התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

מנכ"ל ארגון הצדקה לעניים יהודיים בניו יורק נכנס לכלא
מאת: דוד חריש | פורסם: 26.07.2014 00:30
ויליאם רבפוגל (59) הצליח לגייס לארגונו 100 מיליון דולר בשנה, וגרף לכיסו כמה מהם. הוא יישב לפחות 40 חודשים והתחייב להחזיר 3 מיליון דולר

הודה במעילה: ויליאם רבפוגלהודה במעילה: ויליאם רבפוגל

 

Metropolitan New York Council on Jewish Poverty נחשב היה לאחד מארגוני הצדקה היהודים החשובים ביותר בארה"ב. על פי הרזומה של הארגון, שהוקם עוד ב-1972, הוא נועד לסייע ליהודי ניו יורק העניים, והרחיב את פעילותו לכלל עניי העיר הגדולה ללא הבדל דת.

בראש הארגון שלא למטרות רווח, שהתגאה כל השנים בכך שהוא מטפל ב-100,000 נזקקים, מסדיר להם דיור ומשפץ את בתיהם, מאכיל אותם בבתי תמחוי כשרים ומכשיר אותם לעבודה פרודוקטיבית, ניצב במשך 20 שנה ויליאם רבפוגל (William Rapfogel). הישגיו היו בלתי ניתנים לערעור. בשנות כהונתו כמנכ"ל השיג הארגון תקציבים של למעלה מ-100 מיליון דולר לשנה (!), בעיקר מתקציבים פדרליים ועירוניים.

אבל כפי שהודה רבפוגל השבוע בעסקת טיעון שהובאה לבית המשפט העליון במנהטן, הארגון אולי היה שלא למטרות רווח, אבל ראשיו הרוויחו גם הרוויחו.

בנוסף למשכורת שנתית של 400,000 דולר בשנה, רבפוגל (59) הודה בשנים בהן כיהן כמנכ"ל הארגון, הוא השתתף במעילה בהיקף של 9 מיליון דולר, שמתוכם 3 מיליוני דולר הגיעו לארנקו ושימשו לממן מה שהתובע כינה "אורח חיים בזבזני". לאחר חשיפת הפרשה נתפסו בביתו של רבפוגל 400,000 דולר במזומן.

המעילה התבצעה באמצעות ניפוח עלויות הביטוח של העמותה, תוך שרבפוגל ושותפיו משלשלים את ההפרש לכיסיהם. התובע בתיק, גארי פישמן, אמר כי רבפוגל "ניסה להטעות" את החוקרים, להלביש את אשמתו על אחרים ולא הביע חרטה על מעשיו.

עם זאת, בדבריו לפני גזר הדין, רבפוגל הביע צער על שפגע בארגון ש"עבדתי כל כך קשה כדי לבנות... ניסיתי בכל כוח לתקן את המעוות, אבל אני גם מכיר בכך שמעשים שעשיתי היו לא בסדר ושעלי לשלם מחיר כבד בעבורם. אני נורא מצטער".

העונש למועל ייקצב בין 40 חודשים ל-10 שנות מאסר, תלוי בהתנהגותו - וזאת לאחר שקיבל על עצמו תשלום קנס של 3 מיליון דולר. על פי הוראת השופט, מיד לאחר הדיון בביה"מ נלקח האיש להתחיל לרצות את עונשו.

מעורבים אחרים בפרשה כבר הודו והורשעו. אבל הסיפור עוד לא נגמר והוא עלול עוד לסבך נוספים.

במהלך חקירת ה-FBI התברר, כי חלק מכספי המעילה נתרמו - באמצעות תורמי קש -למועמדים למשרות שונות בעיר, כדי לזכות באהדתם ובתמיכתם באישור הקצבות לארגון. אחד ממקבלי התרומות היה ראש העיר הנוכחי, ביל דה בלאסיו, שקיבל לפחות 1,650 דולר לקמפיין בחירות שהריץ. איש מהפוליטיקאים לא ידע על מקור הכסף. דה בלאסיו ואחרים מיהרו להחזיר את הכספים לאחר התפוצצות הפרשה בשנה שעברה.

גם שמה של אשתו של רבפוגל, ג'ודי, השתרבב לפרשה. ג'ודי רבפוגל היא פקידה בכירה ורבת קשרים בניו יורק ומכהנת כראש הסגל של יו"ר בית הנבחרים של המדינה, שלדון סילבר, לצידו היא עובדת מזה כ-40 שנה. גם היא נחקרה, אך התקבלה טענתה שלא ידעה על מעשיו של בעלה.

החקירה בפרשה נפתחה לאחר שהגיע לרשויות מידע אנונימי שחשף את פעילותו הפלילית סוכן הביטוח שעבד עם הארגון; ע"פ ההסכם שהיה בינו לבין ארגון הצדקה, הוא חילק את עמלתו בינו לבין ראשי הארגון.

שני חברי מועצת המנהלים של Metropolitan New York Council on Jewish Poverty וסוכן הביטוח שהיו מעורבים במעילה, קיבלו עונשים קצרים יותר.

 

צילום מסך: ‪cunytv75 / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה