התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ספורט

חודש לפיצוץ במרתון בבוסטון: פריחת הריצות הארוכות
מאת: איציק תורג'מן | פורסם: 16.05.2013 06:25
"לא ניתן לטירור להפחיד אותנו", הוא המסר של כ-2.5 מיליון רצים שירוצו השנה במרתונים וחצאי-מרתונים ברחבי ארה"ב, גידול עצום בענף שסבל מירידה בהשתתפות

רצים בחצי המרתון של קווינסי, מסצ'וסט, בסוף השבוע האחרון. הרשמות שיא למרתונים מחוף-אל-חוףרצים בחצי המרתון של קווינסי, מסצ'וסט, בסוף השבוע האחרון. הרשמות שיא למרתונים מחוף-אל-חוף

 

אם מישהו חשב שריצות המרתון ייצאו מהאופנה בעקבות הפיצוצים במרתון בבוסטון ב-15 באפריל השנה, טעות גדולה בידו. להיפך: קצב ההרשמה למרתונים מחוף-אל-חוף הגיע לשיא שלא זכור כמותו, ורוב המרתונים רצים לזכר 4 הרוגי ומאות פצועי המרתון בבוסטון (והאירועים שבאו בעקבותיו, שבהם נהרג שוטר) שלא יוכלו יותר לרוץ.

למעשה בבוסטון עצמה התקיים מאז הפיצוץ "מירוץ המארינס" (5 ק"מ), שרץ בסוף השבוע הראשון של מאי וזכה להשתתפות שיא. ובסוף השבוע האחרון של חודש מאי ירוץ בבוסטון חצי המרתון של העיר תחת הכותרת "רצים לזכור", והמארגנים מדווחים שיא בהרשמה וצופים ליותר מ-10,000 רצים - גידול של כ-10% בהשוואה לריצת השנה שעברה.

לא רחוק משם, אלפים לא פחדו לרוץ גם בחצי המרתון ההיסטורי של קווינסי (Quincy) שבמסצ'וסט, שהתקיים בסוף השבוע האחרון. כל הרצים לבשו חולצות צהובות-כחולות כמו החולצות הרשמיות של המרתון בבוסטון. המסר שנישא בפי כל היה: "לא ניתן לטירור להפחיד אותנו".

 

1,520 מרתונים וחצי-מרתונים ב-2013

מדו"ח שפירסם לאחרונה הארגון Running USA עולה שבשנת 2011-2, לפני הפיצוצים, סבל ענף המרתונים בארה"ב מהאטה. עדיין 518,000 רצים השתתפו בריצה הארוכה, יותר מבכל מקום אחר בעולם. מרתון ניו יורק שבשנה שעברה בוטל בגלל הסופה "סנדי" שהתקיפה את החוף המזרחי, עדיין נותר המרתון הגדול ביותר בעולם; ב-2011 סיימו אותו 47,133 רצים.

התמונה ב-2013 הולכת להיות שונה לחלוטין, ועל פי נתונים שלוקטו עד כה ב-Running USA, כ-720 המרתונים שמתוכננים לשנה הקרובה בכל רחבי היבשת מצפים לגידול של 10% במספר המשתתפים.

התמונה דומה במקצי חצי המרתון (13.1 מייל), שמשגשגים ורושמים ממילא בעשור האחרון עלייה מתמדת במספרם, משם מדווחים על גידול של של 20% בהרשמות, וארגון הרצים צופה שהשנה יחצו 2 מיליון בני אדם את קווי הסיום של 800 חצאי המרתונים שירוצו בשנה הקרובה - וזה יהיה מספר שיא.

מי הם רצי המרתון שמצטרפים למעגל?

ע"פ נתוני Running USA, כ-41% מהם נשים, ו-46% הם בני ובנות 40 פלוס. הגיל החציוני של הרצים הגברים הוא 40, וזה של הנשים 35.

לא מפחדים - אבל רצים לאט יותר. לפני 30 שנה היה זמן הסיום החציוני הממוצע לגבר בריצת מרתון ציבורית בארה"ב 3 שעות ו-32 דקות; שעה שבשנה שעברה נרשם זמן חציוני של 4 שעות ו-16 דקות.

 

ריצה מתונה, שעה עד שעתיים וחצי בשבוע, מוסיפה לתוחלת החיים

 

דיאטה והתעמלות מפחיתים את הסיכוי לפתח סרטן השד

 

לעמוד הראשי

 

צילום: halfofquincy.com

הוסף תגובה חדשה