התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

ה'ניוזוויק' מציג: 50 הרבנים המשפיעים ביותר בארה"ב (בתצלום: הזוֹכה)
שרות ILUSA | פורסם: 25.03.2013 21:47
ואילו האתר Daily Forward מנסה לדרג את 36 הרבנים מעוררי ההשראה ביותר בארה"ב. 2 הרשימות מבטאות את כוחן והשפעתם של הקהילות הרפורמית והקונסרבטיבית בארה"ב

הרבנית שרון בראוס מלוס אנג'לס: הדמות הרבנית המשפיעה ביותר בארה"ב
הרבנית שרון בראוס מלוס אנג'לס: הדמות הרבנית המשפיעה ביותר בארה"ב (ע"פ "הדיילי ביסט")

מי הם הרבנים המשפיעים ביותר בארה״ב?
ערב פסח, האתר The Daily Beast (לשעבר השבועון "ניוזוויק") הציג ודירג את 50 הרבנים המובילים בארה"ב, חלקם הגדול משתייכים לקהילות של רפורמים וקונסרבטיבים, אך גם מספר רבנים אורתודוקסים נכנסו לרשימה המכובדת. ברשימה 15 רבנים אורתודוקסים, 15 רפורמים, 14 קונסרבטיבים ו-6 מזרמים נוספים. מתוך 50 הרבנים - 13 נשים.

ומי הם הרבנים מעוררי ההשראה ביותר בארה"ב?
את הרשימה הזאת פירסם ערב פסח האתר היהודי-אמריקני Daily Forward. הרשימה שלו כוללת 9 רבנים אורתודקסים, 11 קונסרבטיבים, 8 רפורמים, והיתר בני זרמים אחרים. גם ברשימה זו 9 נשים.

ע"פ "הדיילי ביסט" - הרב המשפיע ביותר בארה"ב הוא... היא: הרבנית שרון בראוס (39) (Sharon Brous) מהתנועה הקונסרבטיבית (מקום 5 בשנה שעברה). "ברוס ייסדה לפני 10 שנים, בדירה קטנה, את קהילת 'איכר', הממגנטת את צעירי לוס אנג'לס הרחוקים מן היהדות", נכתב עליה. "מאז היא עברה בין בניינים שכורים ואספה כ-500 משפחות, ומחפשת כרגע להשתקע במבנה קבוע". ברוס הותקפה לאחרונה על ידי עמיתים, לאחר שהשמיעה את קולה בעד הפלשתינים. בראוס גם היתה הרבנית שנבחרה לברך בשם היהודים את הנשיא ברק אובמה בטקס השבעתו לכהונתו השנייה.

(לרשימה המלאה)

שמות מפורסמים ברשימת "החשובים":

במקום הרביעי - הרב יהודה קרינסקי (79), מזכירו של הרבי מלובאוויטש ומראשי תנועת חב״ד. "קרינסקי סייע להפוך את החסידות למותג עולמי ומפעיל את אלפי השלוחים שלה המפיצים יהדות בכל רחבי העולם".

במקום העשירי - הרב אבי וייס, רב אורדוקסי מודרני, המפעיל מכון להכשרת נשים חרדיות כמנהיגות רוחניות.

במקום ה-11 - הרב הרשל שכטר מראשי בית המדרש לרבנים ב'ישיבה אוניברסיטי' וממנהיגי הרבנים החרדים המודרנים באמריקה.

במקום ה-14 - הרב מרווין הייר, מייסד "מרכז שמעון ויזנטל", שמטרתו לכידת פושעים נאצים ומלחמה באנטישמיות ברחבי העולם.

במקום ה-16 - הרבנית האורתודוכסית הראשונה בעולם, שרה הורביץ (36) (בשנה שעברה היא דורגה במקום ה-32).

במקום ה-20 - הרב שמואל קמינצקי שליט״א ראש "ישיבת פילדלפיה" ומראשי אגודת ישראל בארה"ב, מי שנחשב מגדולי המנהיגים הרוחניים של היהדות החרדית באמריקה.

אב ובנו: במקום ה-30 - הרב ארתור שנייר, רב ממנהטן, ניצול שואה ומראשי הארגונים הדתיים. ובמקום ה-31 נמצא בנו, הרב מארק שנייר, המכונה 'רב הסלבס', מהמפטון שבמדינה ניו יורק.

במקום ה-35 - הרב יוסף טלוסקין, הביוגרף הרבי מחב"ד, המכהן כרב קהילה בלוס אנגלס.

במקום ה-36 - הרב שמולי בוטח (46), מחבר הספרים השערוריתיים "סקס כשר" ו"ישו הכשר", שניסה בבחירות האחרונות להתמודד לקונגרס (ירד ממקום ה-30 בשנה שעברה).

במקום ה-41 - הרב מתתיהו סולומון, המשגיח הרוחני של ישיבת "לייקווד", אחת הישיבות הליטאיות הגדולות בעולם, "הידוע כמתנגדת לאינטרנט".

הרב שאול פרבר

את הרשימה חותם הרב שאול פרבר (52) (בתצלום למעלה), מהתנועה הקונסרבטיבית, מנהיג קהילת "עדת ישראל" בניוטאון, קונטיקט, שספגה ב-14 בדצמבר 2012 את התקפת הטירוף על ביה"ס  'סנדי הוק' שבשטחה. "בין הנרצחים היה גם חבר קהילתו, נח פוזנר בן ה-6, ופרבר היה מקור של נחמה לאמו, ורוניק פוזנר, לקהילת ניוטאון ולאומה כולה".

הרבנית ליסה אדוארדס

***

הרשימה של "דיילי פורוורד" נועזת יותר, וכוללת גם כמה בחירות מפתיעות, כגון הרבנית ליסה אדוארדס (61) (בתצלום למעלה), שמנהיגה קהילת הומו-לסביות, "בית חיים חדשים", בלוס אנג'לס. "למרות כל הקשיים היא מצליחה להוביל את קהילת הלהט"ב שלה", נכתב עליה.

(לרשימה המלאה)

שמות מפורסמים נוספים ברשימת "מעוררי ההשראה":

הרב האורתודקסי, פנחס אלוש (34), מסקוטסדייל, אריזונה, עליו מסופר שהלך כ-16 ק"מ, כשהוא נושא בידיו ספר תורה, כדי לנחם משפחה בחג הסוכות.

הרב הרפורמי אנדי בכמן (50) נכלל ברשימה בזכות פעילותו למען נפגעי הוריקן סנדי.

על הרבנית שירה סטוטמן (39), מ"התנועה ליהדות מתחדשת", מסופר כיצד יצרה בוושינגטון  קהילה גדולה, משגשגת וחדשנית, שרובה ככולה מורכבת מיהודים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, סביב בית הכנסת שלה Sixth and I. עוד נכתב עליה כי "היא מומחית ב'שיחות המרה', ובאמצעותן היא מביאה את היהדות אל ביתם של זוגות מעורבים רבים".

רב אחר שנכנס לרשימת רבי ההשראה הוא עקיבא הרצפלד (34), רב בית הכנסת האורתודוקסי "שערי תפילה" בפורטלנד שבמרילנד, עליו מסופר כיצד הסכים לפתוח את בית ספרו בפני רפורמים והניח לאישה לומר קדיש.

הרבנית אלן ליפמן (61) נבחרה לרשימה משום שהיא עומדת בראש קהילת "קולות חיינו" בברוקלין, בית כנסת שהוא גם בית קפה, ומאמינה שגם ספק יכול להיות ביטוי של אמונה.

עוד רב קהילה הומוסקסואלית מופיעה ברשימה נותני ההשראה: הרב יהושע לסר (44), העומד בראש קהילת "בית חברים" באטלנטה, ג'ורג'יה.
 

לעמוד הראשי

לכתבות חדשות נוספות:

* חברת הימורים אינטרנטיים בבעלות ישראלית קיבלה רשיון לפעול בארה"ב

* השריף הישראלי-אמריקני של לוס אנג'לס

* פסח עם השחקן יניב מויאל

* עיר בתנועה: כמו שיכור מתנדנד - הטור הניו יורקי של ניב קייקוב

* יוזמה ישראלית חדשה: "חופשי במנהטן"

 

צילומי מסך: ReligionEthics / JewishWomenIntl / bethchayimchadashim / DFATVnet / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה