התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

פגישה "חמה" בבית הלבן עם מנהיגים יהודים על רקע הפיוס המסתמן עם איראן
מאת: רון ניב ודוד חריש | פורסם: 30.10.2013 21:05
לפגישה בוושינגטון הוזמנה צמרת המנהיגות היהודית 'המרכזית' בארה"ב. נושא הפגישה היה חידוש השיחות עם איראן. אחרי מילות הנימוסים החלו לצוץ חילוקי הדעות

היועצת לביטחון לאומי של אובמה, סוזן רייס, הביאה את דבריו והסבירה את מהלכיו לפני מנהיגים יהודים, בבית הלבן בוושינגטוןהיועצת לביטחון לאומי של אובמה, סוזן רייס, הביאה את דבריו והסבירה את מהלכיו לפני מנהיגים יהודים, בבית הלבן בוושינגטון (התצלום מאירוע הכתרתה לפני כ-4 חודשים)

לפגישה אתמול (יום שלישי) בבית הלבן הוזמנה צמרת המנהיגות היהודית 'המרכזית' בארה"ב. היו שם, בין היתר: מנכ"ל ועידת הנשיאים מלקולם הונליין; יו"ר איפא"ק, הלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון, האוורד קור; נשיא הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה; ראש המועצה היהודית לענייני ציבור (Jewish Council for Public Affairs) ועוד ראשי כמה ארגונים החברים בועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב. לא הוזמנו נציגי נציגי זרמים דתיים וגם לא נציגי ארגון השמאל היהודי "ג'יי סטריט".

מעבר לשולחן ישבה היועצת לביטחון לאומי של הנשיא, סוזן רייס, ולצידיה בכירים מהמועצה לביטחון לאומי. הם הבהירו שהם מדברים בשם הנשיא אובמה, מזכיר המדינה קרי ושר ההגנה הייגל.

נושא הפגישה היה חידוש השיחות עם איראן, לקראת המפגש קרוב בין שרי החוץ של איראן וארה"ב ב-7 לנובמבר בז'נבה. רייס ניסתה לשכנע שההתחממות בין איראן בארה"ב אינה מפחיתה את דבקותו של ממשל אובמה בהחלטה לא להתיר לה לפתח נשק גרעיני.

עם זאת, בתשובה לשאלות נוקבות של כמה מהמשתתפים - בראשות אייב פוקסמן, יו"ר "הליגה נגד השמצה" - אמרו הבכירים כי הממשל ימשיך לנסות לפרק את המשבר האיראני באמצעים דיפלומטיים; "צריך לתת לדיפלומטיה הזדמנות", אמרו הבכירים.

הפגישה התחממה, לאחר שכמה מנהיגים יהודים הביעו מורת רוח מקריאת ממשל אובמה לקונגרס להימנע בשלב זה מהטלת סנקציות חדשות ומחמירות על איראן. משתתפי הפגישה דרשו לא להרפות מהסנקציות על איראן; "זו תהיה שגיאה טרגית", אמר אחד המשתתפים היהודים. המשתתפים דרשו להתעקש עם איראן שתוותר כליל על האוראניום המועשר שנמצא ברשותה ותפרק את אלפי הצנטריפוגות שברשותה על מנת שלא תוכל להעשיר אוראניום גם בעתיד. רק אז, לתפיסת המנהיגים היהודים, אפשר לדון על הקלות בסנקציות.

רייס לא הסתירה את חילוקי הדעות של הממשל עם הפורום היהודי בנושא זה. "צעד כזה עלול לא רק להבריח את איראן משולחן המשא ומתן, אלא גם יכרסם בהסכמה הבינלאומית לסנקציות הקיימות ועלול להותיר את אמריקה ואירופה בודדים מול האיראנים", היא אמרה למנהיגים היהודים. "החמרת הסנקציות תפרק את ההישג הגדול של הנשיא אובמה בבניית קואליציה בינלאומית נגד טהראן".

המנהיגים היהודים לא הסתירו בפגישה גם את אי שביעות רצונם מדברי ג'ון קרי, שהממשל לא יכנע ל"מסע הפחדות" לחבל ביוזמה הדיפלומטית עם איראן, כשהוא רומז לעבר ישראל ונסיונה לגייס תמיכה יהודית בארה"ב נגד מהלכי הממשל בחזית הגרעינית. ראש "הליגה נגד השמצה" אייב פוקסמן, תקף את דברי מזכיר המדינה האמריקני וקרא להם "טקטיקת הפחדה".

למרות חילוקי הדעות, סוכם בסופה של הפגישה שהממשל ימשיך לעדכן ולקיים דו-שיח והתייעצויות מעין זו עם פורום המנהיגים היהודים-האמריקנים גם בעתיד.

עונת הסקרים: מה חושבים הישראלים על ארה"ב? ומה חושבים יהודי אמריקה על ישראל?... מחקר ישראלי מצא שרוב הישראלים (52%) לא סומכים על ארה"ב שתגן צבאית על ישראל במקרה הצורך. ומחקר יהודי שנעשה בארה"ב גילה כי רוב היהודים מרוצים מאובמה

פאניקה סעודית מבית היוצר האמריקני... פרשנות: בית המלוכה הסעודי קורא נכון את התמונה - איראן גרעינית תביא לקריסת המשטרים הפרו-אמריקאים במפרץ

 

למוסף ישראלים באמריקה - בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בעסקים ובפילנטרופיה
 

למדור נלחמים באנטישמיות
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן
 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום מסך: יו טיוב / WSJDigitalNetwork
 

הוסף תגובה חדשה