התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

המשטרה יורדת על הרבנים
מאת: אמיר זוהר / פוסטה | פורסם: 12.07.2013 09:01
הכתב הפלילי אמיר זוהר בוחן איך זה שיש כל כך הרבה חקירות משטרתיות בישראל נגד רבנים, והאם מוצדקת טענתם שרודפים אותם. השיא: חקירת בנו של הרב עובדיה יוסף

הרבנים נחקרים והשוטרים חוקריםצילומים: פוסטה

 

הכתבה הופיעה ב"פוסטה - הבלוג של אמיר זוהר"
 

עסקנים מרכזיים במגזר החרדי בישראל נערכים לפתיחה במאבק מחאה ציבורי נגד מה שהם מכנים, "חיסול ממוקד של הנהגת המגזר החרדי על ידי אגף החקירות והמודיעין של משטרת ישראל".

הרקע להתארגנות הוא שורה של מעצרים וחקירות של בכירי הרבנים בישראל, והשיא היה עם חקירתו של הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, השבוע במשרדי היחידה לחקירות הונאה.

הרב יוסף שוחרר בתנאים מגבילים וכספיים, ובין היתר נאסר עליו ליצור קשר עם מעורבים בפרשה, אבל לא נאסר עליו להיפגש עם אביו וחכמי התורה שמקיפים אותו. לפי מידע שהתקבל ב"פוסטה", זה בדיוק מה שהוא עשה מספר שעות אחרי החקירה, כאשר נפגש עם אביו בירושלים, פגישה שהיו לה ריקושטים רבים בקרב העסקנים של ש"ס ואגודת ישראל, שם מטכסים עצה כיצד להתמודד עם המצב החדש.

"חוקרי המשטרה מנסים ליירט כל דמות משמעותית בעולם הרבנות ואנחנו מפנים את האצבע ישירות לאגף החקירות של המשטרה, להב 433 ויאח"ה", אומר אדם הנחשב לדמות ידועה אך מתונה במגזר הספרדי החרדי, והיה שותף לסבב טלפונים בעניין זה שנערך השבוע. "יש להקים קול זעקה ציבורית, זה לא יכול להמשיך ככה".

אותו גורם מונה במהירות כ-10 שמות של הרבנים הבכירים ביותר שהסתבכו לאחרונה (ראו בהמשך), ומרחיב את החזית מהמשטרה גם למגזר הציבורי:

"כשנופלות כל כך הרבה גזירות מישהו מוביל את זה, וצריך להבין למה. תיקון לא עושים ביום אחד, זה נראה כאילו מישהו כאן קיבל החלטה לפרק את המגזר החרדי. גם הדירו אותנו מהפוליטיקה, גם מקצצים בתמיכות וקצבאות, גם חוקרים ועוצרים את כל מנהיגי החסידים מכל הזרמים, מה זה נראה אם לא רדיפה? אם היו עושים מהלך דרמטי כזה במגזר הערבי היתה כאן אינתיפאדה".

 

"מוטל רפש על המגזר החרדי ומנהיגיו"

בדיקה קצרה בכרוניקה של חקירות המשטרה אכן מראה על מהפך מבחינת תפישת העבודה של המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, בכל הנוגע לחקירות רבנים בכירים, ביניהם רבנים ראשיים לישראל ומנהיגים של ציבורים גדולים.

אם בעבר היה נהוג שלא מגיעים עד למנהיגים עצמם (איש ציבור במגזר החרדי: "היו תופסים עוזר קרוב, מושכים לו בזקן וכולם היו מתיישרים"), הרי שעכשיו נראה כי שינו את המדיניות.

בשנה האחרונה, וביתר שאת בחודשים האחרונים, ראש להב 433, ניצב מני יצחקי (בתמונה, בפינה השמאלית העליונה) מפקח באופן אישי על חקירות של הרבנים הבכירים ביותר. מדי מספר שבועות נחשפת פרשה גדולה עם מעצרים וחקירות של הבכירים ביותר.

עוד שינוי של העידן הנוכחי לעומת העבר אפשר למצוא במירוץ הנוכחי למשרת הרב הראשי. אם בעבר רבנים נכנסו לתפקיד מבלי שאף אחד באמת פשפש במעשיהם, במירוץ הנוכחי חושפים גורמים אזרחיים ומשטרתיים את הרזומה של כל אחד מהמתמודדים, ובכמה מיקרים הרזומה הזה התגלה כפלילי לכאורה או לא מוסרי בשעת הנעילה ממש.

האם הגענו למצב שלא נמצא רב כשר אחד בישראל?

"החקירות האלה נפתחות בסערה תקשורתית ונתקעות אחר כך שנים במשטרה ובפרקליטות, וגם בבתי המשפט מתברר שלא כצעקתה", אומר איש הציבור, "בינתיים מוטל רפש על המגזר החרדי ומנהיגיו".

במשטרת ישראל הודפים על הסף את הטענות הללו. "מי שעושה עבירות צריך לקחת בחשבון שהוא יגיע לחדרי החקירות והמעצר בסופו של דבר", אומר קצין משטרה ותיק.

 

רבני ישראל בחקירות, מעצרים ובתי משפט

הרב יונה מצגר (בתצלום שורה שנייה, ראשון מימין) – הרב הראשי לישראל נעצר, נחקר ונשלח למעצר בית - תקדים היסטורי של משטרת ישראל. הרב מצגר חשוד שבאמצעות מקורבים ובראשם נהגו האישי קיבל שוחד מעמותות שונות של גמילות חסידים.

הרב בקשי דורון (שורה שלישית, שני מימין) – לשעבר הרב ראשי לישראל עומד לדין על מעורבות ב"תיק התעודות", רבנים מהרבנות הראשית נתנו תארים אקדמים בהליך מקוצר לאלפי עובדי מדינה, שוטרים אנשי קבע ועוד, אלה השתמשו בתארים כדי לקבל גמול השתלמות בשכרם. הרב בקשי דורון מסר עדות במשטרה ולא הוגש נגדו כתב אישום, אבל לאחר שהעיד במשפטם של אנשי הרבנות ו"הפליל" את עצמו כאשר הודה כי הורה להנפיק תעודות הוראה כוזבות - הוחלט ביאח"ה להגיש כתב אישום גם נגדו (דצמבר 2012).

הרב שאר ישוב הכהן (שורה ראשונה, שני משמאל) – הרב הראשי של העיר חיפה. נחקר באזהרה ב"תיק התעודות" ומזה כמה חודשים מצוי במשא ומתן עם גופי האכיפה על המשך תפקודו במשרה ציבורית. "הם אומרים לו 'או שתפרוש מהרבנות בחיפה או שיוגש נגדך כתב אישום", אומר גורם המקורב לרבנות, "המשא ומתן מאוד אינטנסיבי, הוא לא נענה והאיומים עליו הולכים ומחמירים".

הרב יאשיהו פינטו (שורה שנייה, ראשון משמאל) – ראש ישיבת "שובה ישראל" ואחד הרבנים הפופולרים ביותר בישראל ובתפוצות. לפני שנה נטען נגדו כי ניסה לשחד את קצין המשטרה הבכיר, תנ"צ אפריים ברכה, שהיה מחסידיו הנאמנים ובן בית. הרב פינטו ורעייתו נחקרו ממושכות על ידי צוות חקירה מיוחד בראשות ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ. מאז החקירה הרב פינטו שוהה רוב הזמן בניו יורק (מחזיק באזרחות אמריקאית).

הרב אליעזר ברלנד (שורה ראשונה, שני מימין) – מנהיג חסידות ברסלב בישראל ובתפוצות. חשוד בעבירות מין בבנות קהילת ברסלב שבאו ללשכתו לבקש עצה וברכה. במהלך החקירה במשטרת ירושלים קיבל הדלפה על כך שחוקרי יאח"ה בדרך אליו ועזב בחיפזון את הארץ. אחרי מסע קצר במיאמי ושוויץ  התמקם במרוקו, שם הוא שוהה בחסות העבריין הישראלי החוזר בתשובה גבי בן הרוש, עד מדינה של האף.בי.איי אשר מבוקש לחקירה בישראל על פרשת הבנק למסחר ועופר מקסימוב.

הרב מוטי אילון (שורה שלישית, שני משמאל) – רב בכיר בציונות הדתית שהתלונות נגדו יצאו מחבריו הקרובים בהנהגת הציונות הדתית. עומד למשפט על ביצוע מעשים מגונים בכמה מתלמידיו. לפי פרסומים מבית המשפט, לאחרונה דנים בהגדרת המעשים של הרב אילון, "כבר קוראים להם חיבוק ולא מעשים מגונים, ודנים מה היה היקפו של החיבוק, עוצמתו ומשמעותו".

הרב קרוקובסקי (שורה ראשונה, ראשון מימין) – שותף בכיר בתיק הרב מצגר. הרב קרוקובסקי הוא מראשי "בית התבשיל", ארגון צדקה והאכלה הכי פופולרי בבני ברק.

הרב אברהם יוסף (שורה שניה, שני מימין) – חשוד בקבלת שלמונים מבעלי עסקים בתחום המזון עבור מתן הכשרים מטעם בית יוסף, אחד ההכשרים החשובים והיוקרתיים ביותר בכל המגזר החרדי כיום. אם הפרשה תעמיק או תבשיל לכדי כתב אישום תהיה כאן פגיעה אנושה באחד ממקורות ההכנסה החשובים והאסטרטגים של משפחת יוסף.

הרב דוד אבוחצירא – שניים מילדיו של הרב מנהריה שוהים באפריקה אבל דרושים לחקירה בפרשה של אנשי עסקים מבני ברק ורמת גן אשר פיתחו שיטה משוכללת להלבנת הון, באמצעות מכירה של ציורים מזוייפים בסכומי עתק.

הרב שמואל אליהו (שורה שלישית, ראשון משמאל) – הרב הראשי של העיר צפת, ובנו של הרב הראשי לשעבר הרב מרדכי אליהו. היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין פסל אותו ממועמדות לתפקיד הרב הראשי לישראל בשל התבטאויות גזעניות בוטות בשנים האחרונות, שרק פרשנות משפטית מקלה במיוחד מנעה מהן להפוך לכתב אישום פלילי נגד הרב.

הרב יצחק דוד גרוסמן (שורה שלישית, ראשון מימין) – העילוי ממגדל העמק שמע לאחרונוה שמועות על חקירה שמתקרבת אליו. לפי מקורביו, בגלל אותן שמועות הוא נמנע מהתמודדות על משרת הרב הראשי לישראל, מחשש שהדבר יוביל לחקירה משטרתית נגדו.

 

מדוברות משטרת ישראל נמסר: "החלטות בדבר פתיחה בחקירה נגד אישי ציבור ורבנים בכירים מתקבלות על ידי ראש אח״מ, ובמקרים בהם הדבר נדרש על פי החוק והנהלים באישור היועץ המשפטי לממשלה. במקום בו קיימת תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה פלילית נגד אדם חייבת המשטרה לעשות כן, ללא קשר לזהותו. החלטות אלה מתקבלות משיקולים מקצועיים וענייניים וכל טענה דוגמת זו המוזכרת משוללת כל יסוד".
 

 
מקור בכיר בשירות בתי הסוהר בישראל ל-ILUSA: "אין אצלנו איקסים, אבל יש 100 אסירים מופרדים"... בראיון מיוחד למיכל בן חורין, בתו החורגת של אסיר X הראשון, אומר מקור רשמי של השב"ס: "ישנם אסירים, כמו בן זייגר לדוגמא, שמגיעים אלינו כבר עם הקלסיפיקציה הביטחונית. כשהשב"ס מקבל את אותם אסירים, תנאי ההחזקה שלהם כבר קבועים ולא ניתנים לשינוי על ידינו"

 

מרגש: אמו ואלמנתו של כבאי ישראלי שנהרג בשריפה בכרמל ניחמו את משפחות הכבאים שנהרגו באריזונה

 

לעמוד הראשי

 

הוסף תגובה חדשה