התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

העולם היהודי

רוב יהודי אירופה לא יילכו לבית כנסת בראש השנה וביו"כ
מאת: דוד חריש | פורסם: 20.09.2014 18:36
נימקו את התרחקותם מבתי כנסת ומפעילויות יהודיות ציבוריות בחשש ל'סימונם' ולהתנכלויות כלפיהם מצד ביריוני הימין הקיצוני או מוסלמים קיצונים על רקע יהדותם

יהודי אירופה מפחדים ללכת לבית הכנסתלאן הגענו? יהודי אירופה מפחדים ללכת לבית הכנסת

המספרים מהממים: אין תמונה קשה יותר באשר למצב היהדות באירופה האנטישמית.

איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA) ומרכז רבני אירופה (RCE), שבדקו את מידת השתייכותם של חברי 1,353 קהילות יהודיות למוסדות הקהילה ומעורבותם בפעילויותיה, מדווחים נתונים עגומים ערב ראש השנה תשס"ה: 4 מכל 10 יהודים ביבשת - כמיליון וחצי בני אדם - מסתירים את יהדותם בציבור, ורק 3 מעל 10 יהודים מתכוננים להגיע לבית כנסת בראש השנה וביום כיפור.

רוב הנשאלים נימקו את התרחקותם מבתי כנסת ומפעילויות יהודיות ציבוריות בחשש ל'סימונם' ולהתנכלויות כלפיהם מצד ביריוני הימין הקיצוני או מוסלמים קיצונים על רקע יהדותם. מבצע "צוק איתן" לא הוסיף לביטחונם של המפוחדים.

חצי הכוס המלאה היא, שעדיין חצי מיליון יהודים לא יחששו להפגין את יהדותם ועל אחת כמה בתקופת החגים; זהו מספר כפול ממספר המתפללים הרגיל בשבתות. וגם חל גידול של 17% במספר המבקרים והמתפללים בבתי הכנסת בימות השנה הרגילים.

אבל חצי הכוס הריקה היא, שלמעלה ממיליון יהודים לא יחגגו את חגי ראש השנה היהודיים, אפילו לא את יום הכיפורים.

מצב הדור הבא באירופה גרוע עוד יותר:

* 75% מהילדים היהודים אינם לומדים בבתי הספר יהודיים.

* שיעור ההתבוללות בקרב יהודי אירופה עומד על 80%! במצב כזה - על כל יהודי שנולד, יש במקביל אחד שמתבולל.

על רקע זה, מנהיגים יהודים פנו השבוע להנהגה החדשה של האיחוד האירופי בנסיון להרחיב את שיתוף הפעולה להגברת החינוך והאכיפה נגד האנטישמיות ברחבי היבשת.

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילום מסך: ‪CNN / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה