התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

"האם הנשיא אובמה השיק חרם כלכלי על ישראל?"
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 26.07.2014 21:17
רק לחץ כבד על הבית הלבן, משרד החוץ האמריקני ורשות התעופה הפדראלית, הביא להסרת איסור הטיסות לישראל וממנה תוך פחות מ-48 שעות. כך עבד מכבש הלובי היהודי

מוקפים אהבה: טנק בגבול עזה מוקף במכתבי וציורי תמיכה שהתקבלו מכל רחבי הארץ והעולםמוקפים אהבה: טנק בגבול עזה מוקף במכתבי וציורי תמיכה שהתקבלו מכל רחבי הארץ והעולם

שעה קצרה לאחר שרשות התעופה הפדראלית בארה"ב (FAA) הטילה איסור טיסות לישראל וממנה ע"י חברות אמריקניות, החלה המתקפה היהודית בוושינגטון כנגד האיסור מעודד הטרור.

ארגונים יהודיים לצד גורמים רפובליקנים בולטים, הפעילו לחץ על ממשל אובמה ובסופו של דבר הביאו לביטול האיסור תוך פחות מ-48 שעות מרגע שהוטל.

בראש המאמץ ניצבה השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק. המסר היה חד ופשוט והופץ במהירות ברחבי הממשל והמחוקקים בבירה האמריקנית:

* איסור הטיסות יבודד את ישראל בדיוק בשעה שארה"ב צריכה להביע סולידריות עמה במלחמתה בטרור האיסלמי.

* חמאס רוצה להשמיד את ישראל אבל גם את ארה"ב ואת הערכים ששתי המדינות חולקים. לפיכך, איסור הטיסות הוא עידוד לחמאס.

גם ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב שיגרה את מיטב שדלניה כשהמטרה - לבטל את האיסור לאלתר.

יו"ר ומנכ"ל ועידת הנשיאים, רוברט שוגרמן ומלקולם הונליין, הובילו את הקמפיין מול ה-FAA. "בעוד שאנחנו מכירים בצורך להגן על הטסים מפני כל סכנה, כאן מדובר בצעד מוגזם ששיעודד את חמאס להמשיך בירי מטחי הרקטות על ישראל ובאופן ספציפי יגרום לו לנסות ולכוון את הירי לאזור נמל התעופה", הם אמרו לראשי רשות התעופה וחברות התעופה האמריקניות.

ועידת הנשיאים היא גם שעודדה את ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג לטוס ספונטנית לישראל בחברת "אל על" ולהוכיח 'על גופו' שלא רק שאין סכנה בנתב"ג, אלא שזהו שדה התעופה המאובטח והבטוח ביותר בעולם.

למאבק להשגת תמיכה לביטול מיידי של איסור הטיסות בקונגרס בוושינגטון, נרתם בעוז הסנטור הרפובליקני מטקסס, טד קרוז, שפנה אישית לנשיא אובמה ודרש תשובות חד-משמעיות.

"מובן מאליו שאף אחד אינו רוצה לסכן את חיי הנוסעים והיירוט של מטוס החברה המלזית בידי מיליטנטים פרו-רוסים באוקראינה מהווה תזכורת לסכנות שסכסוכים אזוריים יכולים להוות לתעופה האזרחית, אבל חשש ביטחוני בישראל אינו בדיוק חדשות מרעישות, ובהתחשב באתגרים הניצבים בפני ישראל נתב"ג הרוויח ביושר את המוניטין שלו כאחד משדות התעופה הבטוחים בעולם", אמר קרוז לנשיא ותקף מה שכינה "צעד קיצוני שגוי שגרם עד כה לביטולן של 160 טיסות".

לא היה קשה לגייס תמיכה בסנאט ובבית הנבחרים - אמר לנו לוביסט ותיק. רוב הסנאטורים וחברי בית הנבחרים הסכימו שעיתוי הודעת ה-FAA "מוזר". אחדים תמהו אם יש קשר בין איסור הטיסות לבין תנועת ה-BDS הקוראת להחרים את ישראל.

"האם הנשיא אובמה השיק חרם כלכלי על ישראל?" שאלו אוהדי ישראל בוושינגטון. "היתה תמימות דעים שהפסקת הטיסות היא למעשה סיוע לאויב ופגיעה בבעלת ברית אמריקנית", אמר הלוביסט. "העובדה שחמאס ניכס את איסור הטיסות לנתב"ג כ'נצחון גדול... גולת הכותרת של הכשלון של ישראל', הועילה יותר מהכל".  

אובמה לא יצא מזה טוב. חשדות הועלו נגדו שהחלטת איסור הטיסות הייתה פוליטית ולא בטיחותית, ומחאה על השימוש שעשה ב-FAA על מנת להעניש את ישראל ולגרום לה להסכים לדרישתו להפסיק את מאמציה הצבאיים נגד חמאס.

בסופו של דבר הוא צריך היה 'להתקפל' ולהפעיל את סמכותו להסרת האיסור.

***

איסור הטיסות הוסר, אך הנזק כבר נעשה. הטיסות הראשונות שיצאו מארה"ב לאחר ביטול איסור הטיסות סבלו מביטולים. מושבים רבים נותרו פנויים. התיירות מארה"ב לישראל חטפה סכין בגב - לא רק כלכלי, אלא גם פסיכולוגי.

לאור זאת, ארגונים יהודיים שונים בארה"ב החלו לארגן בקרב חבריהם וקהילותיהם משלחות תמיכה וחיזוק שייצאו לישראל בשבועות הקרובים ויביעו את תמיכת יהדות ארצות הברית במדינת ישראל במאבקה בטרור. ראשונה להגיע ביום ראשון הקרוב משלחת של כ-20 מנהיגים מטעם הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA), בראשות מנכ"ל הפדרציה אריק גולדשטיין. המשלחת תבקר ביישובי הדרום והמרכז, במרכזי טראומה, בבתי חולים ובמקלטים. 

 

לא לבד: איך הכניסה ארה"ב את ישראל לרשימה המפוקפקת של מדינות אסורות לטיסה (וידאו)... האם החלטת רשות התעופה הפדרלית בארה"ב לצרף את ישראל לרשימת המדינות שהשמיים שלהם אינם בטוחים, כמו איראן וצפון קוריאה, היא מקצועית, משפטית או עיוולת?
 

הוסף תגובה חדשה