התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

דו"ח סודי אמריקני חושף את שקרי האיראנים: מנהלים מסע קניות גרעיני וממשיכים לצייד ארגוני טרור
מאת: רון ניב ואייל שמיר | פורסם: 08.12.2014 15:16
בעוד העולם מחכה להסכם להפסקת תכנית הגרעין האיראנית, גורמי ביון אמריקניים טוענים שאיראן מפרה ללא חשבון את הסכם הביניים

מתקן אראק (Arak): הדימונה של האיראניםמתקן אראק (Arak): הדימונה של האיראנים

האם ארה"ב מתחילה להבין עם מי יש לה עסק בטהרן? והאם הסיבה האמיתית לכך שטרם נחתם ההסכם המובטח לעצירת תכנית הגרעין האיראנית, הוא הבנה אמריקנים שהאיראנים פשוט מרמים אותם?

מסמך תלונה סודי שהוגש ע"י גורמי ביון אמריקניים לצוות המומחים של מועצת הביטחון המפקח על הסנקציות הבינלאומיות, טוען שאיראן פועלת מאחורי גבן של מדינות המערב - ובעוד הפוליטיקאים שלה מנהלים משאים ומתנים סבוכים ומתוחכמים, "משמרות המהפכה" מנהלים "מסע קניות" של רשימות ארוכות של רכיבים עבור מתקן המים הכבדים שלה באראק ומציידים בכמויות ענקיות של נשק ארגונים הנמצאים תחת חסות איראן, ובכלל זה בעיראק, בסוריה ובלבנון.

זוהי הפרה בוטה של הסנקציות הבינלאומיות שמוטלות על איראן, אבל הבית הלבן מעדיף 'להבליג' והתלונות האמריקניות לא פורסמו עד שהודלפו למגזין "פוריין פוליסי". בעודם יודעים זאת, ממשיכים ראשי הממשל - ובראשם מזכיר המדינה, ג'ון קרי, לשבח את איראן על כך שהיא עומדת בתנאי ההסכם, והסכימו להאריך ב-7 חודשים את הדד-ליין להסכם המובטח, שישראל מחכה לו בקוצר רוח ובחוסר אמונה.

וגם האו"ם עוצם עיניים: "בחודשים יוני–נובמבר 2014 לא התקבל ולו דיווח אחד על הפרות", נטען משם.

תגובת גורמי הביון האמריקניים: "מדינות העולם נמנעות מלדווח על ההפרות האיראניות מחשש שהדבר יציב מכשולים בפני השיחות הרגישות".

"מתקן אראק", שנמצא עדיין בשלבי בנייה וגורלו היה אחד הנושאים המרכזיים בשיחות להשגת הסכם קבע בין איראן לבין 6 המעצמות, יוכל - ע"פ כל המומחים - לשמש את האיראנים לצרכי הפקת פלוטוניום, מרכיב בסיס בדרך לנשק גרעיני.

ע"פ 'הסכם הביניים' מנובמבר 2013 התחייבה איראן להקפיא את תכנית העשרת האורניום שלה - ובתמורה זכתה להקלות בסנקציות, שמשמעותן הייתה מיליארדי דולרים לכלכלת איראן, מה שאיפשר לה באורח פראדוקסלי לבצע את מסע הקניות לתכנית הגרעין ולממן את התמיכה בבעלות בריתה, כמו החיזבאללה למשל.

המסמך המסווג מפרט עוד, כי חלק מהרכש מבוצע עבור "כור המחקר" במתקן אראק, המכונה IR–40, שאמור להיות תחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, וגורמי הביון האמריקניים מצאו עלייה בהיקף הרכש בחודשיים האחרונים. לעומת זאת מדגיש המסמך, כי המפעל לייצור מים כבדים שבמתקן אראק כמעט אינו נתון לפיקוח בינלאומי והוא רוב הזמן "מחוץ לתחום" עבור מפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

ע"פ המסמך, חברות זרות וסוכני רכש עושים עסקים וחותמים הסכמים חדשים עם איראן. מדובר ברשת מסועפת של חברות קש, מתווכים ואנשי הובלה בכל העולם, העוסקים בחשאי בקניית חומרי גלם כגון: מוטות אלומיניום, משאבות ואקום ומשטחים מסיבי פחמן, החיוניים לבניית כורים גרעיניים.

הדד-ליין שנקבע לשיחות הגרעין בין המעצמות לאיראן חלף כזכור ב-24 בנובמבר - והן הוארכו עד 1 ביולי.

לכל הכתבות החדשות

צילומים מוויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה