התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

גיורים ונישואים יהודיים בארה"ב 2013: גם לא כל הרבנים האורתודוכסים "כשרים"
מאת: דוד חריש | פורסם: 14.11.2013 05:30
רבנים מחוף-אל-חוף נסערים לאחר שהתגלה כי הרבנות הראשית בארץ אינה מאשרת נישואים וגיורים של רבנים אורתודוקסיים ידועים, הנמצאים ב"רשימה שחורה"

מלחמת הרבנים

קרע קשה בין רבני ישראל וארה"ב; ואין מדובר ברבנים רפורמים או קונסרבטיבים הנלחמים מזה זמן להשיג הכרה בנישואיהם וגיוריהם בישראל, אלא ברבנים אורתודוקסיים המואשמים שהינם "ליברליים" מדי בתהליכי הגיור שהם מאשרים.

הקרע פרץ לאחר שבני זוג יהודים-אמריקנים מניו יורק שביקשו להירשם לנישואין בישראל, נידחו ברבנות בארץ בטענה שאין מקובלת העדות שצירפו בנוגע ליהדותם, משום שהחתום עליה נמצא ב"רשימה השחורה" של הרבנות הראשית בישראל.

מדובר באבי וייס, רב אורתודוקסי מכובד ומקובל העומד בראש קהילה אורתודוקסית (אמנם מודרנית) בריוורדייל, שבצפון מדינת ניו יורק, בוגר "ישיבה יוניברסיטי" בניו יורק שאביו היה רב בנתניה לצד הרב ישראל מאיר לאו, לימים הרב הראשי לישראל.

ומדובר בהליך שגרתי, שבו תושבי חו"ל ועולים חדשים, המבקשים להירשם לנישואין בישראל, מתבקשים להציג עדות על יהדותם מקהילתם בארץ מוצאם.
בני הזוג שהביאו אישור מהרב הידוע התבקשו להביא אישור חלופי.

בעקבות חשיפת המקרה, התברר שהיו כבר מקרים נוספים בהם פקידי הרבנות בארץ סירבו להכיר בתוקפם ההלכתי של גיורים ונישואים שנערכו בארה"ב, ובין הרבנים שב"רשימה השחורה" גם כאלה שחברים בארגוני רבנים מרכזיים, כמו ה-RCA. לעיתים די בחשד או שמועה כדי להכניס רב יהודי-אמריקני אורתודוקס לרשימת הבלתי נחשבים.

במקרה אחר, הרבנות הראשית סירבה להכיר בעדות רב אורתודוקסי מפלורידה על רווקתו של אדם שביקש להתחתן בישראל.

"אין ספק שמדובר בהחמרה ביחס לרבנים אורתודוקסים אמריקנים", אמר רב בית כנסת יהודי-אמריקני בלוס אנג'לס, התמה אם גם הוא ברשימה השחורה. "בשנה האחרונה הטון כלפינו השתנה. פתאום אף אחד לא כשר מספיק, אף אחד לא רבני מספיק... הרבנות בישראל מנצלת את כוחה לרעה ומתעלמת מכך שמבחינה הלכתית אין הבדל בין רב למשנהו, בארץ ובחו"ל".

למאבק הרבנים היהודים-אמריקנים ברבנות בישראל הצטרף גם הפרקליט היהודי־אמריקני הנודע אלן דרשוביץ, שהסביר כי נרתם למאבק הן כאדם, המוחה על הלבנת פני רבנים; הן כיהודי, המוחה כנגד התהום שפעורה בין היהודים בישראל ובארה"ב; והן כפרקליט, הזועם על הפרת זכויות אדם בסיסיות כמו הזכות לנישואים. לתפיסתו, יש לפנות בנושא לבג"ץ בישראל.

הנושא עלה במלוא חריפותו בפגישה שנערכה לאחרונה בשדולה ליחסי ישראל־ארה"ב, שבה פרץ עימות מילולי על רקע זה בין רבנים ישראלים ויהודים-אמריקנים.

הרבנות מצידה מכחישה קיום "רשימות שחורות" של רבנים מהתפוצות או החמרה בנהלים בנושאי גיור, נישואים, גירושין ורווקות. אך מודים כי כי כל רב מחו"ל נבדק בציציות - האם הוא בעל הסמכה אורתודוכסית מוכרת, האם הוא ומוסדותיו פועלים על פי ההלכה והאם יש בידו את הידע והכלים שבאמצעותם הוא יכול לקבוע מהו המעמד האישי של אדם מבני קהילתו.

אנטישמיות של יומיום במדינת ניו יורק... תלמידי בתי הספר בפיין בוש שניו יורק, סובלים מזה שנים מהתנכלויות יומיומיות, המתחילות בקבלת פנים במוהל יד נאצי כשהם עולים על ההסעות בבוקר
 

קריאה לישראלים בארה"ב: "השתלבו בקהילות היהודיות"... קריאה יצאה מכנס הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, המתקיים בירושלים. "רק איחוד הקהילות היהודית והישראלית בארה"ב יאפשר לשתי הקהילות לשרוד את ההתבוללות"

הכביש הדו-סטרי בין ירושלים לוושינגטון... השגריר (בדימוס) יורם אטינגר מראה איך ההשקעה האמריקנית בישראל נהנית מתשואה חסרת תקדים, גבוהה מההשקעה של ארה"ב בכל מדינה אחרת
 

למוסף ישראלים באמריקה

למדור כלכלה ועסקים

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן

 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום: hageula.com

 

הוסף תגובה חדשה