התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

הסוד שנשמר במשך שנתיים: העיתונאי שנערף היה אזרח ישראלי
מאת: רון ניב | פורסם: 02.09.2014 10:36
עידכון: סטיבן סוטלוף, העיתונאי השני שנערף ע"י דאעש, היה אזרח ישראלי שעלה לארץ בשנת 2005, למד באולפן ובמרכז הבינתחומי בהרצליה, אך עזב לאחר 3 שנים

סטיב סוטלוף

סטיבן (סטיב) סוטלוף ברגעיו האחרונים

עידכון: עכשיו מותר כבר לגלות, כי סטיבן סוטלוף, העיתונאי השני שנערף ע"י דאעש, היה אזרח ישראלי שעשה עלייה לארץ לבדו בספטמבר 2005, למד עברית באולפן ברעננה ואחר כך למד במשך 3 שנים פוליטיקה וממשל במרכז הבינתחומי בהרצליה. אותה תקופה חי עם עוד 2 סטודנטים נוספים מארה"ב בדירה שכורה לא הרחק מהאוניברסיטה. לאחר לימודיו, בשנת 2008, סטיבן עזב את הארץ, אך ככל הידוע ביקר עוד מספר פעמים עד חטיפתו בסוריה לפני כשנתיים.

ישראלים שקשר איתם קשרים סיפרו על בחור נחמד, שקט, שאהב לרכב על אופניים, כלל וכלל לא הרפתקן. 

מקורבים למשפחת סוטלוף סיפרו, כי סטיבן גדל בבית יהודי על ברכי האהבה לישראל. הוא התעניין רבות בשואה - סבו וסבתו היו ניצולי שואה שהגיעו לפלורידה כפליטים.הוא התייחס לאירועים בסוריה כאל סוג של שואה שמבוצעת בעם הסורי.

***

סטיבן (סטיב) סוטלוף (31) (‪Steven Sotloff‬), הקורבן האחרון של גל עריפות הראשים שמבצע ארגון הסונים הקיצוני דאעש (המדינה האיסלאמית, ISIS), היה עיתונאי אמריקני שיהדותו הוסתרה במתכוון הן משוביו והן מהתקשורת העולמית. הקהילות היהודיות בארצות הברית וגורמים נוספים השקיעו מאמצים רבים כדי להסתיר את הצד הישראלי שלו. ספק אם רוצחיו ידעו זאת, שאלמלא כן בוודאי היה מוצא להורג עוד קודם לכן.

תחת הכותרת "מסר שני לאמריקה", הציג "ג'ון הבריטי" - הראפר לשעבר עבד אל-מאג'ד עבדל בארי (23), שרצח לפני כשבועיים למול המצלמה את העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי - את מחזה האימה הבא שלו ביו טיוב; "מעשה מבחיל ואכזרי של נטילת חיים של אזרח אמריקני חף מפשע", כהודעת הסטייט דיפרטמנט.

בסרטון נראה סטולוף כביכול ברגעיו האחרונים ואומר למצלמה: "מהמעט שידוע לי על מדיניות חוץ, אני זוכר שפעם לא יכולת לנצח בבחירות בלי להבטיח להחזיר את החיילים הביתה מעיראק, מאפגניסטן ולסגור את כלא גוואנטנמו... מדיניות החוץ שלך, אובמה, של התערבות בעיראק, נועדה לשמור על חיי אמריקנים ועל האינטרסים של ארה"ב. אז מדוע אני צריך לשלם בחיי בשל ההתערבות הזו? האם אינני אזרח אמריקני? בזבזת מיליארדים מכספי המסים שלנו, איבדנו אלפי חיילים שלנו במערכה הקודמת נגד 'המדינה האיסלאמית'. היכן טמון האינטרס של העם האמריקני בהצתת המלחמה הזו?..."

ואילו הרוצח אומר למצלמה במבטאו הבריטי: "חזרתי, אובמה. חזרתי בגלל מדיניות החוץ היהירה שלך ביחס למדינה האיסלאמית, בגלל התעקשותך להמשיך ולהפציץ בארמלי ואת סכר מוסול על אף אזהרותינו החמורות. אתה, אובמה, בשל פעולותיך, הרגת עוד אזרח אמריקני. וכשם שהטילים שלך ממשיכים לפגוע בבני עמנו - הסכין שלנו תמשיך לפגוע בצווארם של בני עמך".

בסרטון מאיים "ג'ון הבריטי" כי הראש הבא שייערף יהיה של עיתונאי בריטי חטוף, דיוויד היגינס, כאזהרה לממשלות העולם להתרחק מארה"ב, "שותפתו של השטן".

סטיבן (סטיב) סוטלוףסוטלוף, בן למשפחה יהודית-אמריקנית נולד במיאמי ובוגר אוניברסיטה בדרום פלורידה, לפני שהעתיק את חייו למזרח התיכון. הוא עבד כפרילנסר עבור המגזינים ואתרי האינטרנט של Time ו-Foreign Policy. הוא למד ערבית וסיקר את המזרח התיכון מתימן, סעודיה, קטר, תורכיה ומסוריה, שם נחטף באוגוסט 2013.

סוטלוף כבר הופיע בסרטון הוצאתו להורג של פולי, לבוש במדי אסיר כתומים כאשר הרוצח מחזיק בצווארו ומאיים שהוא יהיה הקורבן הבא אם אובמה לא יורה להפסיק את התקיפות האוויריות על דאעש בצפון עיראק. למראה הסרטון, נחרדת לגורל בנה, פנתה אמו של סוטלוף, שירלי, בקטע וידאו אישי למנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי, בו התחננה שבנה, אוהב המוסלמים, לא יוענש על דברים שאינם בשליטתו; פנייה שלמרבה הצער לא נפלה על אוזניים קשובות.

רקע ועומק:

דאעש לא רק פרימיטיביים: מתכננים התקפה כימית על המערב... במחשב שנמצא בעמדה אחורית של דאעש בפאתי העיר אידליב ליד הגבול הסורי-תורכי נמצאו קבצים מוסתרים שהקפיצו את ארגוני המודיעין המערביים

"אמרו לנו לשמור בסוד את דבר חטיפתו של סטיב"... אומרים הוריו של סטיב סוטלוף ממיאמי

"תיירות הטרור": אמריקנים בשורות דאעש (וידאו)... כ-100 תיקי חקירה וצווי מעצר בינלאומיים הוצאו ע"י ה-FBI כנגד אמריקנים שידוע עליהם שמשתתפים במעשי הזוועה של הארגון הג'יהאדיסטי בעיראק ובסוריה

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילומי מסך: יו טיוב

הוסף תגובה חדשה