התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

האם הבדיקות הביטחוניות בנמלי התעופה בארה"ב יעצרו את הטרוריסט הבא?
מאת: רון ניב | פורסם: 06.06.2015 10:14
ב-67 מתוך 70 מיקרים הצליחו סוכני המשרד לביטחון פנים להחדיר חומרי חבלה וכלי נשק דרך מערך הבדיקה בנמלי התעופה בארה"ב. צפו לשינויים מעכבים ולרחרוחי כלבים

בדיקות ביטחוניות בשדה תעופה אמריקניבדיקות ביטחוניות בשדה תעופה אמריקני: כל נוסע שטס מכיר את הטרטור, שעוד יגבר בעקבות גילויי מחדלי האבטחה של ה-TSA

פניו של השר לביטחון פנים של ארה"ב, ג'ה ג'ונסון, האדימו מכעס - כך מספרים מקורות מהימנים. הוא לא הסתיר את זעמו ותסכולו לאחר שקרא את דו"ח בדיקות הפתע שערכו סוכנים סמויים של משרדו במידגם מייצג של נמלי התעופה בארה"ב. 

את תוצאות בדיקות הפתע הטיח השבוע ג'ונסון בפני צמרת ה-TSA - Transportation Security Administration, הסוכנות הממשלתית לביטחון תחבורתיבפגישת חירום שכינס במטה של הסוכנות בארלינגטון שבווירג'יניה.

"השמירה שלכם מלאה 'חורים' כמו מסננת, ואתם אחראים למחדל אבטחתי חמור בעשרות שדות תעופה ברחבי ארה"ב", זעק ג'ונסון באוזני בכירי ה-TSA.

התוצאות אכן חמורות ביותר, או "מבהילות" כלשונו של ג'ונסון:

ב-67 מתוך 70 מיקרים הצליחו סוכני המשרד לביטחון פנים להחדיר חומרי חבלה וכלי נשק דרך מערך הבדיקה בנמלי התעופה בארצות הברית!!! רק ב-3% מהמקרים הצליחו מנגנוני הביטחון למנוע את הברחת אמצעי הלחימה!!! 


במקרה אחד, שהסעיר במיוחד את רוחו של השר, הצליח סוכן סמוי להבריח חומר נפץ פלסטי על גבו מבלי שיתגלה. כעדות הסוכן, הוא נעצר לאחר שהמגנטומטר בעמדת הבדיקה השמיע אזעקה, אך בודקי ה-TSA לא מצאו בבדיקה הגופנית שערכו לו את חומר הנפץ.  

כל מה שיכלו בכירי האבטחה למלמל בתגובה היו קיטורים על עומס בלתי נסבל. אחד מבכירי הסוכנות טען, כי הסוכנים הסמויים הם "סופר-טרוריסטים" שמכירים את כל נקודות התורפה ויכולים להסתיר כלי נשק בצורה שאפילו הטרוריסטים הטובים ביותר בעולם לא יכולים.

השר לא התרשם - וראש ה-TSA הועבר לאלתר מתפקידו. סגנו מונה לראש הסוכנות הזמני.

בדיקות ביטחוניות בשדה תעופה אמריקנימה יש לך בכיס הפנימי, אדוני. בידוק ביטחוני בנמל תעופה בארה"ב

טכנולוגיה חדשה ויותר כלבים

כזכור, ה-TSA הוקמה מיד לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר כדי לאבטח ולשפר את רמת האבטחה ב-376 שדות התעופה בארה"ב שמהם מתקיימים טיסות סדירות ובמטרה למנוע את הפיגוע האווירי האפשרי הבא.

תקציבי עתק הוקצו לסוכנות, שאמורה הייתה לייצר מערך הגנה הרמטי במיוחד בנמלי תעופה בינלאומיים בערי מטרופולין, כמו JFK שבניו יורק, או'הארה שבשיקגו ו-LAX שבלוס אנג'לס.

בעוד הבדיקות הביטחוניות מעיקות על מיליוני נוסעים מן השורה ואלפי תלונות מגיעות מדי חודש נגד סוכני TSA, כעת מתברר כי הבדיקות המחמירות לכאורה אינן יעילות במיוחד.

משהו לא עובד שם. אחרי שהוציאו מאות-מיליוני דולר על ציוד לבדיקת מזוודות ואימון אנשי ביטחון, אחוז הכשלונות היום גדול יותר מזה שהיה לפני 10 שנים.

מהימים הקרובים יבחינו הנוסעים מנמלי תעופה אמריקניים בשינויים בנוהלי אבטחה, אשר נועדו לטפל בבעיות שהתגלו.

במושגי ביטחון, יעובו 3 שכבות ההגנה, גלויות וסמויות, כולל הכנסת "טכנולוגיה חדשה" והגברת איסוף מודיעין מוקדם על נוסעים.

מה שנראה בעיניים בשדות התעופה, זה בעיקר יותר כלבי הרחת חומרי נפץ שיסתובבו לנו בין הרגליים וירחרחו אותנו.

בנוסף הורה ג'ונסון על בדיקה של כל הציוד בשדות התעופה, מגלאי המתכות ועד מכונות השיקוף. וכל עובדי הסוכנות יחוייבו לעבור סדנא שבה יילמדו כל 67 מיקרי הכשל ואנשי הביטחון יקבלו כלים חדשים כיצד יכלו 'לתפוס' אותם.

זו לא פעם הראשונה שמתגלים כשלי אבטחה בעבודת ה-TSA. ב-2013 הצליח חוקר סמוי להבריח פצצה שהוצמדה לגופו ולהעביר אותה דרך גלאי מתכות בנמל התעופה של ניוארק שבניו ג'רזי; הוא עבר בדיקה גופנית, אבל לא נתפס.

לכל הכתבות החדשות

צילומים: TSA; צילומי מסך: יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה