התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

כך סיכל ה-FBI פיגוע שתוכנן בפסח שני בבית כנסת במיאמי ביץ'
מאת: רון ניב | פורסם: 03.05.2016 10:05
עובדת מעצרו של ג'יימס מדינה שעות אחדות בלבד לפני שתיכנן להוציא את הפיגוע לפועל, מעוררת ביקורת קשה בקהילה היהודית בפלורידה

הטירוריסט מדרום פלורידה תיכנן להתפרץ למבנה זה בעיצומם של תפילות פסח שני ולהטיל מטען חבלה על המתפללים

הטירוריסט מדרום פלורידה תיכנן להתפרץ למבנה זה בעיצומם של תפילות פסח שני ולהטיל מטען חבלה על המתפללים

המעצר בוצע 'ברגע האחרון' - תיאר מקור בסוכנות החקירות הפדרלית, ה-FBI, במיאמי - לאחר שהסוכנות הבינה כי במהלך סוף השבוע, ימי חג הפסח האחרונים, עלול להתבצע פיגוע טירור כנגד הקהילה היהודית הגדולה בדרום פלורידה.

העצור, ג'יימס מדינה (James G. Medina), בן 40, הוא תושב העיר הוליווד שבדרום פלורידה, שהמיר לפני שנים את דתו לאיסלאם וטיפח עמדות אנטישמיות. הוא תיכנן על פי החשד לבצע פיגוע בבית הכנסת הקונסרבטיבי הפופולארי של קהילת אוונטורה טרנברי (Aventura Turnberry Jewish Center) במיאמי ביץ'. תכניתו הייתה להשליך מטען חבלה במהלך תפילת חג שני של פסח, שעה שהמרכז היהודי יהיה הומה אדם.

לדברי הסוכן, מידע ראשון על מדינה הגיע ממקור חסוי. כנגד העצור הופעל "מבצע עוקץ", שבמהלכו התחזה סוכן אפ.בי.איי לטירוריסט. הסוכן דיווח על רצינות כוונותיו של מדינה - וביום שישי האחרון בלילה הוחלט לבצע את המעצר.

עובדת מעצרו של מדינה שעות אחדות בלבד לפני שתיכנן להוציא את הפיגוע לפועל, מעוררת ביקורת קשה בקהילה היהודית בפלורידה. מצד אחד, תודה לאל שעצרו אותו. אבל מצד שני, זה היה ממש קרוב. וראשי קהילת אוונטורה טרנברי, המונה כ-800 משפחות, דווחו על המעצר דקות אחדות לפני תחילת תפילות החג השני. למרות טענת ה-FBI שלא הייתה "בשום שלב סכנה ממשית" של הוצאת הפיגוע לפועל, חשים במרכז היהודי הגדול אי נוחות מהעובדה שלא ידעו קודם לכן על החשדות והחקירה.

לעומת זאת, אחת המשתתפות בתפילה שסומנה על כוונת הטירוריסט פחות הופתעה. "העולם הפך מפחיד, וברור שאף אחד כבר לא בטוח בשום מקום", היא אמרה. 

ממסמכי בקשת המעצר שהוגשו לבית המשפט במיאמי עולה, כי מדינה, מתקין זכוכיות במקצועו, כבר הואשם ב-2012 באיומים כלפי כנסייה, לאחר שאיים "לפוצץ" אותה ולרצוח את חבריה - אולם אז הוטל עליו עונש מינורי בלבד.


לכל הכתבות החדשות

צילומים מאתר המרכז היהודי

הוסף תגובה חדשה