התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

למה ישראל משקיעה כל כך הרבה כסף בהבאת כל כך מעט כל כך עולים מארה"ב
שרות ILUSA | פורסם: 31.12.2014 11:15
מבקר המדינה בישראל רואה כשלים חמור בהקצאת 86% מתקציב עידוד העלייה לישראל למימון העלייה מארה"ב, לארגון אחד, "נפש בנפש", שדחק את הסוכנות היהודית

אנו באנו ארצה... עולים חדשים בצילום קבוצתי בנתב"גאנו באנו ארצה... עולים חדשים בצילום קבוצתי בנתב"ג

רקע:

כמה באמת עולים חדשים מגיעים לישראל?... למרות כל מסעות הפרסום והעידוד, הסיוע והתמיכות, העלייה מארה"ב לישראל ירדה בשנת 2013 והגיעה בסך הכל ל-2,680 עולים

הטיפול בנושא העלייה לישראל סובל מכשלים חמורים של הגופים האחראיים מטעם המדינה - כך קובע מבקר המדינה בישראל, השופט יוסף שפירא, בדו"ח הביקורת שפירסם על כך.

השערוריה המרכזית שחושף המבקר קשורה לעלייה מצפון אמריקה - ארה"ב וקנדה. כאן מצא המבקר שלמעשה הסוכנות היהודית העבירה את תפקידיה ביבשת לידי ארגון לא ממשלתי, "נפש בנפש", והוא מטיל ספק אם "מיקור החוץ" הזה הוא אפקטיבי. 

"בניגוד לעבר", אומר המבקר, "כל עולה מצפון אמריקה שמעוניין להגיע לישראל חייב כיום לעבור דרך נציג של 'נפש בנפש', שבפועל מחליף את אנשי הסוכנות היהודית. יש פגם בכך שתפקיד הסוכנות הואצל לצד שלישי, ללא הסכמת הממשלה מראש וכנדרש".  
 

ע"פ הדו"ח, בשנים 2005 - 2012 הוענק תקציב של 113 מיליוני ש"ח לארגונים לא ממשלתיים העוסקים בעידוד העלייה ממדינות שונות. 95% אחוז מכספים אלו הועברו לארגון "נפש בנפש". 86% מתקציב עידוד העלייה לישראל הוקצה למימון העלייה מארה"ב.

גם בשנת 2012, לאחר ששונו הקריטריונים כדי שעמותות נוספות יוכלו להשתלב בפעילות העלייה ולקבל תמיכה מהמדינה, ארגון "נפש בנפש" עדיין קיבל 91% מהתקציב.

לדעת המבקר, מדובר בהעדפה צורמת של ארגון אחד; וחמור מכך, הפניית רוב משאבי עידוד העלייה לארה"ב, יוצרת אפליה לעומת עידוד העלייה ממדינות אחרות. ההשקעה הגדולה ביהודי ארה"ב לא הניבה, לדעת המבקר, תשואה מספקת לישראל; מספר העולים מארה"ב לא עלה משמעותית, ולא מתקרב ליעד שהוצב - 10,000 עולים בשנה.

כתב המבקר:

"עולה ספק בדבר יעילות הפעולות לעידוד העלייה רק באמצעות מתן תמיכות לארגונים, ובדבר יכולתה של שיטה זו למצות את פוטנציאל העלייה באמצעות המשאבים שמקצה משרד הקליטה לצורך כך. ראוי אפוא שהמשרד יבחן את היעילות של השיטה, ובד בבד ישקול דרכים אחרות למיצוי פוטנציאל העלייה לישראל".

עולים חדשים

המבקר ממליץ להעביר יותר תקציבים לטובת פעילות עידוד עלייה ממדינות אחרות, שאינן דוברות אנגלית. למשל, צרפת, שם מוצא המבקר חסר של משאבים לעידוד העלייה.

כתב המבקר:

"בשנת 2012 היה שיעור העולים ביחס לגודל הקהילה היהודית בצרפת גדול פי 7 מזה שבארה"ב, אולם שיעור התמיכה שנתן המשרד בגין עולים מארה"ב היה גדול פי 25 מזה שניתן בגין עולים מצרפת. הקצאת חסר זו עלולה להביא לכך ששיעור העולים יהיה נמוך יותר מזה שהיה ניתן לעודד ולהביא בחלוקה אחרת של משאבים".

המבקר מגלה עוד בדו"ח שלו, כי מאז אמצע שנות האלפיים מממנת "נפש בנפש" את נסיעתם לחו"ל של עובדים ברשות האוכלוסין ובביטוח לאומי, המבצעים את הליכי הקליטה הראשוניים של קבוצות העולים. לטענת המבקר, בין עובדי רשות האוכלוסין שהוטסו עם העולים לבין נציגי "נפש בנפש" נוצרו "יחסי עבודה קרובים" - מה שעלול לגרום להעדפת הטיפול בהם.

בין הכשלים הנוספים שמונה המבקר בתחום העלייה: הזנחת בוגרי תוכניות יהודיות-אמריקניות לחיזוק זהות יהודית, כמו בוגרי הפרויקטים 'מסע' ו'תגלית'.

המבקר מורה למשרד העלייה והקליטה לבחון מחדש את פעולותיו לעידוד העלייה ולגבש תוכנית אסטרטגית לעידוד העלייה, אשר תוגש לאישור הממשלה.

 

לכל הכתבות החדשות

איך יכולה מדינת ישראל להביא חצי-מיליון עולים חדשים?... מדוע, בניגוד לקודמיהם, נמנעים כל ראשי הממשלה מאז 1992 ממדיניות עלייה פרו-אקטיבית, בעודם מחמיצים הזדמנויות נדירות

"דינם של בכירים ורמי מעלה ראוי להיות חמור וקשה מדינם של חלכאים, פשוטי עם ואזרחים רגילים"... קטעים נבחרים מגזר הדין של השופט דוד רוזן שלראשונה בתולדות ישראל גזר מאסר לראש ממשלה, מלמדים עד כמה פשתה השחיתות בחלונות הגבוהים בישראל

לא רוצים להתקל באנטישמיות? סעו ללאוס או פיליפינים... הייתם מאמינים שכ-3/4 מאוכלוסיית העולם לא פגשו מעולם באדם יהודי ושכמחצית מאוכלוסיית העולם לא שמעו על השואה? תוצאות מסעירות בסקר המקיף ביותר על אנטישמיות אי פעם

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - כל מה שצריך לדעת כשחיים בארה"ב: בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום עליון: נפש בנפש; צילום תחתון: צילום מסך מתוך סרטון של משרד העלייה והקליטה: ‪KlitaGov / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה