התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

על סודה-סטרים וסקארלט ג'והנסון: איזו הקלה, איזו השראה
מאת: הרב עמיאל הירש, ניו יורק | פורסם: 14.02.2014 00:46
איך כוכבת הקולנוע נתנה שיעור איך להתמודד עם בריונים, למה חרם על ישראל זה מגוחך ולמה חרם חלקי הוא חרם

כוכבת הקולנוע סקארלט ג'והנסון

ראשית: כוכבת הקולנוע סקארלט ג'והנסון נתנה שיעור על איך להתמודד עם בריונים.

העולם מלא באנשים שמטיפים אהבה אך מלאים בשנאה. הם מקרינים צניעות אך מלאים ביהירות. הם מכילים להיטות עוצמתית – אך לדברים הלא נכונים. הם מזילים מילים ומעוותים ערכים. הם אומרים שהם בעד שלום אך מעשיהם מעודדים מלחמה.

רוג'ר ווטרס, חבר להקת "פינק פלויד" האגדי, ביקר את ג'והנסון על כך שהיא נתנה לו את הרושם המוטעה שהיא מאמינה באמת, זכויות אדם וחוק האהבה. הם באופן נוח אדישים לאמת, זכויות אדם וחוק האהבה. תחת מסווה של סובלנות והומאניות רבים מהם, הם בעצם האנשים הכי פחות סובלנים. תחת המסווה של ליברליות, רבים מהם ליברלים במיוחד בהטפה של פילוסופיה פונדמנטאליסטית. 

וסקארלט ג'והנסון הראתה מהי התגובה ההולמת לאנשים כאלה. כש"אוקספם" (ארגון לקידום זכויות האדם) נפנפו את האצבע בפניה של שגרירת רצון הטוב שלהם והזהירו אותה שאוקספם מתנגדת לסחר עם התנחלויות ישראליות בגדה המערבית ושעליה לשקול שנית את מעורבותה עם סודה-סטרים אם היא יודעת מה טוב בשבילה, הייתה זו ג'והנסון ששקלה שנית את מעורבותה עם אוקספם.

בהתפתחות מפתיעה, הייתה זו היא שסיימה את מערכת היחסים לאור "חילוקי דעות עקרוניים בנוגע לקמפיין החרם, המנעות מהשקעות ועיצומים".

בעצם, סקארלט אמרה לאוקספם "בכנות, לא אכפת לי".

איזו הקלה, איזו השראה.

 

שנית: חרם על ישראל זה מגוחך.

פעיל קמפיין ה-BDS  (ארגון הפועל לחרם, הימנעות מהשקעות ועיצומים נגד ישראל) עומאר בארגותי לא מנסה כלל להסתיר את המטרה האמיתית, כפי שהוא מצהיר: "זכותם של פליטים פלסטינים לחזור לבתיהם ואדמותם שגורשו ונלקחו מהם ב-1948".

נשים בצד לרגע את העובדה שהפלסטינים הם קבוצת האנשים היחידה בעולם שסטאטוס הפליטים שלה מועבר לדורות הבאים – שנכד של פליט פלסטיני שאולי נולד, מצליח ובעל הון בכל מדינה אחרת בעולם, יכול עדין להיחשב פליט על ידי האו"ם. תחת הגדרה זו מיליוני אנשים שסביהם ברחו מאירופה יכולים עדין להיחשב כפליטים.

נשים בצד לרגע שהסיבה בגללה הרבה פלסטינים הפכו לפליטים מלכתחילה הייתה כי הערבים הפלסטינים חברו למדינות ערב השכנות במלחמת השמדה נגד מדינת ישראל הפעוטה ב-1948, מלחמה שבה הם הפסידו, נשים בצד שישראל השיגה את השליטה בגדה המערבית מלכתחילה בגלל מלחמת השמדה ששלוש מדינות ערב פתחו מולה ב-1967 והפסידו.

נשים בצד שאש"ף פתח באינתיפאדה נגד אזרחים ישראלים בלב מדינת ישראל במהלכה נהרגו אלפים ונפצעו עשרות אלפים – והפסיד – וכתוצאה מכך חומת מגן ואמצעי ביטחון אחרים הושמו. נשים בצד את העובדה שהם פתחו באינתיפאדה לאחר שדחו את הצעות קמפ דיוויד של הנשיא קלינטון, להן הסכימה ישראל – ושהם דחו שתי הצעות נוספות להסכמי שלום משום שהם מסרבים לחתום על סעיף סיום הסכסוך שיסדיר כל טענות קיימות כנגד ישראל אחת ולתמיד. נשים בצד שכל יום פלסטינים מנסים להשליט טרור על ישראל והסיבה שהם אינם מצליחים הם אמצעי הביטחון של ישראל.

נשים בצד את העובדה שעומאר בארגותי בעצמו הוא בוגר אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה התנגדה לעצומה בינלאומית להרחיק אותו, למען קיום עקרונות חופש הביטוי והמחשבה והעניקה לו תואר שני בפילוסופיה.

עם כל זה בצד: חזרת מיליוני פלסטינים לישראל הוא קוד לביטול מדינת ישראל. זהו רעל אנטי-ישראלי עטוף בדבש הרטוריקה של זכויות אדם.

אלו התומכים בהחרמת ישראל לרוב מסונוורים משנאה. הם מייחדים את ישראל כרודן הגרוע ביותר בעולם בכדי לעשות דה-לגיטימציה לקיום מדינת ישראל בעיניי העולם. כמדינה קטנה המוקפת אויבים ותלויה בסחר בינלאומי ישראל רגישה ללחץ כזה ושונאי ישראל יודעים זאת.
במרחק מאה חמישים קילומטר ממפעל סודה-סטרים ישנם מיליוני פליטים סורים, ערבים, מוסלמים. מעל מאה אלף נהרגו. אם אתם עובדים הומאניטרים, איפה תייעצו שיהיה הכי טוב לפלסטינים ללכת – חאלב, חומס, דמשק, קהיר, ביירות, ריאד, טהרן – או רמאללה?

עם זאת, לא נאמר שישראל אינה יכולה לעשות יותר בכדי לקדם פתרון שתי מדינות. אין בכך לתרץ את כשלי מדינת ישראל. אבל בכנות, גם הפלסטינים עשו עוולות רבות.

והיכן ההקשר? איפה הפרופורציות? המזרח התיכון כולו בוער בלהבות אש שנאת המערב, ברבריות אנטי-דמוקרטית ואנטי הומאנית, עינויים ואנרכיה, וסודה-סטרים היא המקור לכל הרוע בעולם והעיסוק העיקרי של כל חסידי האמת, זכויות האדם וחוק האהבה?

כמה נחמד לשבת בלונדון ולהחרים את ישראל, בת ברית המערב היחידה במזרח התיכון שאפשר לסמוך עליה. איזו תחושה של ריצוי עצמי ועקרונות עילאיים. אין צורך להיות טרודים במחשבה על קיצוניות והסתה פלסטינית.

העניינים אולי נראים קצת שונה משדרות, אבל לא משנה. אין ישראלים טובים ואין דאגות ישראליות לגיטימיות, אז מה אכפת לי אם ילדים ישראלים לא יכולים ללכת לבית הספר בגלל שטרוריסטים פלסטינים יורים עליהם ללא אפליה? זו אשמתם. ישראל נולדה באופן לא חוקי ולכן בהגדרתה היא בעיית כל הבעיות.

 

שלישית: חרם חלקי הוא חרם.

העמדה הרשמית של אוקספם היא שהארגון אינו תומך בחרם על ישראל (למרות דיווחים מטרידים שהוא מממן ארגוני BDS), רק על מוצרים ישראלים שקשורים אפילו בקשר הכי קטן לגדה המערבית. סקארלט ג'והנסון ציינה את הצביעות בעמדה זו. היא אינה מבחינה בין חרם חלקי לבין ה-BDS. היא אמרה ישירות: חרם חלקי, הוא חרם.

לצדד במדיניות של חרם חלקי זה לדבר בשפה של חרם, לשים עצמך באותה סירה עם אלו שקוראים לחרם על ישראל כולה, לתת סיוע ותמיכה לאויבי ישראל. זה לתת לגיטימציה לאלה שקוראים לדה-לגיטימציה וכן זה פותר את הפלסטינים מאשמה, כאילו הם רק עציצים ולא שחקנים עצמאיים שיכולים לשים סוף לקשיים שלהם במהירות אם הם באמת היו רוצים. 

חרם חלקי גם אינו פראקטי. בלתי אפשרי להגביל חרם כזה על מוצרים מעבר לקו הירוק ואף חשוב מכך – חרם כזה פוגע באלו שבעד פשרה ודו-קיום – בדיוק הדבר שתומכי החרם אומרים שהם רוצים.

"סודה-סטרים" היא דוגמא מושלמת: המפעל הראשי שלהם נמצא במעלה אדומים שתשאר בתחום הגבולות הקבועים של ישראל תחת כל הסכם אפשרי. עובדי המפעל מונים כאלף איש, שחמש מאות מהם, הם פלסטינים שמקבלים שכר ותנאים שווים. יש אפילו מסגד במתחם.

העובדים הפלסטינים אינם רוצים בחרם על סודה-סטרים. מהו הפתרון של אוקספם: לסגור את המפעל ולשלוח חמש מאות עובדים משולמים היטב לאבטלה ועוני? אם מפעל סודה-סטרים היה משנה מיקום, האם זה היה משרת את האינטרס של העובדים הפלסטינים ומעודד דו קיום ושלום בצורה טובה יותר?

***

מה עלינו, המאמינים באמת, זכויות אדם וחוק האהבה לעשות?

עלינו להמשיך לתמוך ולקרוא לפתרון של שתי מדינות.

עלינו להמשיך לעודד דו קיום.

עלינו להמשיך לתמוך באלה בחברה הישראלית שמאמינים בפשרה טריטוריאלית ולהמשיך לדחוק בהם לקבל את הפשרות הנדרשות למען שלום.

עלינו להמשיך לתמוך באלה בחברה הפלסטינית שמאמינים בפשרה טריטוריאלית ולהמשיך לדחוק בהם לקבל את הפשרות הנדרשות למען שלום.

אם אתם בעלי אייפון שיוצר בסין, אם אתם לובשים פריטי אופנה שיוצרו במפעלי יזע אסייתים, אם הבית שלכם מחומם עם גז מרוסיה או המפרץ הפרסי, אולי כדאי שתשקלו את הרכישות האלה קודם. הן משפיעות על הרבה יותר מיליוני אנשים מאשר סודה-סטרים. ואולי גם כדאי שתשקלו מחדש את תרומתכם הבאה לאוקספם.

הביאה לפרסום: שרית רון, יו"ר פרויקט "חופשי במנהטן"
המאמר פורסם באנגלית באתר Huffington Post

 

רקע:
איך "סודה סטרים" גנבה את ההצגה מהסופר בול (וידאו)
... למה החליטה רשת "פוקס" לצנזר את הפרסומת של חברת המשקאות הישראלית-אמריקנית? ולמה הופעתה בו של סקרלט ג'והנסון הביא לגל התקפות על הכוכבת ההוליוודית?

השחקנית מריל סטריפ: "דיסני היה גזען מגדרי ואנטישמי מרושע"... בעוד סרט הקולנוע Saving Mr. Banks עושה קופות ומציג את ענק האולפנים וולט דיסני באור חיובי, הכוכבת האהובה זוכת האוסקרים הזכירה לכולם את פרצופו האמיתי

ארגוני ימין יהודים נאבקים נגד העלאת המחזה הישראלי "ההודאה" בוושינגטון... כבר מזמן לא זכתה הצגת תיאטרון ישראלית לעניין כה רב בארה"ב, כזה שמצית ויכוח ציבורי. על אחת שמדובר במחזה שלא הוצג עדיין בישראל

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: GabboT / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה