התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

ישראלים נגד פייסבוק: "הרשת החברתית נהפכה לחממה לרצח"
שרות ILUSA | פורסם: 28.10.2015 13:29
התביעה שהוגשה בניו יורק מאשימה את הרשת החברתית על כך שפוסטים שפורסמו בה שימשו מקור השראה לרבות מהתקפות הטרור על ישראלים בשבועות האחרונים

פגוע מאירוע יריות בבאר שבע מובל לבית החולים: "האלגוריתמים והפלטפורמות של פייסבוק יוצרים קשר בין בין מסיתים לטרוריסטים"

תביעה ייצוגית יוצאת דופן הוגשה השבוע לבית המשפט העליון במדינת ניו יורק.

היוזמה היא של ארגון "שורת הדין" הישראלי, הנאבק בטרור באמצעים משפטיים.

התובעים הם 20,000 ישראלים, המיוצגים ע"י 3 עורכי דין - מישראל, מניו יורק ומפלורידה.

הנתבעת היא "פייסבוק".

כתב התביעה דורש מענק הרשתות החברתיות להסיר דפי הסתה הקוראים לרצח ישראלים, לנטר ולחסום משתמשים שמעלים לרשת סרטונים שמהללים פיגועי טרור, ולחסום פוסטים המדריכים כיצד לבצע פיגועים כאלה. הוא כולל מאות דוגמאות לתכני הסתה אנטי-ישראליים אלימים שהועלו על הפלטפורמות של פייסבוק.

התביעה מאשימה את הרשת החברתית על כך שפוסטים שפורסמו בה שימשו מקור השראה לרבות מהתקפות הסכינים והירי על ישראלים בשבועות האחרונים.

"פייסבוק נהפכה לחממה לרצח", נאמר בתביעה שהוגשה בארה"ב. "האלגוריתמים והפלטפורמות של פייסבוק יוצרים קשר בין בין מסיתים לטרוריסטים, ששואבים עידוד מהפוסטים לבצע פעולות אלימות נגד ישראלים".

התביעה מציינת, כי קיימת כיום תוכנה לניטור פעילויות בלתי חוקיות במדיה החברתית, שבה כבר משתמשים רשויות לאכיפת החוק, ולפיכך אין שום הצדקה לכך שפייסבוק אינה נוקטת פעולה כדי להסיר מיידית תכנים מעודדי טרור מהפלטפורמות שלהן.

להעיר את מארק צוקרברג

לכתב התביעה מצורף תחקיר של סוכנות הידיעות הבינלאומית AP, שמצא כי באמצעות פייסבוק וטוויטר עוקבים 4.2 מיליון אנשים אחר ערוץ התקשורת של החמאס ו-3.7 מיליון אחר ערוץ התקשורת של הג'יהאד האיסלמי.

אחד התובעים הוא ריצ'ארד לנקין, בן 76, שנורה בראשו ונדקר בסכין ע"י טרוריסט פלסטיני בעת שנסע באוטובוס בירושלים ב-13 באוקטובר השנה. הוא נאבק על חייו בבית חולים; 2 ישראלים נרצחו ו-20 נפצעו באותה התקפה.

התביעה מציינת, כי פייסבוק לא נענתה לבקשות חוזרות ונשנות להסיר פוסטים כאלה.

פרקליט מטעם פייסבוק טוען, כי לתביעה אין בסיס. "יש לנו מערכת של סטנדרטים קהילתיים שנועדו לסייע לאנשים להבין מה מותר להעלות בפייסבוק, וקיימים כלי דיווח המיועדים למשתמשים שנתקלים בתכנים שלדעתם מפרים את הסטנדרטים של פייסבוק. כל בקשה כזו נחקרת וננקטת פעולה במהירות. (ברור ש)בפייסבוק אין מקום לתכנים שמעודדים אלימות, איומים או טרור".

מהם הסיכויים שתביעה כזו תשנה את מדיניותה של "פייסבוק"?

פרקליט ישראלי-אמריקני אומר, שהסיכוי שבית משפט ניו יורקי יכפה צו על פייסבוק הוא קלוש ביותר, אבל יתכן שתביעה כזו תעיר את מרק צוקרברג לראות מה קורה אצלו בחצר האחורית.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה