התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

כתבות השנה (9): "עזבתי את בוורלי הילס כדי ללמוד תורה בירושלים"
שרות ILUSA | פורסם: 29.10.2014 02:23
מה גורם לישראלים אמריקאים לעזוב הכל כדי ללמוד תורה בישראל? אסף נטש משרד פרסום בניו יורק, אילי סגר מרפאה פיזיותראפית בלוס אנג'לס, גבריאל עזב את סיאטל

צהלה ושמלה בישיבת "אשרי האיש"

צהלה ושמחה בישיבת "אשרי האיש" בירושלים

צהלה ושמלה בישיבת "אשרי האיש"

יותר ויותר ישראלים המתגוררים בארה"ב מרגישים צורך להתקרב לשורשיהם. הם עוזבים את אורח החיים המודרני, לוקחים הפסקה מהלימודים והעבודה, מבלים בישיבה ועוסקים כל היום בתורה, גמרא ובקשר שלהם עם בורא העולם.

הרב יוסף צבי בן פורתישיבה כזו נמצאת בשכונת בית וגן בירושלים, ישיבה לחוזרים בתשובה מכל העולם - אשרי האיש, בראשות הרב יוסף צבי בן פורת (בתצלום מימין). שם שוחחנו עם 3 מהתלמידים.

 

ממשרד פרסום בניו יורק לבני ברק

כשאסף לוטן (30) מקצרין סיים את שירות הקבע כקצין בצנחנים הוא עלה על מטוס לניו יורק. "רציתי את החלום האמריקאי", הוא מסביר. "עניין אותי להצליח ולעשות כסף. והדבר האחרון שחשבתי עליו היה רוחניות".

לוטן התאקלם ב"עיר הגדולה" והפך למנהל מכירות במשרד פרסום ניו יורקי טיפוסי. "מוניתי לטפל בתקציבי הפרסום של מה שנקרא אנשי ה'צווארון הלבן' של העיר. הכסף היה טוב והחיים שלי סבבו סביב בילויים, בחורות, מכוניות ומסיבות. עשיתי חיים וראיתי את עצמי נשאר באמריקה כל חיי. מבחינתי ויתרתי על החיים בישראל".

השירות הקרבי לא גרם לך להיות דווקא קשור יותר לארץ?

"באותם ימים לא ידעתי מי אני בכלל. חשבתי שלהיות יהודי זה כמו להיות אנגלי, צרפתי או אמריקאי. מי שגודל בארץ כחילוני חי באשליה שאנחנו עם ככל העמים, רק שאנחנו סובלים יותר כי הכלכלה דפוקה ויש לנו מלא אויבים. בניו יורק נחשפתי לזה שיש משהו ביהודים שאין בעמים אחרים. שם רואים את זה בבירור. רוב הלקוחות העשירים שטיפלתי בהם היו... יהודים. רוב אנשי המדע, הכלכלה והאומנות בעיר התבררו כיהודים גם כן. הייתי צריך להגיע לארה"ב כדי שייפתחו לי העיניים. משום מה אנחנו עיוורים ולא מבינים מה הביג דיל סביבנו ומחפשים להידמות לשאר העמים".

איך חזרת בתשובה, אסף?

"ככל ששקעתי יותר זמן ברדיפה אחרי כסף והנאות כך החלה בי תחושת ריקנות ובדידות. התחלתי למאוס בחומריות וחיפשתי תשובות. יצא לי להכיר חב"דניק שסיפר לי כיצד היהדות שינתה את חייו. במהלך אותה שיחה הייתי אדם חומרי לחלוטין ואני עד היום לא יודע מדוע, אבל נפלט לי מהפה: 'וואלה אחי, תדע לך שבא לי להתחזק'. כאילו שהלב שלי כבר ידע את מה שהמוח שלי עוד לא הבין.

"כעבור יומיים החב"דניק הפתיע אותי בדירה שלי בברוקלין. היו לו בידיים תפילין, טלית, סידור וספרי קודש. 'קניתי לך את זה במתנה', הוא אמר. הייתי בשוק מזה שאדם זר היה מוכן להשקיע בי ככה. הוא הראה לי איך מניחים תפילין ואיך מתפללים. וככה התחלתי להתפלל בדירה שלי כל בוקר לפני העבודה. להפתעתי, האפקט של התפילין היה מטורף. התחלתי להתרומם. לאט לאט נזכרתי מי אני. התחלתי לקלוט שאני חי בשקר".

איך עושים מעבר כה חד מעולם החומר בניו יורק לישיבה אורתודוקסית בירושלים?

"כשנה לפני שהחל תהליך ההתקרבות, יצא לי לראות במקרה סרטון יוטיוב של הרב יוסף צבי בן פורת. הוא דיבר על היחסים בין היהודים לפלסטינים ומשהו בדבריו נגע בי. הוא דיבר מהלב, דיבר אמת. כשהחל תהליך ההתחזקות נזכרתי בו והתחלתי לבדוק מה עוד יש לו לומר. במקום לצאת לבילויים בניו יורק הייתי יושב שעות ומקשיב להרצאות שלו באינטרנט. בשלב מסוים הבנתי שאני לא במקום שלי. הנשמה התעוררה. כשהגעתי לארץ שמחתי לגלות שהרב בן פורת, שהכרתי מיוטיוב, הוא גם ראש ישיבה המקבלת אליה חוזרים בתשובה".

לא מתגעגע  לחיים הטובים באמריקה?

"להיפך, אני עד היום מלא הכרת טובה לה' שתפס אותי בפינצטה ומשך אותי אליו. זה חסד גדול. כשרצים במבוך הזה של רדיפה אחרי הנאות וחומריות פשוט אי אפשר לראות. אם אין כוח חיצוני שמגיע ופותח לך את העיניים – אין לך סיכוי לצאת מזה. היום אני גר בבני ברק עם אשתי הטריה ומזכיר לעצמי כל יום שאני אשכרה יהודי. זה מתנה גדולה. ממש לא ברור מאליו".

 

"מאסתי בחי הלילה של לוס אנג'לס"

ד"ר אילי קייס (32) גדל כנער טיפוסי בלוס אנג'לס. "מגיל צעיר נשאבתי לעולם חיי הלילה", הוא מספר. "הייתי מארגן מסיבות והכרתי את כל הברמנים, הסלקטורים והאנשים הנכונים. אפשר לומר שמעולם לא חיכיתי בתור למסיבה הנחשבת בעיר".

לפני שקייס עזב הכל וטס לישיבה בירושלים הוא היה הפיזיותרפיסט האישי של העשירון העליון בבוורלי הילס. "הייתי מטפל באנשי ה-A list. היו מגיעים אלי מפורסמים, ספורטאים, במאים וכל המי ומי של הוליווד. אבל עולם הזוהר לא הרשים אותי. חיפשתי משהו עמוק יותר, משמעות לחיים שלי".

גדלת במשפחה דתית?

"הבית ב-L.A היה מסורתי באופן בסיסי; עושים קידוש ואחר כך רואים טלוויזיה. מתפללים בבית הכנסת ויוצאים למסיבות בערבי שבת. למדתי בבתי ספר ציבוריים, אבל בתוכי מאוד הערכתי את המסורת היהודית שראיתי בבית. ידעתי שארצה להמשיך עם זה".

איך חזרת בתשובה?


"בגיל 21 החלטתי ללכת לקולג' בהוואי, שם נבחרתי להיות לנשיא מועדון 'הלל' של הסטודנטים היהודים בקמפוס. מבלי שהתכוונתי הפכתי בין לילה ל'דובר' הרשמי של העולם היהודי כשאני בעצמי לא מכיר אותו כל כך. התפקיד גרם לי ללמוד יותר על היהדות מאחר כשהייתי צריך לארגן מסיבות חנוכה, פורים ואפילו ליל סדר.

"לאחר מכן הגעתי לישראל במסגרת פרויקט 'תגלית'. פגשתי קרובי משפחה שלא ראיתי שנים וחימם לי את הלב לגלות שהם שומרים שבת ומחוברים ליהדות. אמרתי לעצמי שאני רוצה שגם המשפחה העתידית שלי תהיה ככה. באותו ביקור הבנתי שאם אני רוצה להנחיל לילדיי את המסורת הזו, אני צריך להוות דוגמא האישית ולכן עלי להתחזק וללמוד עוד. ראיתי מה קרה במשפחות אחרות בלוס אנג'לס שלא השקיעו בחינוך ליהדות וילדיהם איבדו את המסורת לגמרי. לא רציתי שזה יקרה גם אצלי.

"בהתחלה לקחתי על עצמי שמירת כשרות, אחר כך התחלתי לשמור שבת וכו'. חיפשתי בת זוג שגם היא מתקרבת ליהדות ואחת הבחורות שיצאתי איתן סיפרה לי שהדבר הכי טוב שהיא עשתה היה ללמוד במדרשה בישראל ושזה ממש שינה את חייה. ככה עלה הרעיון לראשונה לנסוע לירושלים לישיבה. היום אני יכול לומר שזו היתה אחת ההחלטות היותר טובות שעשיתי בחיי".

איך משפחתך הגיבה, אילי?

"בחודשים הראשונים בישראל, במהלך בדיקת מספר ישיבות, אמא שלי נפטרה. זה לא היה פשוט עבורי. התחלתי להגיד עליה קדיש בהדרכת הרבנים. ביני לבין עצמי תהיתי מה היא חושבת על זה. באחד הלילות היא הופיעה לי בחלום והיתה נלהבת ושמחה. היא חייכה אלי בגאווה ואמרה: 'תמשיך להגיד קדיש'. הבנתי שזה עושה לה טוב וזה חיזק אותי".

ממה אתה הכי נהנה ביום שלך בישיבה?

"חוץ מלימודי תנ"ך, משניות, הלכות שבת וגמרא, יש את התפילות. אני אוהב את תפילת העמידה. בישיבה שלנו התפילה אורכת 10-15 דקות, במהלכן יש לי זמן לדבר בלחש עם בורא העולם ולהודות לו על כל מה שהוא עושה עבורי. בנוסף אני אוהב ללמוד מוסר, שזה בעצם עבודה פנימית על ההתנהגות והתכונות. בתור חילוני לא העליתי על דעתי שתלמידי ישיבה מקדישים כל כך הרבה זמן מהיום לנושא הזה. חשבתי שהם רק לומדים גמרא. מדהים אותי לראות עד כמה חשוב לשאר התלמידים שכל מחשבה שלהם תהיה טובה וכל פעולה שלהם תסייע לאחרים.

"אבל מלבד ההנאה שלי, מעל הכל מספק אותי לדעת שאני עושה את כל זה עבור הילדים והמשפחה העתידית שלי, כדי שאוכל להעביר להם את הערכים, המוסר והחכמה של היהדות".

ישיבת "אשרי האיש" בירושליםישיבת "אשרי האיש" בירושלים

"עזבתי תואר שני בסיאטל כדי ללמוד גמרא"

גבריאל ויתקין (26) היה סטודנט לתואר שני באוניברסיטה בסיאטל עד שלפתע הרגיש צורך להתקרב ליהדות. "גדלתי בבית מסורתי, לא יותר מזה", הוא מסביר. "תמיד חשבתי לעצמי שיש אלוקים אבל לא הרגשתי את הנוכחות שלו בחיים שלי. למעשה הייתי עמוק בבודהיזם ועסקתי במדיטציות שהיו המפלט שלי מהלחץ היומיומי של החיים".

איך חזרת בתשובה?

"הייתי בקמפוס במהלך השנה הראשונה לתואר השני. זו היתה תקופה בה מאסתי במציאות שלי. לא היה לי טוב. רציתי לברוח משם. המדיטציה תמיד עזרה לי לברוח מהקשיים אבל הפעם הגעתי למצב של משבר. לא ברור לי למה, אבל ברגע של קושי הרמתי את הראש לשמיים ודיברתי עם אלוקים. התפללתי לה' וביקשתי שיראה לי את הדרך הנכונה. זה היה בין ראש השנה ליום כיפור. פתאום התחלתי לראות סימנים והדרכות לעבר היהדות. התחלתי לשמור שבת ולקרוא בתנ"ך. כשהבנתי את המסר לקחתי את כל ספרי הבודהיזם והמדיטציה ופשוט שרפתי אותם".

איך הגיבו האנשים מסביב?

"בהתחלה הם לא הבינו מה עובר עלי. לאט לאט אזרתי אומץ והתחלתי לחבוש כיפה גם בקמפוס. לאחר מכן גם ציצית. החלה להתגבש אצלי פנטזיה להקדיש שנה מחיי ללמוד תורה ולהתקרב לבורא עולם. בשלב כלשהו הבנתי שזה יכול להיות רעיון טוב, ועשיתי הפסקה של שנה בלימודי תואר שני. המשפחה שלי התנגדה לרעיון, אבל ברגע שראו שזה מגיע ממקום אמיתי וצורך פנימי עמוק הם החלו לתמוך. ואז טסתי לירושלים והתאהבתי בישראל".

איך נראה היום שלך בישיבה?

"אני לומד גמרא, הלכה והשקפה יהודית וממש נהנה מזה. אין לי שום דאגה על הראש ואני באמת יכול להתרכז בהתקרבות לה'. הישיבה מספקת לי הכל: מגורים, אוכל, מקלחת חמה וחברים ללמוד איתם. כל יום אני גם עושה 'התבודדות': זה הזמן ביום שאני הכי מצפה לו כי אני מדבר עם הקב"ה ומספר לו מה עבר עלי במשך היום. אני תמיד אומר לחברים מארה"ב שמתקשרים לראות מה קורה איתי: There is nothing sweeter then talking to your creator".

אתה לא מתגעגע למדיטציות?

"לימוד גמרא זו המדיטציה הכי טובה שעשיתי".

לאתר ישיבת "אשרי האיש"

לערוץ היוטיוב של הרב בן פורת

 

"יש לכם 30,000 דולר להשקעה? תוכלו לקבל ויזת E2 לארה"ב" (וידאו)... בקרוב מאוד תפתח ממשלת ארה"ב לישראלים את הגישה לויזת המשקיעים. איך זה יעבוד? מי רשאי להגיש מועמדות? כמה כסף צריך להשקיע? ראיון עם עו"ד יעקב ספושניק

האדמו"ר שלימד את גוגל איך עושים עסקים (וידאו)... מיהו הרב שמייעץ לחברות כמו גוגל ויאהו כיצד להרוויח יותר כסף? הכירו את הרב איתמר גינצבורג, נצר לשושלת רבנים

 

הוסף תגובה חדשה