התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

בית משפט אמריקני פסק: הרשות הפלשתינית תשלם 655.5 מיליון דולר לקורבנות טרור אמריקניים מהאינתיפאדה השנייה
מאת: רון ניב | פורסם: 24.02.2015 08:40
לאחר עשור של קרבות משפטיים, מהווה הפסיקה ההיסטורית ניצחון מוסרי למדינת ישראל ולנפגעי הטרור, אבל הפלשתינים הודיעו מייד שיערערו על גזר הדין

הצדק ניצח... בניו יורק

 

ניצחון מוסרי למדינת ישראל ולנפגעי הטרור: בפסיקה תקדימית חשובה מאין כמותה, שופט בית המשפט הפדראלי במנהטן ג'ורג' דניאלס (George Daniels) פסק, לאחר משפט שמתנהל מזה עשור, כי הרשות הפלשתינית ואש"ף נושאים באחריות ל-6 פיגועי טרור שקרו בישראל במהלך האינתיפאדה השנייה - וחייב את הרשות בתשלום 218.5 מיליון דולר פיצויים ל-11 משפחות של קורבנות שהיו בעלי אזרחות אמריקנית.

על פי החוק האמריקני למלחמה בטרור, הקנס ישולש והרשות הפלשתינית תאולץ לשלם מעל 650 מיליון דולר למשפחות. בכתב התביעה דרשו המשפחות פיצויים של מיליארד דולר.

עורך הדין המייצג את הפלשתינים הודיע מייד לאחר שמיעת פסק הדין שיערער עליו, וימשיך לטעון כי כל מעשי הטרור שנדונו היו באחריות אישית של המבצעים ולא של הרשות הפלשתינית, בנסיון להשתמש בתירוץ התיקון הראשון של החוקה.

במהלך המשפט, שדיוניו החלו בפני חבר מושבעים לפני כ-3 חודשים, הוכיחו פרקליטי המשפחות התובעות כי ערפאת הביע תמיכה אישית בפיגועים, שילם עבורם וליבה את האלימות באמצעות תעמולה אנטי-ישראלית.

כל הפיגועים שתוארו בכתב התביעה בוצעו על ידי החמאס או גדודי חללי אל-אקצא בין השנים 2004-2001 והם קטעו את חייהם של 33 בני אדם ופצעו כ-450 נוספים  - בהם: הפיגוע בקפטריה בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים והפיגוע באוטובוס קו 19 בירושלים.

רגעי מפתח במשפט היו עדויות מרגשות של משפחות ושארי נפגעי הטרור שגוללו את הסבל שנגרם להם בעקבות פיגועי הטרור.

מנגד הופיע ראש מנגנון המודיעין הפלשתיני, גנרל מאג'ד פרג', שניסה לתרץ (ללא הצלחה) את המשכורות שמעבירה הרשות לטרוריסטים-רוצחים הכלואים בישראל ולמשפחותיהם בכוונה "לעודד את האסירים להשתקם ולהימנע מפעילות טרור עתידית".

מאחורי הגשת התביעה ניצב הארגון הישראלי "שורת הדין", המתמחה במלחמה בטרור באמצעות הגשת תביעות אזרחיות ברחבי העולם נגד משלחי הטרור - והזכייה בארצות הברית היא אחד מהישגיו הגדולים ביותר עד היום. ראש הארגון, עורכת הדין ניצנה דרשן־לייטנר, הייתה אחת התובעים במשפט לצידם של עורכי הדין היהודים-אמריקנים רייצ'ל וויזר וקנט ילוביץ.

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציות: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה