התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ספורט

ה-NFL חוזרת: זה הזמן לתת לפוטבול הזדמנות
מאת: ILUSA ספורט | פורסם: 08.09.2013 04:30
לרובנו קשה להתחבר לענף האגרסיבי והמוזר הזה, אלא שהפוטבול האמריקני מהווה נדבך חשוב בתרבות הספורט המקומית. כדי שלא תישארו בחוץ, כמה טיפים לעונה החדשה

שער פוטבול
הכל כבר מוכן לבעיטת הפתיחה של עונת הפוטבול

אם לא נולדתם בארצם של החופשיים וביתם של האמיצים, סביר להניח שהפוטבול האמריקני לא מדבר אליכם יותר מדי. אוקיי, ישנם יוצאי דופן אבל בגדול, לא מדובר בענף שקל להתחבר אליו לאחר שגדלת על הכדורגל/כדורסל הישראלי מגיל אפס ואתה מתקשה להבין איך אפשר לשחק עם כדור בעל צורה מוזרה כל כך בזמן שאתה מכוסה מכף רגל ועד ראש במגנים וקסדה. כל זה, כמובן, בזמן שחבורה של גברים מפלצתיים בגודלם ובאכזריותם מוכנה לעשות הכל כדי לתקל אותך. ללכת על הכדור? זה בשביל חלשים.

אז מה בכל זאת לנו ול-NFL, שפותחת בסוף השבוע הנוכחי עונה חדשה? לא הרבה, אבל שווה לתת לה הזדמנות. האמת היא שקשה להתעלם מהליגה המדוברת והפופולארית הזו, גם אם הענף לא עושה לנו ויברציות מיוחדות. ברוב חלקיה של ארה"ב, שבוע המשחקים הראשון הוא נושא השיחה הנפוץ ביותר במקומות העבודה ובעצם בכל מקום בו נמצאים אנשים שכן נולדו וגדלו כאן. אם חשוב לכם לדעת על מה כולם מדברים ולהישאר בעניינים, אולי זה הזמן לתת לפוטבול צ'אנס אמיתי. מי יודע, בסוף עוד תתמכרו.

קצרה ומתוקה

פגרת הקיץ של אוהדי הפוטבול נמשכת לא פחות משבעה חודשים, מתחילת פברואר ועד ספטמבר. למעשה מדובר בפגרת חצי חורף-אביב-קיץ וקשה להשוות אותה לענפים אחרים. העונה עצמה, אם כן, קצרה ודחוסה במיוחד, אבל האוהדים יטענו שמדובר בממתק מענג, על אף ואולי בגלל אורכו. חמישה חודשים של שיכרון חושים ספורטיבי, אם תרצו.

העונה הנוכחית נפתחה כבר בחמישי האחרון עם משחק בין האלופה המפתיעה מהעונה שעברה, בולטימור, לדנבר. האחרונה, אגב, ניצחה והוכיחה שוב כי מדובר באחת מהליגות הכי פחות צפויות שיש. בכלל, חובבי הפוטבול והפרשנים יספרו לכם שמדובר בליגה שוויונית ופתוחה כמעט לחלוטין, שקשה מאוד לחזות את תוצאותיה ובוודאי את זהות האלופה.

צלמים במשחק פוטבול

אקשן ותיקולים אלימים, חגיגה לצלמים

מי מפחד מקצת אלימות?

רבים יטענו שמדובר במשחק אלים ומסוכן, אך חשוב לזכור ששחקני הפוטבול לא בנויים כמו בני אדם רגילים. למעשה, ב-NFL  תוכלו למצוא את כמה מהאתלטים הגדולים בעולם - שמשלבים מהירות של אצנים, כוח מתפרץ ברמות בלתי נתפסות ומסת שרירים שכמותה לא תמצאו באף ענף כדור אחר. האם כל זה נבנה בצורה חוקית וכשרה? נושא זה כבר שווה דיון בכתבה נפרדת. בכל מקרה, את עשרות אלפי הצופים שממלאים כל אצטדיון במהלך כל משחק ליגה זה לא מעניין יותר מדי.   

השינויים הגדולים שחלו בחוקי המשחק הובילו גם לאבולוציה ששינתה את אופיו בצורה משמעותית בשנים האחרונות. הכדור זז יותר בין השחקנים וכיום ניתן לראות פחות מהלכי יחיד. לא כולם אוהבים את זה אבל מי שיודע להעריך עבודה קבוצתית וטקטיקות ספורט מסובכות ומתוחכמות במיוחד, בהחלט יאהב את מה שמציגות כיום מרבית הקבוצות בליגה. לדוגמה, שיטת ההתקפה החדשה, אותה אימצו כמה מהן, נקראת No Huddle ולמעשה מבטלת את הצורך בכינוס השחקנים לאחר כל מהלך. משחק ההתקפה זורם מהר יותר ומקשה על ההגנות, שמצדן מפתחות טקטיקות משלהן על מנת להתגונן טוב יותר.

פוטבול הוא משחק מורכב כאמור והאלמנט הטקטי משחק בו תפקיד קריטי. צוות האימון עובד קשה יותר על פיתוח מהלכים מובנים והשחקנים מצדם, כפי שכבר צוין, נאלצים לתחזק (בהתאם לתפקידם על המגרש כמובן) פיגורות מרשימות במיוחד, בעזרת עבודה פיזית קשה ביותר שמותחת את גבולותיו של גוף האדם.

סוד ההצלחה 

30 מבין 50 מועדוני הספורט הגדולים בעולם מבחינת שוויים מגיעים מהפוטבול, על פי הדירוג האחרון של 'פורבס'.  מבחינה כלכלית, הענף ממשיך לשגשג בצורה בלתי רגילה גם בעידן בו אוכלוסיית ארה"ב המשתנה הולכת יותר ויותר לכיוון ענפים אחרים. יש דברים שלא משתנים ואחד מהם הוא האהבה לספורט האמריקני המסורתי ובייחוד לפוטבול בקולג'ים ובעיקר ב-NFL. מחירי הכרטיסים הגבוהים במרבית האצטדיונים וממוצעי הצופים שלא נפגעים עקב כך מגלים שהתשוקה למשחק הייחודי הזה לא דעכה, גם אם את הקטנים שולחים בעיקר לבייסבול, כדורסל ואפילו כדורגל.

בשורה התחתונה, אם אתם מגדירים את עצמכם כחובבי ספורט ומתגוררים בארה"ב, הפוטבול המקומי הוא פשוט סיפור גדול מדי מכדי שתוכלו להתעלם ממנו. ומה לגבי החוקים, אתם שואלים? לא מדובר בעניין פשוט, אבל האתר הרשמי של ה-NFL בא לקראתנו עם הדף הבא, ה-Rule Book של NFL.COM, המיועד לחסרי המושג שבינינו ובהחלט מסייע בהבנה הבסיסית של המשחק. אז קדימה, זו תכנית המשחק שלנו: לקרוא את ההסברים, להפנים ולצפות בשידור של משחק אחד כבר ביום ראשון הקרוב. לפחות בשני בבוקר תדעו על מה כולם מדברים. 

בולטימור בסופרבול

בפברואר האחרון זה הסתיים בחגיגות של בולטימור. מה יהיה העונה?

מכוכב-על למפיק-על? הקריירה החדשה של לברון ג'יימס

- חזרה לעמוד הספורט

צילומי מסך: יוטיוב/FStoppers

הוסף תגובה חדשה