחים הטירוריסטים הצ'צניים מבוסטון, דז'וחר (משמאל) וטמרלאן (מימין) צ'רנייבהאחים הטירוריסטים הצ'צניים מבוסטון, דז'וחר (משמאל) וטמרלאן (מימין) צ'רנייב

 

"אני מוכן למות עבור האיסלאם"

במהלך תפיסתו, הסירה 'נקצרה' ביריות מכל עבר, וה'מכתב' מחורר ובשל כך קטוע, מסר המקור בתביעה. אך עדיין הוא יוכל לשמש ראייה מרכזית וקבילה נגד המחבל. כזכור, חקירתו הראשונה של המחבל בוצעה עוד לפני שהוקראו לו זכויותיו, בהן הזכות לשמור על שתיקה ולהיוועץ בעורך דין.

המכתב החרוט בעץ מצטרף לשורה של הודעות טקסט ששוחזרו מהטלפון של דז'וחר, שבהם כתב לאמו כי הוא מוכן למות עבור האיסלאם.

דז'וחר עדיין פצוע קשה ולא יכול לדבר. הוא מאושפז במרכז הרפואי של מתקן הכליאה בפורט דוונס, מערבית לבוסטון. בחקירותיו עד כה הוא מודה ברציחות והולך ומתגלה כמוסלמי קיצוני, אנטי אמריקני, שחי בארה"ב בתחפושת ונשא בכיסו אזרחות אמריקנית שאותה ביקש לנצל על מנת לפגוע בארה"ב.

חוקרי ה-FBI, ששותפים בחקירה, שואלים את עצמם האם קיומם ופעילויותיהם החשאיות של האחים הצ'צניים אינם סימן שעומק החדירה האיסלאמית לארה"ב לא מוערך כראוי. אירופה אולי כבר כאן מזמן. המשרד לביטחון פנים היקצה משאבים מיוחדים לחקירת השלכות הפיגוע ותהליך קבלת ההחלטות כיצד לנהוג בסימני אזהרה מוקדמים שצצו ביחס לאחים צ'רנייב במערכות המודיעין האמריקניות.

כפי שנמצא, האח הבכור, טמרלאן, היה ב'רשימה שחורה' של ה-CIA מתחילת 2011 לאחר שהתקבלה אזהרה מהמודיעין הרוסי לפיה הוא נראה בחברת קיצונים איסלאמיים. עוד קודם לכן, הופיע טמרלאן צ'רנייב ברשימות שירות הביון הרוסי כבעל פוטנציאל לבצע פיגוע טרור ברוסיה.

התביעה בבוסטון טרם החליטה כיצד לנהוג בעוד 3 עצורים, סטודנטים שחיו יחד במעונות הסטודנטים עם דז'וחר, שהסתירו עבורו חפצים ובכך שיבשו את החקירה. לתביעה אין ראיות שהשלושה ידעו מראש על כוונתו להוציא לפועל את הפיגוע.

עוד לפחות 10 אנשים נחקרו בקשר לפיגוע בקו הסיום במרתון בבוסטון, שבו נהרגו 3 אנשים ונפצעו כ-260 אנשים.

 

תזכורת: סיפור לכידתם של הטירוריסטים מבוסטון (כולל וידאו ותמונות)

 

פרשנות: הכתובת היתה על הקיר: הרוצחים מבוסטון היו מוסלמים

 

האחים המחבלים תיכננו לבצע פיגוע נוסף - ב'טיימס סקוור' בניו יורק

 

לעמוד הראשי

 

צילומי מסך: PatrynWorldLatestNew / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה