התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

יממה בלבד לפני מתקפת הטרור בפריז, אובמה התפאר ואמר: "ISIS נבלם... מתכווץ"
מאת: רון ניב | פורסם: 15.11.2015 17:14
למעלה מ-5 מיליארד דולר השקיעו משלמי המיסים האמריקניים ב-15 החודשים האחרונים במלחמה בארגון המדינה האיסלאמית. אובמה, זה לא מספיק

מתקפות הטרור בפאריז

התמונות ממתקפות הטרור בפריז

תקציב הלחימה האמריקני בארגון הטרור האיסלמי דאע"ש (ISIS) צפוי לעלות בעקבות מתקפות הטרור הקטלניות בפריז, שמעוררת קריאות ברחבי ארצות הברית להנחית מכה צבאית אנושה על הארגון.

יממה אחרי פריז הבוערת, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נמצא תחת אש כבדה לא רק ממתנגדיו הפוליטיים. יממה בלבד לפני מתקפת הטרור בפריז, בראיון לרשת החדשות ABC , התפאר אובמה ואמר: "ISIS נבלם... מתכווץ".

קולות מחאה נשמעים גם ממפלגתו: מספר סנאטורים דמוקרטים מבקרים את החלטות הנשיא בכל הקשור ללחימה בדאע"ש.

לאובמה לא תהיה ברירה, מעריכים פרשנים בוושינגטון, אלא להגדיל עוד יותר את תקציב הלחימה בדאע"ש ולהגביר את נוכחותם של כוחות קרקע מיוחדים בשטחי המדינה האסלאמית, ואוטלי אף להגדיל את הכספים המושקעים בסיוע צבאי לכוחות המורדים בסוריה.

"ISIS החל בשבועות האחרונים בפעילות גלובלית, שהחלה בהפלת המטוס הרוסי בשמי חצי האי סיני, נמשכה בהתקפת טרור ברובע החיזבאללה בביירות והגיעה לשיאה באירועי הטרור בפריז", אמר פרשן ביטחוני בוושינגטון, שהעריך כי המאמץ האמריקני יתרכז יותר ויותר בחיסול צמרת הארגון. באורח אירוני, יום לפני המתקפה בפריז חוסל עורף הראשים ג'ןם הג'יהאדיסט בהתקפת אוויר בסוריה, וביום המתקפה בפריז, חוסל מנהיג דאע"ש בלוב, וויסאם נג'ם עבד זייד א־זוביידי.

מתקפות הטרור בפאריז

זה לא זול

המלחמה הרשמית שהכריזה ארה"ב על ארגון הטרור האיסלמי דאע"ש (ISIS) החלה לפני 450 ימים (15 חודשים), באוגוסט 2014 - והיא עלתה עד עכשיו למשלם המיסים האמריקני למעלה מ-5 מיליארד דולר; ובחישוב יומי ממוצע: כ-11 מיליון דולר!

שאלת המחיר עולה על רקע מה שנראה, בעקבות אירועי הטרור בפריז, ככשלון אמריקני להשמיד את הנחש הארסי הסוני המאיים על העולם המערבי.

על פי נתונים שדלפו מהפנטגון, בין מאי לאוקטובר השנה ההוצאות על המלחמה בארגון המדינה האיסלאמית עלו פי 2, עם הגברת התקיפות האוויריות, שעליהן מוציאים כיום את מרבית הכסף.

בכך גדל תקציב הלחימה האמריקנית בדאע"ש מ–9.1 מיליון דולר ביום בתחילת המערכה ל-11 מיליון דולר ביום נכון לעכשיו.

אולם בחישוב כולל של ההשקעה האמריקנית במלחמה בשלט-רחוק הזו, רק קצת יותר ממחצית ההוצאות (כ-2.6 מיליון דולר) הוקצו לתקיפות אוויריות. בשנה ורבע האחרונים בוצעו 8,000 תקיפות אוויריות על מטרות דעא"ש,  בעיראק (5,100) ובסוריה (2,900). אמנם חלק מההתקפות בוצעו וממונו ע"י על ידי חילות האוויר של  צרפת, אוסטרליה, גרמניה, טורקיה, ואפילו ייצוגים סמליים של איטליה, פולין, דנמרק, מצרים וירדן. אבל כ-80% מהתקיפות בוצעו ע"י ארה"ב. (בריטניה אגב נכללת בקואליציית המדינות הנלחמות במדינה האיסלאמית, אך אינה מבצעת תקיפות אוויריות).

מאז שחיל האוויר הרוסי נכנס לתמונה בסוריה, רוב ההתקפות האוויריות בתחומי סוריה המבוקעת מבוצעות בהוראות מוסקבה.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: TomoNews US / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה