התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

הסנאטור שהסתנן לסוריה: "ללא סיוע אמריקני, המלחמה באסד לא תגמר"
מאת: עודד כרמלי, פרשננו לענייני ערבים | פורסם: 28.05.2013 23:57
ILUSA משחזר את פגישתו החשאית של הסנאטור האמריקני ג'ון מקיין עם מנהיגי המורדים בסוריה, שאמרו כי ללא עזרת ארה"ב אין סיכוי לסיים את המלחמה

הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין הסתנן בחשאי לצפון סוריה

הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין הסתנן בחשאי לצפון סוריה, נפגש עם מנהיגי המורדים - ועתה, עם שובו לוושינגטון, מתחיל את הקרב הגדול של הרפובליקנים.

על פי מקורות שהשתתפו בפגישה המרכזית, שצוטטו בוושינגטון, בפגישה המרכזית שניהל הסנאטור מאריזונה עם הגנרל סאלם אידריס, המציג עצמו כמנהיג "צבא סוריה החופשית" ומפקדיו הבכירים, מקיין הבטיח למורדים סורים שייחם בלמען תמיכה ישירה, כולל בנשק ובתחמושת, ואמר להם: "צריך להפיל אסד עכשיו!"

מקיין, שהפסיד בבחירות לנשיאות ארה"ב לברק אובמה ב-2008 ונחשב למנהיג מפלגתו בסנאט, קפץ לסוריה תוך כדי ביקור בתורכיה. הסיבה הרשמית שפורסמה היתה כוונתו לבקר חיילים אמריקנים המוצבים שם.

הוא חתך בחשאי לצפון סוריה בשיירת רכבים שאובטחה על הקרקע ומהאוויר. כשחצו את הגבול, הצטרף הגנרל סאלם אידריס למכוניתו המשוריינת של מקיין ולא סר ממנו לרגע כל מהלך 'הביקור'.

לוח הזמנים נקבע בקפידה מראש. שעה קלה 'סייר' מקיין בהדרכת אידריס בכמה אתרים שנפגעו ע"י כוחות אסד ושמע מספר עדויות של אזרחים ומורדים.

 

"לא נצליח במאבקנו ללא ארה"ב"

הפגישה הרשמית עם אידריס וראשי צבאו היתה בבונקר חשאי ומאובטח, המשמש כאחת המפקדות של צבא סוריה החופשית. לפגישה כונסו מפקדי גזרות וחטיבות של המורדים שהגיעו מכל רחבי סוריה.

"ביקורך בסוריה חשוב מאוד, מועיל מאוד, בייחוד בזמן הזה", פתח ראש המורדים את הפגישה. "אנחנו צריכים סיוע אמריקני, כי ללא ארה"ב לא נצליח במאבקנו נגד משטר אסד. אנחנו מוקירים את התמיכה הדיפלומטית של ארה"ב, אבל זקוקים לסיוע ממשי".

בפגישה הוצגו מפות, הושמעו הערכות ובעיקר נשמעו קובלנות של מפקדי המורדים על נחיתות בנשק ובתחמושת מול כוחות אסד.

אידריס ביקש ממקיין, שישכנע את ארצו בצורך לכפות מצור אווירי נגד משטר אסד. אך מקיין הבין מהם, שגם ללא סיוע אווירי מבחוץ - אם יצויידו בנשק מתאים ("כבד") בכמות המספיקה ובתחמושת מספקת, הם יוכלו לסיים תוך מספר שבועות את המלחמה, הנמשכת מזה שנתיים ותבעה כבר כ-80,000 קורבנות, בנצחון.

אידריס הביע בפגישה את כוונות המורדים להכריז משטר דמוקרטי בסוריה, שאין להם שום כוונות לצאת למלחמה בישראל, וכי עמם מבקש "לחיות בשלום ושלווה" לאחר שיתפסו את השלטון. נושא קבוצות המורדים המונעות ע"י ארגוני טירור כמו 'אל קעיאדה' עלה בשיחה, אך אידריס הביע ביטחונו ביכולתו לשלוט במדינה ולדכא את גורמי הטירור שנספחו למורדים, אותם העריך כאחוזים בודדים בלבד מכלל המורדים.

כעבור מספר מספר שעות, שיירת המכוניות מיהרה לחצות חזרה את הגבול לתורכיה לפני שיחשיך. באחת מהן ישב מקיין מוקף אנשי ביטחון שסוככו עליו בגופם.

 

"הסבלנות למראות הזוועה נגמרה"

מקיין (77) הוא האמריקני הבכיר ביותר שביקר במדינה מאז פרוץ מלחמת האזרחים. כסכור, בעברו הוא שירת כטייס במלחמת ויטנאם, נפצע קשה לאחר שמטוסו הופל, נפל בשבי ועבר עינויים קשים. ב-2002 הוא עמד בראש התומכים יציאה למלחמה בעיראק ובהמשך להגדלת מצבת הכוחות האמריקנים.

עכשיו, לאחר ששב לוושינגטון, מקיין, אחד המבקרים החריפים ביותר של מדיניות הממשל האמריקני בסוריה, מתחיל לקבץ תמיכה בסנאט ובבית הנבחרים.

"הסבלנות למראות הזוועה בסוריה נגמרה", אמר מקיין לסנאטורים עמיתים, ששוחח איתם לאחר הפגישה. הוא הזכיר, כי ועדת החוץ של הסנאט אישרה כבר ברוב מוחץ הצעת חוק הקוראת לשלוח נשק לכוחות המורדים, אך נעצרה "בין הכיסאות".

"המצב בסוריה קריטי לא רק לסוריה, אלא גם לארה"ב", אמר מקיין, "זה הזמן להתערבות אמריקנית צבאית בסוריה. אובמה אמר כי שימוש של אסד בנשק כימי ישנה את חוקי המשחק ויהווה חציית קו אדום... ובכן, הוא נחצה. כעת אני מקווה שהממשל ישקול מחדש את מה שהמלצנו עליו במשך שנתיים של טבח ושפיכות דמים בסוריה - יצירת איזור בטוח עבור כוחות האופוזיציה באמצעות מצור אווירי ואספקת נשק לאנשי ההתנגדות שעליהם אנחנו סומכים".

מנגד, כמובן, ישנם סנאטורים לא מעטים, החוששים מפני חדירת גורמים טירוריסטים לתוך מערכות הממשל החדש שיוקמו בסוריה אחרי אסד.

מה דעתכם?

 

בינינו, בסופו של דבר, גם לישראל וגם לארה"ב עדיף אסד בסוריה: "מוטב השטן שאנו מכירים על פני שדים שאנו יכולים רק לדמיין", אמר גורם מודיעין ישראלי בכיר, שביטא איסופי מודיעין חדשים המעידים על כך שרוב חטיבות ויחידות המורדים דוגלים בדוקטורינות אסלמיות קיצוניות ורבים מהם מופעלים ע"י ארגון הטרור 'אל קעיאדה'

 

הפרצוף האמיתי של המורדים בסוריה: אוכלים איברי חיילים (וידאו)

 

איך הגיעו מחשבים חדישים של "דל" לחמ"ל של אסד?

 

לעמוד הראשי

 

צילום: Jim Greenhill / ויקיפדיה-ויקישיתוף

 

הוסף תגובה חדשה