התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

"הפיצוי": הסיוע הביטחוני האמריקני לישראל יגדל במיליארד דולר לשנה
מאת: רון ניב | פורסם: 24.10.2015 14:39
חבילת הפיצוי הביטחונית תקפיץ את תמיכת ארה"ב בכ-30% ותעניק לחיל האוויר הישראלי בלעדיות על המטוס-מסוק החדיש V-22 ועל מטוס החמקן המתקדם בעולם

בל-בואינג V-22 Osprey: ממריא ונוחת כמו מסוק, טס כמו מטוסבל-בואינג V-22 Osprey: ממריא ונוחת כמו מסוק, טס כמו מטוס, הצעקה האחרונה בצבא ארצות הברית

ככל שיחסי ישראל והממשל בוושינגטון רחוקים מרגיעה, גם בימי התחדשות גל הטרור הפלסטיני נגד ישראל, צוותים ממשרד הביטחון הישראלי וממשרד ההגנה האמריקני עסוקים במתווה החדש של הסיוע הביטחוני מארצות הברית - "הפיצוי" לישראל בעבור הסכם הגרעין עם איראן.

משה יעלוןעל הסיכומים האחרונים ידונו שר הביטחון הישראלי, משה (בוגי) יעלון, ושר ההגנה האמריקני אשטון קרטר, בפגישתם בימים הקרובים בוושינגטון.

בכיר אמריקני, המקורב לדיונים, העריך השבוע, כי הסיוע הביטחוני לישראל יגדל בכמיליארד דולר לשנה ויעמוד על למעלה מ-4 מיליארד דולר השנה החל משנת 2019.

כיום מקבלת ישראל סיוע ביטחוני מארה"ב בסך כ-3.2 מיליארד דולר בשנה, כך שמדובר בזינוק של כ-30% בסך הסיוע, שמשמעותו תהיה הגדלת עוצמת צה"ל בהיקף דומה.

מרכיב מרכזי בהגדלת הסיוע יהיה המטוס-מסוק החדיש V-22, הצעקה האחרונה בלוחמת אוויר-קרקע. לדברי הבכיר, ישראל דרשה ותקבל את ה-V-22 באופן בלעדי; כלומר, ישראל תהיה המדינה היחידה בעולם, מלבד ארה"ב, שתפעיל את המטוס המסוגל להתקדם במהירות בשטחי אוייב ולנחות ולהמריא ללא מסלול. עלות עסקה זו מוערכת ב-1.3 מיליארד דולר.

F-35

בנוסף, ההסכם החדש יבטיח לחיל האוויר הישראלי הצטיידות מהירה והפעלת צי גדול של מטוסי F-35, מטוסי החמקן המתקדמים בעולם (בתצלום למעלה), שחיל האוויר הישראל יחל לקלוט כבר בשנה הבאה. גם על המטוס הזה דורשת ישראל בלעדיות.

"היקף תקציב הסיוע החדש יעניק לישראל יתרון איכותי וכמותי בלתי ניתן לערעור במזרח התיכון וישדרג את מערך ההגנה על מדינת ישראל", אמר הבכיר האמריקני. 

כזכור, על פי דיווחים בחודשים האחרונים, במקביל למשא ומתן של ארצות הברית ומדינות המערב מול איראן, האמריקנים 'לחצו' לפצות את ישראל בהגדלת הסיוע, אך נתניהו סירב לדון בעניין בניסיון למנוע את החתימה על ההסכם.

לדברי הבכיר האמריקני, הדיונים על הפיצוי לישראל החלו ימים אחדים לאחר שנחתם הסכם הגרעין, "לאחר שנתניהו הבין שזהו זה".

באותו עניין:

התרחיש: כוחות ישראלים יוטסו במטוסי V-22 וישמידו את הכור הגרעיני בפורדו שבאיראן... חוקר ב"מכון סבן" בוושינגטון מתאר את המתקפה הישראלית באיראן על רקע עסקת הנשק שתביא לישראל מטוסי V-22 חדישים ו"ציוד נלווה" שיאפשר לצה"ל להגיע לאיראן

לכל הכתבות החדשות

צילומים: המסוק מטוב Marine Corps photo by Sgt. Mark Fayloga / ויקיפדיה; אף-35 מוויקיפדיה; יעלון Reuven Kapuscinski / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה