התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ספורט

אנטישמיות בוועד האולימפי האמריקני? המחליקה הישראלית-אמריקנית נאלצה לפנות לביה"מ העליון בניו ג'רזי
מאת: הילה שחר | פורסם: 05.09.2015 10:29
מדוע סורבה אניה דוידוביץ', מחליקת הקרח שייצגה בפעם הראשונה מעולם את ישראל באולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014, לחזור לנבחרת האמריקנית

אניה דודידוביץ' בהופעות ב'מדי' נבחרת ארצות הברית בהחלקה אמנותית על קרחאניה דודידוביץ' (בתצלום למעלה ולמטה משמאל) בהופעות ב'מדי' נבחרת ארצות הברית בהחלקה אמנותית על קרח

אלופת ההחלקה על קרח הישראלית-אמריקנית, נערת הפלא אנדריאה (אניה) דוידוביץ', מחליקת הקרח האמנותית שייצגה בפעם הראשונה מעולם את ישראל באולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014, (וסיימה יחד עם בן זוגה במקום ה-15) לא האמינה שזה קורה לה.

כשהמחליקה בת ה-18, ילידת ברלינגטון שבמדינת וורמונט, שהגיעה למקום השישי בהחלקת זוגות בארה"ב, ביקשה לחזור ולהתחרות על מקום בנבחרת ארה"ב בהחלקה על קרח לזוגות - היא הופתעה כאשר אנשי הוועד האולימפי האמריקני הודיעו לה שלא תוכל לעשות זאת... משום שייצגה את ישראל והיא חברה בפדרציה הישראלית להחלקה על קרח (יש דבר כזה).

יתרה מכך, כשאניה אמרה שאם כך תנתק את קשריה עם הפדרציה הישראלית -  נענתה שמהלך כזה לא יוכר ע"י הוועד האולימפי האמריקאי. "לאחר שעזבת אותנו לטובת אזרחותך השנייה - אינך יכולה עוד לייצג את ארה"ב", נאמר לה.

אבל מי שמכיר את אניה האמביציונית והבלתי מתפשרת, שהייתה חברה בנבחרת ארה"ב בהחלקה אמנותית על קרח בין השנים 2010 ו-2014, יודע שאחת כמוה לא תוותר.

היא פנתה לבית המשפט העליון במחוז ברגן שבניו ג'רזי - מקום מגוריה היום, וזה קיבל את טיעוניה, והוציא צו המחייב את הוועד האולימפי בארה"ב לכבד את פרישתה של אניה מהפדרציה הישראלית וכי עליו לאפשר לה, כאזרחית אמריקנית וכחברה בפדרציית המחליקים האמריקנית (USFSA), להתחרות על מקום בנבחרת האמריקנית לאולימפיאדה בדרום קוריאה ב-2018.

"מכתב שחרור" מישראל

אניה הסבירה בבית המשפט, כי ייצגה את ישראל לאחר שלא הצליחה להשתבץ בנבחרת האמריקנית לאולימפיאדת סוצ'י. היא סיפרה שכל האימונים לאולימפיאדה נעשו בארה"ב - ב-Ice House שב-Hackensack, ניו ג'רסי. היא גם הציגה בפני השופט "מכתב שחרור" מבוריס חייט, נשיא ההתאחדות הישראלית להחלקה על קרח.

פסק דינו של השופט העליון של מחוז ברגן, רוברט וילסון, קבע כי הנתבעים (הוועד האולימפי האמריקני) פעלו כלפי דוידוביץ' "באופן בלתי סביר... לא הוגן", נזף השופט בוועד האולימפי, "למנוע מאישה צעירה ומוכשרת זו מלייצג את ארצות הברית בזירה הבינלאומית".

היום, לאניה דוידוביץ', שמתגוררת בליווינגסטון (Livingston), ניו ג'רסי, יש בן זוג חדש להחלקה, AJ Reiss, שלאחר פסיקת ביה"מ היא מתכוונת להחליק איתו השנה באליפות ארה"ב בהחלקה על קרח - ומשם להחליק עמו יחד לאולימפיאדה. אבל תמיד תשאר איתה שותפתה הקבועה מאחורי הקלעים, הכוריאוגרפית האישית שלה, מחליקה לשעבר על הקרח ישראלית-אמריקנית בעצמה, גלית חייט.

לכל הכתבות החדשות

צילומים מ-ויקיפדיה ויו טיוב

הוסף תגובה חדשה