התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

כוננות עליונה בארה"ב: חשש מסדרת פיגועי טרור ביום העצמאות האמריקני
מאת: עודד כרמלי, פרשננו לענייני ערבים | פורסם: 03.07.2015 14:57
"איום הטרור האסלאמי הוא הגבוה ביותר שידעה ארה"ב בשנים האחרונות והכוננות נועדה להבטיח שהפיצוצים היחידים שיישמעו ב-4 ביולי יהיו התפוצצויות הזיקוקים"

לאחר שבסוף השבוע ביצעו תומכי דאע"ש בהתקפות יחיד פיגועי טרור ב-3 יבשות - במלון על שפת הים התיכון בתוניס, במפעל בדרום צרפת ובמסגד שיעי בכוויית, מותירים עשרות הרוגים ומאות פצועים, גורמי ביטחון הפנים האמריקנים חוששים, כי סדרת מתקפות טרור בהשראת דעא"ש (המדינה האיסלאמית, ISIS) תכה בארצות הברית בסוף השבוע הקרוב, בחגיגות יום העצמאות האמריקני ב-4 ביולי.

"איום הטרור האסלאמי הוא הגבוה ביותר שידעה ארה"ב בשנים האחרונות. מעקבים ומעצרים שבוצעו בשבועות האחרונים, הביאו מידע מודיעיני מבוסס שמוביל להערכה שאינדבידואלים תומכי דאע"ש החיים בארצות הברית ינסו בהסתברות מסוכנת להוציא לפועל פיגועי טרור שהם מתכננים מזה זמן", הסביר מקור במשרד לביטחון פנים בוושינגטון.

בשבועות האחרונים סוכנויות הביון (ה-FBI וה-CIA), יחד עם גופי הביון של המשרדים לביטחון פנים והמשפטים האמריקניים, הגבירו את פעילות הניטור אחרי חשודים איסלאמיסטיים. בעקבות פעילות זו נעצרו מספר פעילים איסלאמיים קיצוניים, בכל רחבי היבשת.

רוב העצורים, מסר המקור במשרד לביטחון פנים, היו בדרגת מוּכנוּת גבוהה לבצע פיגוע טרור יחידני בארצות הברית בקרוב מאוד. לרובם היה גם קשר וקיבלו הכוונה מגורמי המדינה האיסלאמית מחוץ לארה"ב.

מספר מעצרים שבוצעו באיזור ניו יורק רק חיזק את ההערכות כי יש בסיס לחששות.

לפני כשבועיים, למשל, נעצר אחד, מונד'ר עומר סאלח (20), סטודנט לאווירונאוטיקה מרובע קווינס. החשד הוא שהצעיר המוסלמי תיכנן סדרת התקפות במנהטן ב־4 ביולי. על המחשב שלו נמצאו חומרי הדרכה לבניית פצצות מתוצרת בית הדומות לאלו שהופעלו בפיגוע במרתון בוסטון לפני כשנתיים.

כאשר סוכני ה-FBI סגרו עליו, סאלח ניסה לברוח במכוניתו, ריסק ניידת משטרה שחסמה את דרכו, וניסה לשלוף סכין לעבר הסוכנים שזינקו עליו.

עצור אחר היה פאריד מומוני (21), תושב סטאטן איילנד, שהדריך את סאלח כיצד להפעיל מטען חבלה ולאחר מכן לדרוס אנשי משטרה שיגיעו לזירה, לגנוב את כלי הנשק שלהם ולפתוח באש על מנת להרוג אנשים נוספים.

גם מומוני התעמת עם הסוכנים הפדרליים כשעצרו אותו בדירתו וניסה לדקור סוכן FBI, אך לא הצליח לחדור את השכפ"ץ שלו.

בחקירתו הודה מומוני שנשבע אמונים לדאע"ש, וכי החזיק עמו את הסכין בתקווה שיוכל להשתמש בה יום אחד נגד אנשי אכיפת החוק.

טרור איסלאמי באמצעות "אוייב מבפנים" הוא הסיוט של גורמי הביטחון בארה"ב, כפי שהודה לאחרונה ג'יי ג'ונסון, השר לביטחון פנים, שקרא לציבור להיות עירני ומוכן לכל תרחיש אפשרי.

כזכור בתחילת מאי שני חמושים ניסו להתפרץ לתחרות קריקטורות פרובוקטיבית של הנביא מוחמד, שהתקיימה בטקסס ונורו למוות על ידי השומרים במקום.

יום העצמאות האמריקני הוא חג פדראלי לציון הכרזת העצמאות של ארצות הברית ב-4 ביולי 1776, שבמסגרתה הכריזו 13 המושבות הראשונות על התנתקותן מממלכת בריטניה הגדולה.

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה