התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

דיוקנו של טרוריסט אמריקני: במבצע צוק איתן הוא זעם ודאג
מאת: עודד כרמלי, פרשננו לענייני ערבים | פורסם: 18.07.2015 21:08
מוחמד עבדול עזיז עונה על כל הקריטריונים של מוסלמי-אמריקאי שטוף-מוח, שבהשפעת דאע"ש יצא להתקפה יחידנית בידעו שישלם על כך בחייו. מי הוא ואיך הוא הגיע לזה

מוחמד יוסף עבדול עזיז

השם: מוחמד יוסף עבדול עזיז (Mohammod Youssuf Abdulazeez).

מבנה גוף: גבוה ואתלטי.

גיל: 24. נהרג לאחר שרצח 4 חיילי מרינס וחייל של הצי האמריקני (שמת מפצעיו היום) ופצע שני חיילים נוספים, בבסיס צבאי של הצי ובלשכת גיוס של המרינס, בעיר צ'טנוגה שבמדינת טנסי.

דת: מוסלמית.

מקום לידה: כוויית.

משפחה: הוריו ילידי פלסטין שהיגרו מירדן לכוויית. אביו נחקר בעבר בחשד לקשר עם ארגון טרור, לאחר שתרם כספים לארגון מוסלמי-אמריקאי שתמך ומימן ארגוני טרור איסלאמיים במזרח התיכון. לא הוגש נגד האב כתב אישום.

אזרחות: אמריקנית.

מקום מגורים: היקסון, פרבר של צ'טנוגה (ראו במפה למטה), שם גם גדל וחי בבית הוריו - איתם ועם 2 אחיותיו.

צ'טנוגה, טנסי

השכלה ומקצוע: הוא סיים בי"ס תיכון בהיקסון. "נער קשוח, אבל מלא שמחת חיים", העידו חבריו לספסל הלימודים. משם המשיך אל-עזיז לאוניברסיטת טנסי בצ'טנוגה וסיים תואר ראשון בהנדסת חשמל. לאחר מכן התמחה ועבד בסוכנות הממשלתית המייצרת חשמל בסכרים.

תחביב: איגרוף. "הוא היה לוחם קשוח", העידו עליו במועדון שבו התאמן.

תיק פלילי: נעצר לפני מספר חודשים בחשד ל-DUI (נהיגה בשכרות). טרם הוגש נגדו כתב אישום והוא המשיך לנהוג. ליום הרצח שכר מכונית מוסטאנג  חדשה בעלת גג נפתח.

סימנים מחשידים:

* הוא קנה 3 רובים ברשת, אחד מהם רובע סער חצי-אוטומטי AK-37, והחל להתאמן בירי.

* הוא גידל לאחרונה זקן.

* הוא פתח בלוג ובו כתב 2 פוסטים. באחרון שבהם, שפורסם ב-13 ביולי, כתב אל-עזיז: "החיים קצרים ומרים ואסור לתת להזדמנות לקבל את מרותו של אללה לחלוף על פניך".

* הוא ביקר לפני כשנה בירדן ומאז ששב דיבר הרבה ובדאגה על המצב במזרח התיכון. בייחוד, סיפרו חבריו, היה רוגז ונסער במבצע "צוק איתן" מהפצצות חיל האוויר הישראלי על אזרחים בעזה. הוא גם דיבר הרבה על מלחמת האזרחים בסוריה. עד הטיול לירדן מצטייר אל-עזיז כצעיר אמריקני לכל דבר, אלא שמאז שחזר מרבת עמון משהו השתנה בו.

* הוא שלח ביום הרצח SMS לחברו עם ציטוט מהקוראן: "הכרזתי מלחמה על האויב של חבריי".

פינת זכרון שהוקמה ליד דגל ארה"ב שהורד לחצי התורן, מול לשכת הגיוס של המרינס בצ'טנוגה, שם נהרגו 4 חיילי מרינס מאש הטרוריסטפינת זכרון שהוקמה ליד דגל ארה"ב שהורד לחצי התורן, מול לשכת הגיוס של המרינס בצ'טנוגה, שם נהרגו 4 חיילי מרינס מאש הטרוריסט 

קשרים: אמנם לא נמצא קשר ישיר של אל-עזיז לארגון טרור ספציפי, ואין סימן שמישהו נוסף היה מעורב או סייע אל-עזיז, אולם אין לאנשי ה-FBIספק כי הושפע מתעמולת דאע"ש (המדינה האיסלאמית, ISIS) על פי המטרות שבחר ועיתוי ההתקפה - סוף חודש הרמדאן. נמצאו גם סימנים נוספים שמעידים, כי גם אם לא הופעל ישירוֹת - המחבל הושפע והוּנע מדאע"ש.

סיכום: כל הסימנים הצביעו לעברו ואף אחד לא ראה. מוחמד יוסף עבדול עזיז ענה על כל הקריטריונים של מוסלמי-אמריקאי שטוף-מוח, שבהשפעת דאע"ש יצא להתקפה יחידנית בידעו שישלם על כך בחייו.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: PBS NewsHour / יו טיוב; ויו טיוב

הוסף תגובה חדשה