התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

"מבצע פינטו": מה הקשר בין נתניהו להברחות הגרעין הישראלי? פרסום בלעדי של המסמך המלא של חקירת ה-FBI
שרות ILU | פורסם: 07.07.2012 00:00
מבריח אמריקני של ציוד לתכנית הגרעין הישראל העיד בפני ה-FBI, כי נפגש מספר פעמים עם בנימין נתניהו בסוף שנות ה-70 במהלך מבצע הברחות חומרי גרעין לישראל.

Picture 6_36.png

Picture 7_36.png

הערות: הריבועים הלבנים הם השמטות של שבוצעו ע"י ה-FBI. השם בן יצחק המופיע במסמכים מתייחס לדבורה בן יצחק שהייתה אותה תקופה מזכירתו ואשת סודו של ארנון מילצ'ן. השם שירון מתייחס לשרון וזו כנראה טעות כתיב.

Picture 8_28.png

מבריח אמריקני של ציוד לתכנית הגרעין הישראל העיד בפני ה-FBI, כי נפגש מספר פעמים במהלך מבצע הברחות חומרי גרעין לישראל בסוף שנות ה-70, עם מי שהפך לימים להיות ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. ע"פ עדות סמיית', הוא גם נפגש עם עוד מי שהפך לימים לראש הממשלה, אריאל שרון. ע"פ עדותו, המבצע שבו השתתף כונה על ידי משרד הביטחון הישראלי, בשם "מבצע פינטו".

כך עולה ממסמכים חדשים של ה-FBI שהותרו לפרסום מכוח 'החוק לחופש המידע', לאחר שעברו צנזורה כבדה.

על פי המסמכים, המפגשים כביכול התקיימו כאשר ראש הממשלה, אז אזרח פרטי, עבד לכאורה עבור איש העסקים ארנון מילצ'ן, בעליהן של החברות "הילי טריידינג" ו"האחים מילצ'ן" (שעסקו, בין יתר, בייבוא ציוד ביטחוני לישראל). ראו הקטע על נתניהו בהגדלה למטה.

המסמכים נחשפו לבקשת ארגון אנטי-ישראלי והם מסתמכים על עדותו של דוקטור ריצ'ארד קלי סמיית', נשיא חברת "מילקו", שהייתה הזרוע האמריקנית של המבצע. לדבריו, בתקופת המבצע נתניהו עבד בחברה של מילצ'ן.

Picture 10_15.png

הקטע המתייחס לנתניהו במסמך ה-FBI, ונתניהו עם אובמה בבית הלבן (למטה)

Picture 3_74.png

ד"ר סמיית', בעבר בכיר בקונצרן הנשק "ריית'און" בדרום קליפורניה, הורשע בארה"ב בהברחת מתגים (המכונים קריטרונים) המשמשים לפיצוץ נשק אטומי עבור הלק"ם - הלשכה לקשרי מדע, יחידה סודית של משרד הביטחון שעסקה בהשגת ציוד עבור הכור הגרעיני בדימונה והתעשיות הביטחוניות בישראל.

ב-1985, לאחר שנעצר והוגש נגדו כתב אישום, שוחרר סמיית' בערבות ונמלט מארה"ב. אז נחשפה הפרשה. לאחר שנמלט הוא הגיע לגרמניה ומשם עבר לספרד וחי כעבריין נמלט בזהות בדויה.

בספר שפורסם באנגלית ובעברית על הפרשה - "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי" - מסופר כי סמיית' קיבל במשך תקופה ארוכה שכר מהחברה של מילצ'ן ובעצם בעקיפין, ממשרד הביטחון. לפני שנים אחדות אותר סמיית' בספרד על ידי 'האינטרפול', הוסגר לארה"ב והגיע להסדר טיעון עם התביעה האמריקנית, שבעקבותיו ישב 40 חודשים בכלא.

סמיית', המתגורר כיום חסר כל באתר קרוואנים בלומפוק, צפונית לסנטה ברברה, חש מרירות קשה כלפי מילצ'ן על שהפקיר אותו. על פי הספר "סודות" (2011, הוצאת גפן), מאת העורך הראשי של IsraeliLifeUSA.com מאיר דורון והעיתונאי האמריקני ג'ו גלמן, מילצ'ן לא הועמד לדין בארה"ב על אף שנחשד על ידי סוכני ה-FBI במעורבות דומה לזו של סמיית', בין השאר בשל התערבותו של שמעון פרס, ראש הממשלה דאז.

על פי הספר, שלטענת מחבריו נעשה בשיתוף פעולה מסוים עם מילצ'ן, סמיית' ומילצ'ן היו סוכנים של הלק"ם והשיגו ציוד ששימש לתכנית הגרעין הישראלית. בין השאר נטען בספר, כי מילצ'ן השיג את הסרקזות (צנטריפוגות) להעשרת אורניום עבור הכור.

כאמור, מדובר במסמכים המצטטים את גרסתו של סמיית', כפי שנמסרה לחוקרי ה-FBI. יודגש, כי קיימת אפשרות שהדברים שאמר סמיית' אינם נכונים, ונתניהו כלל לא הועסק בחברה של מילצ'ן ולא היה קשור אליה, אך עצם העובדה כי הם מופיעים בחומר של ה-FBI יש בהם חשיבות הראויה לפרסום.

יצוין, כי טענתו של סמיית' על העסקתו לכאורה של נתניהו בידי מילצ'ן מופיעה גם בספרם של דורון וגלמן, יחד עם דבריו של מילצ'ן, שהכחיש עובדה זו מכל וכל  וטען כי הכיר את נתניהו רק מ-1990.

Picture 9_25.png

צילום מסך באדיבות הבית הלבן