התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ספורט

שערוריות הפוטבול
מאת: איציק תורג'מן | פורסם: 17.10.2014 00:45
עונת ה-NFL משוחקת בצל שערוריות שבהם מעורבים כוכבי הליגה האימתניים, שמאות מהם היכו נשים וילדים ונעצרו בעבירות אלימות וגניבה, וקבוצות שעצמו עיניים

שערוריות בליגת הפוטבול האמריקנית

משחקי ליגת הפוטבול, ה-NFL, שוברים שיאי צפייה - אבל הליגה הלוהטת סובלת ממשבר תדמית חריף.

מאז שנת 2000 נעצרו 713 שחקני NFL, מתוכם 85 בגלל אלימות במשפחה.

והליגה? עד לא מזמן היא הגיבה באדישות יחסית, והסתפקה ברוב המיקרים בהטלת קנסות.

רק בחודש שעבר, בלחץ ארגוני נשים ופוליטיקאיות בכירות, נכנסה לתוקף מדיניות חדשה בליגת הפוטבול האמריקנית, לפיה עבירה ראשונה של אלימות במשפחה תוביל להשעייה מ-6 משחקים, ואחת נוספת להשעייה לכל החיים; פחות מדי ורך מדי, לטענת ארגוני נשים, ולא מקיף את כל תחומי העבריינות שבהם מעורבים כוכבי פוטבול.

השערוריה השבועית שייכת לג'וזף רנדל, הרץ של דאלאס, הקבוצה החמה של הליגה עם מאזן 1:5, שנעצר בקניון בפריסקו, פרבר של דאלאס, לאחר שנתפס גונב בושם ותחתונים ע"י מצלמות אבטחה. רנדל מרוויח חצי-מיליון דולר העונה.

אבל מקרי האלימות שבהם מעורבים שחקני הפוטבול האימתניים, הם החמורים ביותר.

לכותרות הראשיות הגיעה כמובן פרשת ריי רייס - הרץ הכוכב של בולטימור שתקף את אשתו והושעה לשני משחקים בלבד. רק אחרי חשיפת וידאו בו הוא נראה מכה אותה עד אובדן הכרה, לקומישינר של ליגת הפוטבול, רוג'ר גודל, לא נותרה ברירה אלא להשעות אותו לתקופה בלתי מוגבלת.

"להכות אישה זה לא משהו שגבר אמיתי עושה" (וידאו)... אמריקה מזועזעת מסרט הווידאו שבו נראה כוכב הפוטבול ריי רייס מכה את ארוסתו (שהפכה מאז לאשתו) עד אובדן הכרה. לאחר שהושעה לצמיתות לא יראה יותר דולר מספורט

לא פחות חמורה הייתה התנהגותו של הרץ האחורי של הקרדינלס, ג'ונתן דווייר מאריזונה, שנעצר לאחר שנגח באשתו ושבר את אפה משום שסירבה לקיים עמו יחסי מין והשליך נעל על בנו בן השנה ו-5 חודשים. השחקן הושעה מפעילות ע"י המועדון. 

בסן פרנסיסקו נעצר ריי מקדונלד ובקרוליינה גרג הארדי - שניהם הואשמו בהכאות ואיומים כלפי חברותיהם והושעו עד לביום ההליכים המשפטיים נגדם.

גם המקרה של אדריאן פיטרסון בולט ביותר בגל הנוכחי: הרץ של מיניסוטה הואשם בכך שהיכה את בנו בן ה-4 בענף של עץ כ'עונש חינוכי' אחרי שדחף את אחיו. מאוחר יותר, התפרסם כי היכה גם את הבן שנדחף, ואיים על 2 האחים כי יכה אותו קשה יותר אם יתלונו על המכות. בביתו היקצה כוכב הפוטבול חדר מיוחד שכינה "חדר הלקאות".

אותו פיטרסון כבר איבד ילד בן שנתיים, שהוכה למוות ע"י החבר של חברתו לשעבר, מספר חודשים אחרי שהשחקן גילה על קיומו.

ה'וויקינג'ס' הישעו את פיטרסון למשחק אחד בלבד, עד שמושל מינסוטה התערב, טען שמדובר בבושה לקבוצה ולמדינה, ובלחץ ציבורי הושעה השחקן עד לסיום ההליך המשפטי נגדו.

להגנתו, פיטרסון טען כי זכה לאותו יחס כילד, ואמר: "אלמלא הייתי מקבל את החינוך שקיבלתי (מכות), הייתי עלול להיות אחד מאותם ילדים אבודים ברחובות".

השחקן זכה לתמיכה גם מאמו, שאמרה להצדקתו: "כשאתה מלקה את מי שאתה אוהב, לא מדובר בהתעללות, אלא באהבה"... וגם מכמה שחקני NFL נוספים שפירסמו הודעות תמיכה בו, הצהירו שחונכו בצורה דומה ושבעיניהם מכות לילדים זה לא התעללות בילדים; למשל, מארק אינגרם מניו אורלינס, סיפר איך הוריו הרביצו לו ללא הרף, והוא מאמין שעשו זאת "בגלל שרצו שאהיה האדם הטוב ביותר שאני מסוגל להיות".

הקומישינר סופג את רוב הביקורות. לפני הגל הנוכחי הוא התנצל על המדיניות המקלה, ולפני פרסום הווידיאו של רייס טען כי לא כל המידע היה בידיו. עדיין גורמים רבים בעולם הספורט טוענים, כי הנהלת הליגה הייתה מודעת לריבוי ולחומרת המיקרים ועדיין בחרה במדיניות של העלמת עין ו'יד רכה'.

על הרמה האנושית הנמוכה של שחקני ה-NFL, מעיד עוד נתון מדהים: 78% משחקני הליגה מכריזים על פשיטת רגל או סובלים מקשיים פיננסיים חמורים שנתיים אחרי הפרישה.

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילומי אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה