התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

מדהים: הדרת נשים גם בניו יורק
מאת: דוד חריש | פורסם: 23.08.2013 20:44
איך מנהיגים חרדיים בניו יורק מנצלים את כוחם האלקטורלי למסד נהלים שיעלו בקנה אחד עם אורח החיים שלהם, כולל הפרדת גברים מנשים באוטובוסים ("הדרת נשים")

Satmar כינוס חסידים בניו יורקכשהרבי אומר, כולם מצביעים והעסקנים מטלפנים - כינוס חסידים בניו יורק

 

העיתון "ניו יורק טיימס" חושף היום שורה של מיקרים שבהם מנהיגים חרדיים בניו יורק ניצלו או ניסו לנצל את כוחם האלקטורלי כדי ללחוץ על הרשויות לאמץ נהלים שיעלו בקנה אחד עם אורח החיים של הקהילות החסידיות, כולל הפרדת גברים מנשים באוטובוסים ("הדרת נשים") בקווי תחבורה ציבוריים העוברים בשכונות החרדיות וויליאמסברג ובורו פארק.

כתב העיתון מצא, כי גם מבלי שהתקבלה איזושהי החלטה עירונית-אדמיניסטרטיבית רשמית, המציאות בשטח היא שהגברים יושבים בקדמת האוטובוסים ואילו נשים יושבות בקצה האחורי; והדבר אמור על כל הקווים העוברים בשכונות החרדיות ובין השכונות החרדיות.

יתרה מכך, הזכיינית שמפעילה, למשל בין היתר, את קו 110B, בין וויליאמסברג לבורו פארק, נהגה בעבר לאכוף הדרת נשים בקו. נוכח מחאות, היא כבר לא כופה, אך הנשים הנוסעות בקו יודעות את מקומן ומתיישבות באחורי האוטובוס; הדרת נשים הלכה למעשה.

ראש עיריית ניו יורק היהודי, מייקל בלומברג, כששמע על כך, זעם וגינה את הנוהג.

בפרשה אחרת המסופרת בכתבה, חסידי סטמאר תובעים להציב מצילה, ולא מציל, בבריכה עירונית בוויליאמסברג, בשעות שמיועדות לרחצת נשים בלבד. מסתבר, כי לפני כשנתיים העירייה העבירה את המצילה בבריכה לחוף הים והציבה מציל במקומה. נשים חרדיות חדלו לפקוד את הבריכה.

על רקע זה מופעל לחץ על העירייה, תוך שימוש בחברי מועצת העירייה המקורבים לקהילה החרדית. עד כה ללא הצלחה. העירייה מנועה משיקולים מגדריים בשיבוץ עובדים.

פרשה נוספת היא על רקע דרישת החרדים להשתמש בתהליך אפיית מצות במי בארות, ולא במי ברז שמגיעים מהמאגרים העירוניים. לטענת החרדים, הכלור שמוסף למי המאגרים הופך אותם לבלתי טהורים ולכן בלתי ראויים לשימוש באפיית המצות.

במקרה זה העירייה נענתה חלקית, ו"הניו יורק טיימס" מספר, כי לאחת מהמאפיות החרדיות אושר להתקין פילטר שמסנן מי בארות לפי אמות המידה של מחלקת הבריאות העירונית. 6 מאפיות אחרות שביקשו את ההיתר, טרם קיבלו אותו, בטענה שאינם עומדים בתקנים העירוניים.

עוד מיקרים המסופרים בכתבה:

סוחרים חרדיים הציבו בחנויותיהם בוויליאמסברג שלטים שאוסרים כניסת לקוחות לבושי מכנסיים קצרים, חולצות נטולות שרוולים ו/או עם מחשוף ו/או יחפים. פעילי זכויות אדם, שהגישו קובלנות נגד 6 חנויות כאלה, טוענות שהן מפלות לרעה נשים וגברים לא אורתודוכסיים. הסוחרים טענו: במה אנו שונים מהמסעדות המפוארות במנהטן שדורשות מסועדים לבוא מעונבים ולבושי מקטורן? התלונות הוסרו.

החרדים לוחצים לפתוח את הספריות העירוניות בשכונותיהם בימי ראשון, מפני שהם מנועים מלבקר בהן בשבת. העיריה מתנגדת בינתיים משיקולים תקציביים.

"העימותים האלה מדגישים את כוחן ההולך וגובר של קהילות החרדים בניו יורק ואת נכונותן להתעמת עם הרשויות החילוניות בדרכים שלא נראו כמותן מזה עשרות שנים", מסכם ה"ניו יורק טיימס".

"דור חדש של מנהיגים חרדיים למד כיצד לנווט בין מוקדי הכוח העירוניים. לרבנים הגדולים, ראשי הקהילות החסידיות, יש עוצמה אלקטוראלית אדירה, שאין למנהיגים דתיים אחרים.

"כפי שיורה הרבי, כך תצביע כל קהילתו, ללא אף חריג. אף אחד בניו יורק לא יכול להבטיח למועמד בבחירות שגוש בוחרים גדול יצביע בעדו, כפי שיכול הרבי".

לפי סקר האוכלוסין העדכני של הפדרציה היהודית בניו יורק, חיים בעיר 330,000 יהודים חרדים המהווים כ-30% מ-1.1 מיליון היהודים שחיים בעיר התפוח.

לכן לא מפליא שהמתמודדים במערכת הבחירות המתקרבת לראשות העיר מחזרים אחרי החרדים בניו יורק. עד כדי כך הגיעו הדברים, שהמתמודדים נדרשים להבהיר את עמדותיהם בסוגיית המציצה בפה של הדם אחרי ברית מילה. רוב המועמדים מצייתים ונימקו את עמדתם המצדדת בנימוק ש"מנהג זה עמד במבחן הדורות".

 

הדור השני של הישראלים הלא חוקיים: מחיר החלום האמריקאי של ההורים 

 

כל הסיפורים החמים על ישראלים בארצות הברית: ישראלים באמריקה בחדשות, בעסקים, בחברה, בפוליטיקה, בפילנטרופיה
 

לעמוד הראשי

 

למוסף הישראלים בניו יורק

 

צילום מסך: JewishClips / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה