התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

הנוצרים האמריקנים שלא אוהבים ישראלים: מחרימים את מוצרי "אהבה" ותמרים של "דקלים"
מאת: רון ניב ומאיר דורון | פורסם: 08.07.2012 01:21
בעוד הנוצרים האוונגליסטים ידועים כתומכי ישראל, פלג נוצרי אחר, הכנסיה הפרסביטריאנית, הודיע על החרמת מוצרים ישראלים, ובראשם מוצרי "אהבה" ו"דקלים".

Picture 3_76.png

מעוז הכנסיה הפרסביטריאנית בארה"ב. זוהי הכנסיה הראשונה שנבנתה בארה"ב בשנת 1936 בפיטסבורג, שם גם התקיימה האסיפה הכללית

האסיפה הכללית של הכנסיה הפרסביטריאנית (המאגדת תחת כנפיה 5 מיליוני מאמינים), שנפגשה ביום ששי ב'מרכז הכנסים ע"ש דיוויד לורנס', בפיטסבורג, פנסילבניה, הצביעה ברוב של 457 מול 180 בעד החרמת מוצרי הטיפוח הפופולאריים 'אהבה' (של 'מעבדות ים המלח') ותמרים מתוצרת 'הדקלים', מפני שמקורם בהתנחלויות ישראליות על אדמות פלשתיניות.

החרם אמנם יהיה זמני, אבל כל עוד לא תהיה "התקדמות ניכרת לשלום עם הפלשתינים" הוא יישאר בעינו.

את מאבק החרם ניהל הכומר ג'ק באקה, ראש ועדה 'לקידום שלום במזרח התיכון'. יצויין, כי לא הייתה לו אופוזיציה חזקה בכנסיה, אבל קבוצה בראשות מרלין דניאל מקנטאקי הדגישה, כי  לא מדובר בגינוי כללי של מדינת ישראל, אלא הוא מופנה אך ורק נגד היישובים היהודיים מעבר לקו הירוק.

גורמים יהודיים, המקורבים לראשי הכנסיה הפרסביטריאנית, ניסו עד הרגע האחרון לרכך ככל האפשר את ההחלטה, שכן במקור עמד על הפרק גם גינוי מדיניות ישראל כלפי הפלשתינים כ"אפרטהייד". על הצעה זו, האסיפה הכללית הצביעה נגד (463 מול 175).

הלחץ היהודי הביא לכך שעוד הצעה פרובוקטיבית לא עברה: להחרים השקעות של כספי הכנסייה בחברות, שמוצריהן משמשים לפעולות ישראליות ב'שטחים הכבושים'. על הכוונת היו חברות כמו יצרנית הציוד הכבד 'קאטרפילר', חברת המחשבים HP ו'מוטורלה. ההצעה הרחיקה לכת עוד יותר, כשדרשה להשקיע את כספי הכנסייה ומאמיניה במקום בחברות אלה בחברות ומפעלים פלשתיניים. ההצעה הובסה ברוב של 415 מול 252.

עם זאת, האסיפה כן אישרה הצעה שמורה ל'ועדת הפנסיה' של הכנסייה להקים קרן לעובדי כנסייה שלא רוצים ששום חלק משכרם יועבר להשקעות בחברות שמוצריהן משמשים לפעולות ישראליות ב'שטחים הכבושים'.

 

צילום מסך: / יו-טיוב
 

הוסף תגובה חדשה