התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

המודיעין האמריקני מתייצב לצידו של נתניהו, אבל נותן טפיחת עידוד גם למעצמות
מאת: רון ניב | פורסם: 01.03.2015 07:31
מצד אחד, קובעת ה-NIA - יחידת ניתוח המודיעין המשרתת את ה-CIA, כי לאיראנים אין כבר שום מגבלה טכנית לייצר 6 פצצות גרעין. מצד שני, עד כה איראן עומדת בהסכם

 איראן - המעצמות - והפצצה הגרעיניתשעה שנתניהו מחדד את מילותיו לקראת נאומו בקונגרס האמריקני שהפך לאירוע עולמי, הוא מוצא לתפיסתו תמיכה יוצאת דופן של סוכנות המודיעין הארצית האמריקנית (National Intelligence Agency - NIA) - יחידה הפועלת בשורות שירות הביון של ארה"ב, ה-CIA, שפירסמה בסוף השבוע את הדו"ח השנתי שלה, שכותרתו הראשית היא כי לאיראן אין למעשה עוד מגבלות טכניות לייצר נשק גרעיני.

יחד עם זאת, הדו"ח מחזק גם את מתנגדי נתניהו, מצדדי ההסכם האופטימיסטיים וכותבי ההסכם עם איראן בסטייט דיפרטמנט, כי הוא מאשר על בסיס מודיעיני שאיראן עמדה במילתה והחלה בתהליך דילול האורניום המועשר שברשותה לרמה 'אזרחית', בהתאם להסכם הביניים עם המעצמות.

להערכת הגוף המודיעיני החשוב הזה, השאלה אם תהיה פצצת גרעין לאיראנים או לא היא החלטה פוליטית שתתקבל בטהרן בלבד.

הדו"ח, שהונח על שולחן ועדת השירותים המזויינים של הסנאט, מעריך שזמן ייצור פצצת גרעין איראנית, מרגע שתתקבל החלטה על כך, הוא עניין של "זמן קצר"; אך לא נוקב בלו"ז מפורט - כמה קצר.

הדו"ח כן מדבר על יכולות לבנות בתהליך מואץ 6 טילים ארוכי טווח שיהיו מסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים. כבר עתה - מתריע הדו"ח - איראן מחזיקה מאגר טילים שמסוגל להגיע כמעט לכל נקודה בדרום-מזרח אירופה.

הדו"ח רואה באיראן "איום מתמשך על האינטרסים הלאומיים של ארצות הברית", לא רק בגלל תכנית הגרעין, אלא משורה של סיבות נוספות, שעיקריהן:

* פני איראן למלחמות. היא משקיעה תקציבי עתק בפיתוח יכולות צבאיות מתקדמות - למשל, בטילי שיוט מתוחכמים קרקעיים וימיים ארוכי-טווח ומדוייקים, במוקשים ימיים, בצוללות קטנות, בכלי טיס חמושים בלתי-מאוישים.

* פני איראן לקזז את השפעתה של ארה"ב במזרח התיכון, והיא עושה זאת כבר בסוריה, שם היא תומכת במשטרו של אסד, ובעיראק. 

* השמדת ישראל. גם מדיניותה האנטי-ישראלית של איראן ואיומיה להשמיד את המדינה היהודית, מוזכרת כאחת הסיבות להיותה איום מתמשך על האינטרסים האמריקניים. איראן - המעצמות - והפצצה הגרעינית

חלק מיוחד בדו"ח מוקדש לפוליטיקה הפנימית באיראן, וממנו מתקבל הרושם, כי הנשיא חסן רוחאני אמנם מתון, אך נזהר שלא להתערב מדי ולסטות מהמטרות הצבאיות-ביטחוניות שהציב לעצמו משטר האייתולות מאז הקמתו, ובהן השמדת ישראל. את מתינותו הוא מסביר בצורך הדחוף להקל בסנקציות שהוטלו על איראן.

על פי המודיעין האמריקני, רוחאני מבקש באופן קבוע ורציף הנחיות ותמיכה מהמנהיג האמיתי של איראן, הקיצוני ממנו, עלי חמינאי, במיוחד בכל הקשור למו"מ עם מעצמות המערב.

בפרק מיוחד מתריע הדו"ח המודיעיני מפני חוזקה הסייברי של איראן, הרואה במתקפות אינטרנטיות על אוייביה כלי מתקפה הולם ואמצעי לאיסוף מודיעין. הדו"ח מטיל אחריות על איראן לפחות ב-2 התקפות סייבר מאסיביות - האחת על מוסדות פיננסיים בארה"ב ב-2013 והשנייה על בית הימורים בלאס וגאס בשנה האחרונה.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: Jerusalem and Diaspora Ministry Israel / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה