התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

על אפו וחמתו של המערב: איראן מפעילה כבר 11,000 צנטריפוגות, ממשיכה להבריח חומרים גרעיניים ופקדה על 60 המדענים הבכירים "לזרז את הקצב"
מאת: עודד כרמלי, פרשננו לעניינים ערבים | פורסם: 25.07.2012 20:10
על פי מידע שמקורו במודיעין הישראלי, איראן הקימה יחידה סודית חדשה, והטילה עליה לבצע במהירות את השלב הסופי בתהליך הרכבת פצצה

Picture 5_78.png

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, ובכירים מבקרים במתקן הגרעין התת-קרקעי בנתנז, שם תורכב הפצצה הגרעינית האיראנית הראשונה

המנהיג הרוחני האיראני עלי ח'אמנאי, ונשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, לוחצים על מדעני הגרעין שלהם, שעה מהכרזות שמגיעות מאיראן אין עוד ספק שהיא לא מתכוונת להתכופף בפני הלחץ המערבי והסנקציות. באיראן לא מאמינים שתהיה תקיפה נגדם, בעיקר בשל חולשתן של ארצות הברית ומדינות המערב.
השניים זימנו אליהם לאחרונה את 60 מדעני הגרעין הבכירים באיראן על מנת לזרז אותם לקראת ייצור סופי של פצצת גרעין ובעקבות הפגישה הוקמה יחידה סודית חדשה לזירוז פרויקט הגרעין, הנמצאת תחת פיקוח ישיר של ההנהגה הבכירה ביותר באיראן.

Picture 6_45.png

צילום אוויר של מתקן הגרעין בנתנז, הפעילות הגרעינית קבורה 70 מטרים מתחת לאדמה. מומחים צבאיים אומרים, כי הפצצות 'חודרות הבונקר' החזקות ביותר שברשות צבא ארה"ב מסוגלות לחדור לעומק של 60 מטר בלבד

"המטרה המיידית היא הפיכת אורניום מועשר לחומר בקיע שניתן להכניסו לליבת המיכל הכדורי, שהוא בעצם פצצת האטום"

מטה היחידה שוכן באתר 'לוויזיאן', בצפון הבירה טהרן. היחידה הסודית מחולקת ל-7 מחלקות, שאחראיות על מחקר ופיתוח של תחום ייחודיים הקשורים להרכבת הנשק. המטרה המיידית היא הפיכת אורניום מועשר לחומר בקיע שניתן להכניסו לליבת המיכל הכדורי, שהוא בעצם פצצת האטום.
אחת המחלקות עובדת במתקן הגרעין התת-קרקעי והמבוצר בפורדו, ליד העיר העיר קום, על מנת להכשיר אותו לתהליך ההרכבה. המתקן בפורדו מצוי במעבה הר, בעומק של כ-70 מטר, ואפילו לצבא ארצות הברית אין פצצות שיכולות לחדור לעומק כזה.

השבוע התברר גם, כי עוד 1,000 צנטריפוגות (סרקזות, בעברית) נוספו למערך העשרת האורניום של איראן - ומספר צנטריפוגות שברשותה מגיע כעת ל-11,000 - כמות מרשימה גם במושגים של מעצמת אטום. רוב הצנטריפוגות מצויות ב'מתקן נתנז' והמתקן התת קרקעי 'פורדו' שליד העיר קום.
תזכורת: האיראנים החלו את תכנית ייצור פצצת הגרעין עם 3 צנטריפוגות בלבד! כשהחל הלחץ המערבי, המדענים האיראנים היו מוכנים להסתפק באותם 3 צנטריפוגות. רק לפני כחודש וחצי מאי, קבעה 'הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית' (סבא"א), שלאיראן יש 10,000 צנטריפוגות פעילות. מאז הם הגדילו את נפח העשרת האורנים ב-10%. אותו זמן, התקיימו כמה סבבים של שיחות בין המעצמות לבין נציגי איראן והוטל אמברגו נפט - אבל לאיראנים זה לא הזיז.

Picture 3_101.png

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, מתעניין מאוד ומפקח אישית על שלב הרכבת הפצצה

"מאות רשתות רכש איראניות פעלו וממשיכות לפעול ברחבי העולם בניסיון להשיג את הדרוש לתכנית הגרעין - והן מצליחות בכך"

טפח מהמלחמה המתרחשת מאחורי הקלעים בחזית האיראנית, התגלה עם הגשת כתבי אישום בארצות הברית נגד אזרח איראני שנלכד בפיליפינים ואזרח סין שנמלט, שעמדו מאחורי ניסיון להבריח עשרות טונות של מתכות ההכרחיות לצורכי תעשיית הגרעין האיראנית.
למעשה, מאות רשתות רכש איראניות פעלו וממשיכות לפעול ברחבי העולם בניסיון להשיג את הדרוש לתכנית הגרעין - והן מצליחות בכך.
בפרשה שנחשפה, ה-CIA, בשיתוף המוסד הישראלי, חשפו רשת הברחה מסועפת, שהפעיל הביון האיראני. פרביז חאקי נעצר בפיליפינים לבקשת ארצות הברית והוסגר אליה. החשוד הסיני, ז'ונגצ'נג ייא, הצליח להימלט והוא מבוקש להעמדה לדין.
על פי כתב האישום, האיראני והסיני התחברו עוד בשנת 2008 על מנת לבצע רכישות של טונות של פלדה מסוג מיוחד הדרוש לבניית להבי הצנטריפוגות. ב-4 השנים האחרונות השניים הצליח כנראה לרכוש באופן בלתי חוקי, מחברות בארצות הברית ואירופה, את הפלדה הדרושה ומתכות נוספות בכמויות עצומות, עשרות טונות.
פן אחר של המלחמה החשאית היא מלחמת הסייבר. על פי דיווחים שהודלפו מאיראן, תולעת חדשה שיתקה מערכות מחשב במתקני הגרעין האיראניים בנתנז ובפורדו. תולעת המחשבים החדשה משמיעה בעוצמה חזקה את השיר Thunderstruck של להקת AC/DC ואינה ניתנת להשתקה.

 

 

צילומי מסך באדיבות / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה