התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

"המלך היהודי-אמריקני" הוכתר מחדש על ידי ועידת הנשיאים
מאת: דוד חריש | פורסם: 17.10.2013 08:14
הצמרת היהודית-אמריקנית כיבדה באירוע נוצץ בניו יורק את "היהודי המשפיע ביותר בעולם", מלקולם הונליין, יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב

מלקולם הונליין הונליין (במרכז) בפגישה עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה: 27 שנים בראש הארגון היהודי-אמריקני המשפיע ביותר בארה"במלקולם הונליין הונליין (במרכז) בפגישה עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה: 27 שנים בראש הארגון היהודי-אמריקני המשפיע ביותר בארה"ב
 

כינוס ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, שנערך ביום שלישי באולם הנשפים המרכזי של מלון "וולדורף אסטוריה" בניו יורק, נועד בראש ובראשונה להצהיר שוב על תמיכת 50 הארגונים היהודים-אמריקנים, המרכיבים את ועידת הנשיאים, במדינת ישראל; אך לא פחות מכך להוקיר - או להכתיר מחדש - את מי שמכונה המנהיג היהודי-אמריקני החשוב ביותר בארה"ב - יו"ר ועידת הנשיאים היהודיים מלקולם הונליין (Malcolm Hoenlein).

הדובר המרכזי באירוע, שבו השתתפו כ-1,200 אורחים, היה נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש, שבהופעה פומבית נדירה  (שלא פורסמה מראש) הצהיר תמיכה בעמדה הישראלית לפיה איראן מפתחת יכולת גרעינית לאו-דווקא לצרכי שלום. אך גם הוא, כשאר הדוברים, הקדיש את רוב דבריו לשבחים על מנהיגותו ועצותיו הטובות של הונליין.  "ארה"ב נעה לקראת בדלנות", אמר ג'ורג' בוש, "ועל ועידת הנשיאים לעמוד איתן על המשמר ולהזכיר תמיד את ייעודה ההיסטורי של ארצות הברית - לשמור על ערכי הדמוקרטיה והחרות ברחבי העולם".

שגריר ישראל החדש בארה"ב רון דרמר, בהופעה פומבית ראשונה בניו יורק, "הצדיע" להונליין מטעם ממשלת ישראל ואף הציע בהומור שדיוקנו של הונליין יהיה הראשון שיחוקק בגרסה יהודית של הר ראשמור המפורסם, שבו נחקקו דיוקניהם של 4 נשיאים אמריקניים.

ואילו סגן שר החוץ האמריקני והשגריר לאו"ם לשעבר, ג'ון בולטון, אמר שוועידת הנשיאים והונליין בראשה ראויים לזכות בפרס נובל לשלום.

דברי ברכה נישאו גם מפי מזכ"ל האו"ם באן-קי מון, שגינה את האנטישמיות "על כל צורותיה” וגילה על כוונתו לבקר במחנה ההשמדה אושוויץ; והוקרנו סרטי וידאו עם ברכות מפי נשיא ארה"ב אובמה וראש ממשלת ישראל נתניהו.
ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מופיע בפני ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, בביקורו בניו יורק החודשראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מופיע בפני ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, בביקורו בניו יורק החודש
 

כוכב הערב היה הונליין, "היהודי המשפיע ביותר בעולם" - כך אומרים עליו, שבשיאו של האירוע עלו לכבד אותו על הבמה 17 נכדיו ונכדותיו. הונליין, המשמש כמנכ"ל ועידת הנשיאים מאז שנת 1986, אמר בהתרגשות כשהוא מצביע על משפחתו הגדולה: "הרי הכל אנחנו עושים למענם ועבורם. עבור הנכדים אנחנו מקדישים את כל עבודתינו”.

יו"ר ועידת הנשיאים היהודיים, מלקולם הונליין יו"ר ועידת הנשיאים היהודיים, מלקולם הונליין

באירוע הגישו אישים ידועי שם תעודות הוקרה לכמה נשיאים לשעבר של הארגון, המשמשים בדרך כלל בתפקידם במשך שנתיים ובהתנדבות ומשקפים את המגוון הגדול של שועי יהדות ארה"ב:

* שר המשפטים הקנדי לשעבר, ארווין קוטלר, ציין לשבח את עורך הדין מלווין סמברג (שכיהן בשנים 1997-1999).
* השגריר בולטון מנה את סגולותיו של המיליארדר רונלד לאודר (1999-2001).
* אדריכל הסכמי אוסלו הנורבגי, טרייה לארסן, הוקיר איל העיתונות היהודי-אמריקני מורט צוקרמן (2001-2003).
* הסנטור לשעבר ג'ו ליברמן פיאר את בעל המלונות ג'יימס טיש (2003-2005).
* הקונסול הכללי בניו יורק, עידו אהרוני, שיבח את הבנקאי הארולד טאנר (2005-2007).
* נשיא הועידה לשעבר ומקורב לאובמה בהווה, אלן סולואו, הספיד את ג'ון ווקר המנוחה (2007-2008).
* סולואו עצמו (2009-2011) זכה להוקרה מחבר הקונגרס הדמוקרטי אליוט אנגל.
* ריצ'ארד סטון (2011-2013) זכה לתשבחותיו של השגריר דרמר.

ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים העיקריים בארצות הברית (Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations) - או בקיצור ועידת הנשיאים, שנוסדה ב-1956, נועדה לתאם ולכוון את עמדותיהם ופעולותיהם של 50 הארגונים המאוחדים במסגרתה, בנושאים יהודיים, ישראליים וציוניים אל מול הממשל האמריקני, ממשלת ישראל וגופי שלטון אחרים.

לא בכדי הוועידה משמשת כקולה של היהדות האמריקנית המאורגנת, היא הקונצנזוס בענייני השעה הנמצאים במוקד התעניינותם של יהודי ארצות הברית בכללותם – עם דגש על שלומה ורווחתה של מדינת ישראל. אין פלא לכן שהונליין הפך כתובת מרכזית למנהיגים אמריקנים, ישראלים ואחרים להתייעצויות בנושאי דאגה קריטיים לקהילה היהודית.

הונליין והוועידה, אין זה סוד, צברו השפעה רבה על הממשל האמריקני, אף שרשמית אין הם פועלים כגוף שדלנות (תפקיד זה ממלא ארגון אייפ"ק). גם בישראל נחשב הארגון כבעל השפעה רבה, וכנציגה הרשמי של הקהילה היהודית האמריקנית, ואחת לשנה, על פי רוב בחודש פברואר, מתכנסים צירי ועידת הנשיאים בירושלים ונועדים עם מנהיגי ישראל, פוליטיקאים, אנשי חברה ואנשי אקדמיה, כדי ללמוד מהם על בעיותיה וצרכיה של ישראל בהיבטים השונים.

הונליין תפס פיקוד על הוועידה ב-1986 ומאז ועד היום הוא עומד בראשה, כשהוא נושא רשמית ודרך קבע בתואר Executive Vice Chairman, כשלצידו יושב-ראש נבחר לקדנציה תחומה בזמן, הפועל בהתנדבות. היושב ראש הנוכחי הוא אלן סולואו, שהוא גם יושב ראש איגוד המרכזים הקהילתיים היהודיים בצפון אמריקה.


רבנים בארון: שליש מהרבנים בארה"ב חוששים להשמיע את דיעותיהם... במחקר של המועצה היהודית-אמריקאית לענייני ציבור (JCPA) הודו כ-30% מהנשאלים כי אינם משמיעים את דיעותיהם האמיתיות על ישראל מעל בימות בתי הכנסת

למדור העולם היהודי
 

למה Hobby Lobby מסרבת למכור מוצרי יודאיקה?... רשת החנויות האמריקאית לאמנות ומלאכת יד שבבעלות המיליארדר האוונגליסטי סטיב גרין, מואשמת באנטישמיות לאחר שהתגלה שמדיניותה היא לא למכור "מוצרים יהודים"
 

למדור נלחמים באנטישמיות
 

למוסף ישראלים באמריקה - בחדשות, בחברה, בפוליטיקה, בפילנטרופיה


לעמוד הראשי


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל הזמן
 

צילומי מסך וצילומים: candlewoodmedia / יו טיוב; אתר ועידת הנשיאים
 

הוסף תגובה חדשה