התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

כך סוכל מבצע סודי של ה-CIA נגד תכנית הגרעין האיראנית
מאת: רון ניב ומאיר דורון | פורסם: 28.01.2015 18:11
מפקד המבצע, שהורשע השבוע, הדליף את פרטיה: להעביר לטהרן - באמצעות מדען רוסי - מידע מדעי מוטעה ו"תכניות פגומות" ובכך לשבש את תכנית הגרעין

ג'פרי סטרלינג: סוכן ביון בכיר ומבטיח ג'פרי סטרלינגסוכן ביון בכיר ומבטיח 

פסק דין שניתן השבוע בבית משפט פדראלי בווירג'יניה במשפטו של סוכן CIA בכיר לשעבר בשם ג'פרי סטרלינג, חושף תכנית מסווגת ביותר, שבה תיכנן ארגון הביון של ארה"ב, בתחילת העשור שעבר, להעביר לטהרן - באמצעות מדען רוסי - מידע מדעי מוטעה ו"תכניות פגומות" ובכך לשבש את תכנית הגרעין של איראן כשעוד היתה מתקדמת פחות.

התכנית נכשלה לאחר שסטרלינג (כיום בן 47), סוכן בכיר ומבטיח, שעמד בראש המבצע החשאי המתוכנן נגד איראן, הדליף את דבר קיומו לכתב ה"ניו יורק טיימס" וחתן פרס הפוליצר ג'ייסון רייזן; ובאורח פארדוקסלי, ייתכן שדווקא פרסום התכנית סייע לטהרן בפיתוח הגרעיני.

כלשון בית המשפט: "במעשיו, סטרלינג פגע באופן חריף באינטרסים של ארה"ב, סיכן חיי אדם וטירפד את אחת התכניות הבודדות שהיו לארה"ב כנגד תכנית הגרעין האיראנית".

סטרלינג השחור, תושב מיזורי, שעבד ב-CIA משנת 1993 עד 2002, הורשע ב-9 סעיפים שונים של ריגול ומסירת מידע מסווג על מבצע חשאי, וצפוי להשלח למאסר ממושך (גזר הדין צפוי להינתן ב-24 באפריל).

 

"רק סטרלינג ידע"

לתובע הכללי של ארה"ב, אריק הולדר, לא היתה שום הוכחה ישירה הקושרת את סטרלינג, להדלפת המידע, אולם התובעים הצליחו לבנות נגדו תיק נסיבתי חזק.

 

שיחות טלפון שהוקלטו ותכתובות מייל שיורטו הוכיחו שסטרלינג היה בקשר הדוק עם עיתוני ה"ניו יורק טיימס" ושהם דיברו לעתים תכופות. "רק סטרלינג ידע את מלוא המידע המסווג, ורק לו היתה את המוטיבציה וההזדמנות להדליף אותו", קיבל בית המשפט את טענות התביעה.

התובעים גם חשפו את מניעיו ודמותו של סטרלינג - סוכן מתוסכל וממורמר שהאמין שהוא מופלה לרעה במקום עבודתו.

במהלך המשפט העידו, בין היתר: מזכירת המדינה לשעבר קונדוליסה רייס, שבימיה במשרד החוץ התרחשה הפרשה, סוכני סי־איי־אי שהעידו מבלי לחשוף את זהותם. העיתונאי רייזן העיד רק פעם אחת בשימוע מקדים, וסירב לחשוף את המקור שלו.

משפטו של סטרלינג מתעכב מזה כמעט 4 שנים בגלל התנצחויות משפטיות, שהגיעו עד לבית המשפט העליון, סביב השאלה אם ניתן לחייב עיתונאי להעיד על מקורותיו.

עדכון: סטרלינג החליט לערער על פסק הדין ו"להילחם על חפותי בדרגים הגבוהים ביותר".

צפו בדיווח על פסק הדין מבית המשפט בווירג'יניה:

 

{C}{C}{C}

Jury convicts Jeffrey Sterling for leaking details of CIA plot to NY Times journalistלכל הכתבות החדשות

וידאו: RT America / יו טיוב; צילום מסך: NextNewsNetwork / יו טיוב

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה