התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

כך שוחרר השבוי האמריקני האחרון מאפגניסטן
מאת: רון ניב | פורסם: 01.06.2014 21:27
גם ארה"ב 'נכנעה' לטרור, והסכימה לשחרר 5 מבכירי הטאליבן בתמורה לסמל בו ברגדאל, השבוי מזה 5 שנים בידי ארגון הטרור האיסלמי

סמל בו ברגדאל

סמל בו ברגדאל ואחד משוֹביו במזרח אפגניסטן

אובמה והוריו של בו ברגדאל מודיעים על שחרור 'גלעד שליט האמריקני':

 

Bergdahl's parents speak at White House


 

הוא כמעט נשכח - או הושכח - מדעת הקהל האמריקנית, עד שהדרמה של סמל בו ברגדאל, בן Bowe Bergdahl) 28), חייל של קריירה בצבא ארה"ב, הגיעה לסיומה:

אחרי 5 שנים בשבי הטליבאן באפגניסטן, שוחרר החייל השבוי בעסקת חילופי אסירים - בתיווכו של האמיר של קטאר - שבמסגרתה שוחררו 5 אנשי טאליבן בכירים מכלא גוואנטנמו שבמובלעת האמריקנית על חופי קובה.

מסירת השבוי התבצעה באיזור מדברי במזרח אפגניסטן, לא הרחק מהמקום שבו נישבה. מסוק של הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב אסף את החייל השבוי, שפרץ עם שחרורו בבכי. 

כמה דקות אחר כך, הנשיא אובמה אישית הזמין את משפחת ברגדאל לבית הלבן, הודיע להם על השחרור, ומסר להורים הנרגשים כי מצבו של בנם טוב והוא יכול ללכת בכוחות עצמו.

האמריקנים, המטיפים בדרך כלל שלא לנהל מו"מ עם טרוריסטים, גייסו כבר לפני כשנתיים וחצי את האמיר של קטר לתווך בינם לבין הטאליבן ומספר הצעות אמריקניות נידחו ע"י מנהיגי הטאליבן באפגניסטן. האמריקנים היו מוכנים לשחרר את עצורי הטאליבן, אך בנפרד ולאורך זמן, לא לקשור את שחרורם ישירות לשחרור של ברגדל, ולהבטיח שלא יחזרו לעסוק בטרור.

ע"פ מקור שהיה מקורב למו"מ, בפברואר האחרון ויתרו האמריקנים על העקרונות והסכימו לדרישת הטאליבן לשחרר באחת את כל החמישה בתנאי שיימסרו לידי נסיכות קטר. שם אמורים המשוחררים לרצות שנת מאסר בטרם ישוחררו לדרכם. בוושינגטון הדגישו, כי השיחות בין ארה"ב לטליבאן לא היו 'שיחות ישירות'.

סמל בו ברגדאל

יצא על דעת עצמו מהבסיס

את סיפורו האישי של ברגדאל מן הסתם נראה בשנים הקרובות בקולנוע או בטלוויזיה. בו נולד ב-28 למרץ 1986 בסאן ואלי שבמאיידהו. בגיל התגייס לצבא ארה"ב והוכשר לשרת ביחידת חי"ר מוטסת שהוצבה באלסקה. ב-3 למאי 2009 הוטס עם יחידתו ל-6 חודשי שירות במזרח אפגניסטן, והוצב בבסיס במחוז פאתיח.

נפילתו בשבי עוררה תמיהות רבות. בחקירת המשטרה הצבאית האמריקנית עלה, כי בו החליט על דעת עצמו לצאת לבדו מהבסיס, מבלי אפילו לדווח על כך למפקדו הישיר.

זמן קצר לאחר היעלמותו, הטליבאן הודיעו שהוא בידיהם ודרשו מיליון דולר ו-21 אסירים בתמורה לשחרורו. כשנה לאחר החטיפה הטליבאן טענו כי ברגדאל התאסלם, שינה את שמו לעבדאללה והפך למדריך ביחידות ההכשרה של הארגון. שנה אחר כך דווח, כי בו ניסה לברוח משוביו, אך נתפס.

במשך 3 שנים האמריקנים כמעט ולא ניהלו משא ומתן בעניינו של בו. הפוקוס היה במאמצים לאתר את המקום שבו הוא מוחזק. אך בו הוסתר היטב והמודיעין האמריקני באפגניסטן הרים ידיים - והחל מו"מ בלתי-ישיר.

צפו בסרטון שפירסם הטאליבן בחג המולד 2009, לאחר שבייתו של בו ברגדאל, בו הוא (כנראה) מדקלם טקסט שככל הנראה הוכתב לו, שבו תקף את ארה"ב, ובין היתר מזהיר כי אפגניסטן היא "וייטנאם הבאה":

 

{C}{C}

Raw Video: Purported Taliban Footage of U.S. Soldier


 

לכל הכתבות החדשות

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - כל מה שצריך לדעת כשחיים בארה"ב: בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

וידאו וצילומי מסך: ‪Associated Press / יו טיוב/ ‪CNN
 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה