התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

האויב שמבפנים: מתחילת השנה נעצרו בארה"ב 60 מגוייסים אמריקניים לדאע"ש
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 04.12.2015 17:42
רוב חשודי הטרור הם צעירים, רבים מהם מוסלמים מומרים, כמחציתם נעצרו כשעמדו לצאת לשדות הלחימה של ארגון המדינה האסלאמית במזה"ת. עוד מאות במעקב

ISIS - גם באמריקה

ISIS - גם באמריקה

ככל שהתקפת הטרור במרכז הציבורי בסן ברנרדינו שבדרום קליפורניה נפלה כהפתעה על האומה שנערכת לחודש החגים הקליל והמשפחתי, נתונים שפורסמו רק השבוע מראים שקיני ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) רוחשים כבר מחוף-אל-חוף.

מאיסוף מידע שנעשה ע"י חוקרים מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון - מאז תחילת השנה עצרו רשויות החוק בארה"ב כ–60 בני אדם בחשד שהתחברו לדאע"ש וזממו מעשי טרור; זהו המספר הגבוה ביותר של עצורים בחשד להתחברות לארגון טרור בשנה אחת מאז 2001 והתקפות 9/11.

נגד יותר מ–35 בני אדם החיים בארה"ב מופעל מעקב אלקטרוני או פיזי בגין חשד לקיום קשרים עם המדינה האסלאמית.

עוד לפחות 300 בני אדם החיים בארה"ב נמצאים ברמות אחרות של מעקב לאחר שהצהירו ברשתות חברתיות הזדהות עם דאע"ש.

וזאת בנוסף ל-7 אזרחי ארה"ב לפחות שנהרגו בשדות קרב בעיראק ובסוריה לצד לוחמי המדינה האיסלאמית.

רוב העצורים החשודים שנעצרו בארה"ב הם צעירים. הגיל הממוצע 26. חלקם סטודנטים, אחרים עבריינים קטנים. מפתיע האחוז הגבוה של נשים (14% מהעצורים), רובן אזרחיות ארה"ב וחלקן נערות בגיל העשרה. 80% מחשודי הטרור ב–18 החודשים האחרונים היו בני פחות מ–30, מתוכם 40% בני פחות מ–21. הצעיר ביותר היה בן 15, והמבוגר ביותר בן 47. המכנה המשותף לכולם - מיליטנטיות.

נתון שמדליק מנורה אדומה, הוא ש-40% מהעצורים אינם מוסלמים מלידה, אלא המירו את דתם מנצרות לאיסלאם.

כמחצית מהעצורים ניסו לצאת מארה"ב, ככל הנראה לעיראק או לסוריה, או נעצרו כשהיו בדרכם לאזורי מלחמה.

בכיר ב-FBI אמר ל"ניו יורק טיימס", כי כל העצורים לא היו מומחים לטרור ולא נהנו מתמיכתו הישירה של תא טרור, "וזה מקשה מאוד לחזות או לזהות מי עלול להוציא לפועל התקפה, מי יעשה את הצעד ויהפוך מג'יהאדיסט מקלדת לחייל בשטח".

בסוכנות החקירות הפדראלית מודים, כי רוב החשודים שנגדם הוגש לבסוף כתב נעצרו בזכות פעולת מודיע או טריגר שיצר סוכן סמוי – טקטיקה שהובילה למתיחות בין ה-FBI לארגונים מוסלמים-אמריקנים.

עיקר הדאגה ב-FBI היא המסר החדש שיוצא ממערכת התעמולה הדאע"שית, הקורא לתומכים האמריקנים להישאר בבתיהם - ולא להצטרף לכוחות הלחימה של הארגון במזרח התיכון, אלא לבצע פיגועים בבטן הרכה של ארה"ב, סמוך למקומות מגוריהם; כפי שעשו סייד פארוק ואשתו השבוע בסן ברנרדינו.

רקע:

תחקיר ILUSA מאוגוסט 2014: "תיירות הטרור": אמריקנים בשורות דאעש (וידאו)... כ-100 תיקי חקירה וצווי מעצר בינלאומיים הוצאו ע"י ה-FBI כנגד אמריקנים שידוע עליהם שמשתתפים במעשי הזוועה של הארגון הג'יהאדיסטי בעיראק ובסוריה

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה