התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

כך ניהלה ארה"ב את המו"מ על תכנית הגרעין האיראנית: הכורים שוחזרו במעבה יער בטנסי
מאת: עודד כרמלי | פורסם: 22.04.2015 19:07
צמרת מדעני הגרעין האמריקניים בנו דגמים של הכורים בנתנז, אראק ופורדו על כל מרכיביהם, כדי לקבוע מה מותר ואסור לאיראנים לעשות כדי לעמוד בהסכם עם המעצמות

המעבדות הלאומיות באוק רידג', טנסי: יערות העד מכל עבר מספקים מעטה סודיות לפרויקט שיחזור הכורים הגרעיניים האיראניים

המעבדות הלאומיות באוק רידג', טנסי: יערות העד מכל עבר מספקים מעטה סודיות לפרויקט שיחזור הכורים הגרעיניים האיראניים

אחד הסודות השמורים ביותר בארצות הברית נמצא במעבה יער באוק רידג' שבמדינת טנסי. מדעני גרעין אמריקניים מ-Oak Ridge National Laboratory שיחזרו שם דגמים של 3 הכורים הגרעיניים האיראניים הראשיים: כור נתנז - מתקן העשרת האוראניום המרכזי של תכנית הגרעין האיראנית, כור אראק והכור התת-קרקעי בפורדו, על כל מרכיביהם, במטרה לוודא שההסכם שתחתום ארצות הברית עם טהרן אכן יבטיח - מבחינה מדעית לפחות, שליטה על קצב התפתחות תכנית הגרעין המסוכנת.

על פי ה"ניו יורק טיימס", 9 מעבדות גרעיניות ברחבי ארה"ב השתתפו בפרויקט (בהן "המעבדה הלאומית" בלוס אלאמוס שבהרי ניו מכסיקו), שעליו ניצח שר האנרגיה של אובמה, ארנסט מוניץ, בעצמו מדען גרעין.

במסגרת השיחזור נבחנו, בין היתר, צנטריפוגות מהסוג המצוי באיראן, והמדענים התבקשו להעריך מה יוכלו לעשות האיראנים בכמות הסרכזות הנמצאת ברשותם. תוצאות הבדיקות הן שהביאו למספר 6,000 - כמות הצנטריפוגות שהאיראנים יורשו להפעיל במסגרת ההסכם עם המעצמות.

במקביל, מדעני הגרעין האמריקניים המליצו על הגבלות והחסמים שיבטיחו שלא ייוצר פלוטוניום באראק ודלק גרעיני בפורדו, ושישמשו רק לצרכי מחקרים רפואיים ומדעיים, כפי שהאיראנים מבקשים.

גורם במו"מ עם איראן אמר, כי ההמלצות הללו "נלקחו בחשבון מאוד" במהלך המו"מ על הסכם ההבנות הזמני, וכי ללא ההמלצות המדעיות של מדעני הגרעין האמריקניים לא ניתן היה להבטיח שההסכם המסתמן עם איראן ירחיק אותה - כל עוד יתקיים - לפחות שנה מייצור פצצה גרעינית.

הדיווח לא מציין אם מדענים ישראלים היו שותפים לפרויקט, אך רומז כי מקורות הרבה מהחומר שאיפשר את שיחזור הכורים האיראניים היה בחדירות סייבר שביצעו ישראל וארה"ב למערכות המחשוב של תכנית הגרעין האיראנית.

לכל הכתבות החדשות

צילום: ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה