התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

"גלעד שליט" האמריקני יואשם בעריקה ובהתנהגות שאינה הולמת חייל
מאת: רון ניב | פורסם: 26.03.2015 02:33
שחרורו של סרג'נט בו ברגדאל (29) משבי הטאליבן 'עלה' לארה"ב בניהול מו"מ כמעט ישיר עם טרוריסטים. למעשה, ארה"ב "החליאה" אותו והוא מסר עצמו לידי הטאליבן

סרג'נט בו ברגדאלסרג'נט בו ברגדאל, ו-5 הטאליבנים ששוחררו תמורת שחרורו5 הטאליבנים ששוחררו תמורת שחרורו של סמל בו ברגדאל

סרג'נט בו ברגדאל (Bowe Bergdahl), ששוחרר משבי הטאליבן באפגניסטן בעסקת שבויים שעוררה מחלוקת גדולה, יועמד לדין ויואשם בבית משפט צבאי בסן אנטוניו שבטקסס, בעריקה ובהתנהגות שאינה הולמת חייל.

רק בנס הוא ניצל מאשמת בגידה, מסר מקור בתביעה הצבאית.

כך יסתיים סיפור שאחז את ארצות הברית בגרונה במשך שנים אחדות, ופעמים אחדות במהלכו הושווה לסיפורו שביו ושחרורו של גלעד שליט.

ברגדאל, חייל בחטיבת חיל רגלים של צבא ארה"ב שממוקמת קבע באלסקה, נפל בשבי במהלך tour במזרח אפגניסטן בשנת 2009 לאחר שיצא לבדו מבסיסו.

שחרורו התאפשר רק לפני כ-9 חודשים לאחר כ-5 שנים של מו"מ מסובך, שבו חצתה ארה"ב גדרות רבים בנהלה משא מתן כמעט ישיר עם טרוריסטים (כביכול בתיווכה של נסיכות קטאר). לבסוף שוחרר ברגדאל בעסקת חילופי שבויים, אשר במסגרתה שוחררו 5 טאליבנים עם 'דם על הידיים' שהיו אסורים בכלא גוואנטנמו שבחוף קובה.

סמל ברגדאל ביום השחרור מהשבי במדבר באפגניסטןהשמחה על שחרורו של ברגדאל (בתצלום משמאל ביום השחרור במדבר באפגניסטן) התערבבה זמן קצר לאחר מכן בזעם. מחוקקים אמריקנים כעסו על תנאי העסקה. עמיתיו ליחידה של ברגדאל טענו מלכתחילה כי הוא נטש את עמדתו בזמן השמירה והסגיר עצמו לידי הטאליבנים. הציבור האמריקני דרש תשובות.

תוך שאוחד עם משפחתו וטופל בבעיות בריאותיות שסחב עמו מהשבי, החלה חקירה יסודית בנסיבות נפילתו של החייל בן ה-29 בשבי. במהלכה נמצא, כי ברגדאל - שהועלה בתקופת שביו לדרגת סרג'נט, עזב את המוצב שבו שירת מרצון ונחטף באשמתו, משום ששהה מחוץ לבסיסו. יתרה מכך, ברגדאל יואשם גם בהפקרת עמדה וגרימת סכנת חיים לחבריו. כשעזב את המוצב הפקיר מאחור את נשקו, תחמושת ופשט מעליו את אפוד המגן.

כתב התביעה יכלול, בין היתר, חשיפת עדויות לכך שלפני 'היעלמותו' הביע ברגדאל בפני הוריו את סלידתו מארצות הברית בכלל ("היא מחליאה אותי") ומהשירות הצבאי בפרט, והתובע הצבאי לא יהסס לטעון כי החייל 'החטוף' רצה להיחטף ע"י הטאליבן.

רקע: כך שוחרר השבוי האמריקני האחרון מאפגניסטן... ארה"ב 'נכנעה' לטרור, והסכימה לשחרר 5 מבכירי הטאליבן בתמורה לסמל בו ברגדאל, השבוי מזה 5 שנים בידי ארגון הטרור האיסלמי

לכל הכתבות החדשות

 

צילומי מסך: ABC News / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה