התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

ה-CIA מדריך את סוכניו: כך תעבדו על הבידוק הביטחוני בנתב"ג
שרות ILUSA | פורסם: 23.12.2014 05:39
"עקביות ובחירה בכיסוי מתקבל על הדעת חשובים כדי להימנע מבדיקות מישניות וקריטיים על מנת לעבור אותן", מורה סוכנות הביון האמריקנית לסוכניה

מסמך סודי של סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, מוכיח שוב שארה"ב מרגלת בישראל למרות בריתות והסכמים שנחתמו בין 2 המדינות. (וכנראה גם ישראל עושה זאת בארצות הברית).

המסמך מספטמבר 2011, שפורסם 'לכבוד כריסמס' באתר ההדלפות "ויקיליקס", כולל שורה ארוכה של הנחיות, טיפים והמלצות לאנשי ביון אמריקניים הפועלים בזהות בדויה ותחת כיסוי ונושאים עליהם מסמכים מזויפים, כיצד לשרוד את הבידוק הביטחוני בנמלי תעופה בינלאומיים - בהם נמל התעופה בן גוריון - מבלי שיזוהו. הוא מבוסס על "דיווחים ממקורות מודיעיניים שונים ועל נסיונם האישי של אנשי מבצעים ב-CIA שנאספו במשך שנים".

בעיקר מוזהרים הסוכנים מפני "הבידוק הביטחוני המישני", שמביא ל"בחינה ארוכה ומפורטת של נוסעים שלא עברו את הסינון הראשוני" שעלולה לחשוף את זהותו האמיתית של "נוסע מבצעי". "הפנייה לבידוק משני עלולה לקרות כתוצאה מחריגות או משאלות שעולות במהלך תהליך הסינון בשדה התעופה – אם על ידי גורמי הגירה, מכס או ביטחון, וללא קשר אם הנוסע מגיע, נמצא במעבר, או עוזב". המסמך מציין עם זאת, כי לעיתים ההפנייה לבידוק משני מתבצעת "באופן מזדמן".

ביחס לנתב"ג, מצויין שהבידוק קפדני במיוחד. בעוד שבנמלי תעופה אחרים מוטל הסינון העיקרי על שוטרי ההגירה - "ולהם אין זמן ואמצעים לקיים בחינה מעמיקה של כל נוסע ונוסע", מצויין במסמך - בנתב"ג זה לא כך, והסינון הראשוני מבוצע ע"י אנשי ביטחון.

המסמך מפרט שורה של סיבות שעלולות לגרום לאנשי הביטחון בנתב"ג להפנות נוסע לבידוק מעמיק יותר, בהם: אנשים הנוסעים לעתים קרובות למדינות מוסלמיות; וגברים בגיל צבא הנוסעים לבדם עם תרמילי גב, ללא קשר ללאום שלהם או לצבע עורם.

בהמשך מובא תיאור מפורט של אופן הבידוק המשני בנתב"ג: הנוסע החשוד מוכנס לחדר שם מחפשים עליו ובמטענו שרידים של חומרי נפץ באמצעות ציוד מתוחכם. בנוסף מפורקים פריטים אישיים של הנוסע החשוד לצורך בדיקה, במיוחד פריטים שאינם מוכרים לאנשי הביטחון.

המסמך טוען, כי נוסעים חשודים נדרשים לעיתים גם להתפשט באולם אחר שמחולק לתאים באמצעות וילונות, ושם נערך חיפוש על גופם ולעיתים בתוך גופם.

המסמך הסודי כולל בתוכו עוד מסמך סודי של החברה הישראלית ICTS, המספקת ייעוץ בנושאי סינון ביטחוני לשדות תעופה רבים בעולם. סוכן ה-CIA לומד מהמסמך על  שיטות 'פרופיילינג' שמתבססות על סימנים מחשידים בהתנהגות של נוסעים, בתיעוד שהם נוסעים ובמטענם.

המסמך מורה לסוכן ה-CIA לא לרכוש כרטיס לכיוון אחד במזומן, בוודאי לא יום לפני הטיסה. והוא נדרש לשמור על הופעה סולידית ומכובדת כאשר הוא בשדה תעופה.

המסמך כולל כמה מיקרים אמיתיים, שבהם איש סוכנות הביון האמריקנית כמעט נחשף. באחד מהם מסופר על סוכן ה-CIA, שבשעת בוקר מוקדמת במעבר בין טיסות בנמל תעופה אירופאי, גורמים ביטחוניים בחרו בו לסריקה ביטחונית שנייה... מטענו של הסוכן נלקח לסריקה של חומרי נפץ והבדיקה שהתקבלה הייתה חיובית... למרות תיחקור מלחיץ שעבר, הוא נצמד לסיפור הכיסוי שלו שעל פיו היה מעורב באימונים ללוחמה בטרור בארה"ב... בסופו של דבר הותר לו להמשיך במסעו.

הלקח למרגל האמריקני: "עקביות ובחירה בכיסוי מתקבל על הדעת חשובים כדי להימנע מבדיקות מישניות וקריטיים על מנת לעבור אותן".

לכל הכתבות החדשות

צילום מוויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה