התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

"אובמה, חלץ את אלן גרוס מהכלא בקובה"
מאת: דוד חריש | פורסם: 06.08.2014 23:03
נשיא ארה"ב מחזיק לא רק במפתח לשחרור פולארד - בקובה כלוא מזה 4 שנים יהודי-אמריקני שנשלח ע"י משרד החוץ האמריקני והורשע בריגול. אובמה מסרב לחילופי אסירים

"המרגל" היהודי-אמריקני הכלוא בקובה אלן גרוס ומשפחתו"המרגל" היהודי-אמריקני הכלוא בקובה אלן גרוס ומשפחתו

את פרשת ג'ונתן פולארד, הכלוא בכלא האמריקני, כולם מכיר, וכולם זועמים על אובמה שמחזיק את המפתח לשחרורו אך מסרב לשחרר. ב-4 השנים האחרונות הולכת ומתהווה פרשה דומה, שבמרכזה אסיר יהודי-אמריקני אלן גרוס, בן 65, שהגיע לקובה בשליחות הממשל האמריקני, נעצר באשמות ריגול ונשפט ל-15 שנות מאסר בכלא קובני ידוע לשמצה.

כמו בפרשת פולארד, גם מצבו הבריאותי והנפשי של גרוס הולך ומידרדר, הוא איבד את ראייתו בעינו הימנית ובסיום הביקור האחרון שערכה אצלו אשתו, ג'ודי, ובתו, נינה, הן הרגישו שהוא נפרד מהן לתמיד, שזו פגישתם האחרונה, אם לא ייעשה מעשה מייד.

"אני לא מסוגל יותר", הוא לחש להן.

גם במקרה זה מחזיק במפתח הנשיא אובמה.

גרוס, עובד בכיר בחברת מחשבים במרילנד, נשלח לקובה על ידי משרד החוץ האמריקני במסגרת המחלקה לפיתוח בינלאומי בסטייט דיפרטמנט.

מטרת השליחות, שאותה עודדו ארגונים יהודיים בארה"ב, הייתה לחבר את הקהילה היהודית המבודדת של קובה לרשת האינטרנט.

גרוס כבר ישב כבר במטוס בהוואנה בדרכו חזרה לוושינגטון, כאשר שוטרים קובנים עיקבו את המטוס, עלו אליו וגררו את גרוס איתם. במשפט שתואר כ"בדיחה גרועה" הוא הורשע בסדקה של "פשעים שפגעו באינטרסים של המדינה".

קובה הסכימה עקרונית לשחרר את גרוס תמורת שחרורם של 5 מרגלים קובניים שיושבים בכלא בארה"ב, אך הממשל האמריקני דחה את ההצעה. באורח פראדוקסלי, שוחררו לאחרונה שניים מהמרגלים המבוקשים, "מסיבות הומניטריות", והוחזרו לקובה.

אובמה דחה בזו אחר זו פעמים רבות בקשות תחינה מצד המשפחה וארגונים יהודיים, שפנו אליו (וכן לנשיא קובה קסטרו-האח) בתביעה להיענות להצעת חילופי המרגלים, אך ללא הועיל.

השבוע החליט להירתם לעניין במלוא כוחו של הלובי היהודי בוושינגטון, בראשות ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארצות הברית, שהעבירה - באמצעות מנכ"ל הוועידה מלקולם הונליין - מסר חריף לבית הלבן מטעם הלובי היהודי החזק.

בפנייה לאובמה נאמר בין היתר: "גרוס נשלח מטעם ממשלת ארה"ב למשימה חשובה... בשל כך אנחנו תובעים, גם בשם ערכי המוסר האמיתי, לפעול להחזרתו אלינו ואל משפחתו - ולעשות זאת בימים הקרובים".

על הפנייה חתומים כ-300 מנהיגי קהילות יהודיות מכל רחבי היבשת, כולל רבנים אורתודוקסיים ומנהיגי קהילות קונסרבטיביות, רפורמיות ואחרות.

"המרגל" היהודי-אמריקני הכלוא בקובה אלן גרוס ומשפחתו

קיראו עוד על המאבק לשחרור אלן גרוס ותימכו בו

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילומים: bringalanhome.org
 

הוסף תגובה חדשה